Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodinová stávka život nezastavila

  7:49aktualizováno  7:49
Státní zaměstnanci protestovali proti krácení 13. platů. Hodinu stávkovalo přes sto tisíc lidí, tvrdí odbory. Podle nich účast předčila očekávání. Mezi osmou a devátou nepracovali zaměstnanci mnohých úřadů, nemocnic nebo škol. Jinde pouze podepisovali petici.

Lidé, které zaměstnává stát, protestovali proti tomu, že místo poloviny třináctého platu jim letos vláda vyplatí jen jeho desetinu.

Šéfka odborů státních zaměstnanců Alena Vondrová sdělila iDNES, že účast stávkujících předčila očekávání. Odboráři odhadovali, že stávkovat bude sto tisíc lidí. "Bylo to víc," řekla Vondrová. - Stávka nabyla plošných rozměrů

Do stávky se zapojily desítky nemocnic a škol. Hodinu nefungovaly ani některé úřady práce a katastrální úřady. K protestu se přidali i knihovníci a knihovnice.

S hodinovým posunem otevírací doby musejí počítat i návštěvníci galerií a muzeí, která se chtějí do akce také zapojit. O hodinu později otevřou i některé zoologické zahrady.

Odboroví předáci už předem ujistili, že hodinové přerušení práce bude dosud nejmasovějším protestem státních zaměstnanců a úředníků.

On-line rozhovor s šéfkou odborářů Alenou Vondrovou - ZDE

Předběžný seznam stávkujících úřadů

Hasiči, policisté a příslušníci vězeňské služby, kteří ze zákona stávkovat nemohou, podepisovali petici. Podle Vondrové se ale ke stávce připojili civilní zaměstnanci.

Nestávkovali všichni
Pražský městský soud nestávkoval. "Nemůžeme si to dovolit, máme hodně práce," řekl iDNES pracovník soudu. Obvodní soud pro Prahu 1 se však ke stávce připojil.

Nápis na dveřích polikliniky ve Spálené ulici v Praze 1 hlásal: Nestávkujeme, ale odbory v boji za naše platy podporujeme. Do stávky nešli ani učitelé ze Základní školy Chlupova v pražských Stodůlkách.

Jen část zaměstnanců stávkovala například také na Finančním úřadě v Čáslavi. Pracovníci tam podepisovali petici. Kdo chtěl, ten stávkoval, kdo nechtěl, normálně pracoval. Podepisováním petice se ke stávce připojili také zaměstnanci Finančního úřadu pro Prahu 6. Úřad mezi osmou a devátou hodinou fungoval jako kterýkoli jiný den.

Na základní škole na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 2 o stávce prý dokonce ani nevěděli, normálně vyučovali. Bez obav mohli pacienti přijít také na polikliniku Budějovická, kde se nestávkovalo.

K hodinové stávce státních zaměstnanců se připojili i v brněnské fakultní nemocnici, 21. duben 2004

K hodinové stávce státních zaměstnanců se připojili i v brněnské fakultní nemocnici, 21. duben 2004

Žáci ze Základní školy Vodíčkova v pražské Jidřišské ulici si čtou oznámení o stávce, 21. dubna 2004

Zaměstnanci OSSZ v Pardubicích stávkovali. (21. dubna 2004)

Pracovnice pardubického Finančního úřadu vylepuje ceduli, která oznamuje hodinovou stávku. (21. dubna 2004)

Na vstupních dveřích Obvodního soudu pro Prahu 1 a 7 bylo vylepeno upozornění o tom, že zaměstnanci obvodního soudu pro Prahu 1 se připojují ke stávce. (21. dubna 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz