Hodějičtí zůstali týdny bez vody

Hodějice - Jako zbytečný pohyb vnímají obyvatelé Hodějic nedaleko Slavkova u Brna otočení kohoutku u umyvadla. V obci totiž víc jak měsíc netekla ani teplá ani studená voda. "Je pro mě velký problém zajistit hygienické podmínky pro roční dítě. Přitom problém s nedostatkem vody hlavně v letních měsících se opakuje už druhý rok," poukazuje na neúnosnou situaci v obci jeden z místních lidí Jiří Nezbeda.

Obyvatelé mezi nimiž jsou jak starší lidé, tak rodiny s malými dětmi musí do svých domů vodu dovážet, nosit ji do pater, kde mají koupelny a záchody. "Přestože všichni víme, že na vodovodní řad je napojeno i koupaliště, které čerpá nejvíce vody na úkor nás, nic se s tím nedělá," dodal Nezbeda.

I když porucha na vodovodu už byla odstraněna, není jasné, proč voda netekla tak dlouho. Zatímco starosta obce Hodějice, která vlastní i spravuje místní vodovod, tvrdí, že trvalo hledání poruchy na vodovodu, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace ve Vyškově Vladimír Kramář zdržení ze stran jeho firmy odmítá. "Vodu kupujeme od obce Heršpice. Jakmile začaly problémy, pracovníci vodáren a kanalizací hledali možnou poruchu. Ta se však podařila najít až minulý týden v nepřístupném terénu u vodojemu v lese," zdůvodnil dlouhodobý vodní deficit v obci
starosta Stanislav Kyselka.

Podle ředitele vodáren však byla porucha odstraněna hned v den, kdy pracovníci vodáren obdrželi objednávku na vyhledání a odstranění poruchy. Situaci v Hodějicích sledují už i hygienici Okresní hygienické stanice ve Vyškově. "Bohužel jsme se o situaci v Hodějicích dozvěděli až v době, kdy už porucha na vodovodu nebyla. Přesto stav prověřujeme," sdělila ředitelka hygienické stanice Vlasta Jurčová.

Ani přes katastrofální nedostatek vody nezajistilo vedení obce obyvatelům Hodějic náhradní cisterny s vodou, odkud by si vodu mohli do svých domovů nosit. "Vodu na umývání jsme brali jen z obecních studní, o nichž ani nevíme, zda voda není zdravotně nezávadná. Vodu na pití jsme kupovali balenou. Když řeknu, že to je neúnosné, je to slabý výraz," přiblížil Nezbeda.

Starosta obce Hodějice Stanislav Kyselka však oponuje, že lidé byli informováni obecním rozhlasem o možnosti sousedské výpomoci. "Lidé si mohli zajít pro vodu k sousedům, kteří bydlí níže a kterým voda tekla," uvedl starosta. Podle některých místní lidí však voda netekla ani tam.

"Obec nás hodila přes palubu. Starosta nám řekl, že na obecním úřadě je kohoutek a aby jsme si tam chodili pro vodu. Je to od nás kilometr a půl. Když jsme tam došli, tak netekla voda ani tam. Vypravili jsme se tam zbytečně," postěžovala si další z místních Anna Cenková.

Za takový přístup může obci hrozit obci podle zákona o vodách i pokuta. Provozovatel vodovodu je totiž při havárii povinnen zajistit náhradní zásobování vodou. Proto se případem v Hodějicích začínají zabývat i pracovníci referátu životního prostředí vyškovského okresního úřadu. "Nejdříve musíme zjistit důvod, proč se to stalo. Zda vůbec o havárii šlo," uvedla Petra Jakešová z kanceláře přednosty vyškovského okresního úřadu, která podnět pro šetření převzala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video