Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodač vzkázal z nemocnice, že neodstoupí

  13:12aktualizováno  13:12
Generální ředitel ČT Jiří Hodač se v něděli rozhodl nevyhovět výzvě Poslanecké sněmovny a z motolské nemocnice vzkázal, že nehodlá odstoupit. Poslanci uložili Radě ČT, aby Hodače v případě, že neodejde, v pondělí odvolala. Předseda rady Miroslav Mareš sice minulý týden prohlásil, že už se k rezignaci ředitele nechce vracet, v neděli však připustil, že se radní budou muset Hodačovým osudem znovu zabývat. "Výsledek neumím odhadnout," řekl.
Česká televize, rebelové vysílají Události na ČT2

Česká televize, rebelové vysílají Události na ČT2 - Rebelujícím zaměstnancům ČT se podařilo na čtyři minuty dostat se svou verzí Událostí v neděli v 19:15 do vysílání ČT2 (7. ledna 2001) | foto: Martin PinkasMF DNES

Vývoj krize v ČT sledujeme podrobně ZDE.

Šéf Rady ČT Mareš přitom připustil, že nedostatky ve zprávách, které připravuje tým Bobošíkové, nejsou způsobeny pouze technickými potížemi.

Tým Bobošíkové například v sobotních Událostech informoval pouze o bodu usnesení Poslanecké sněmovny, který mu nahrával, tedy že byl Hodač zvolen legálně. O části, v němž poslanci ředitele Hodače vyzvali k odstoupení, Události úplně pomlčely. "Musíme tlačit na vyváženost i toho, co prezentují
redaktoři legálního vedení," řekl Mareš.

Pro ředitelovo odvolání jsou čtyři členové zvolení za ČSSD, jejich tři kolegové nominovaní ODS (včetně Mareše) jsou stále proti. Osmý člen - Pavel Kabzan, dosazený KDU-ČSL - se posledních jednání rady neúčastnil, už čtrnáct dní není k zastižení.

Dostál: Hodačova televize chce eskalovat napětí
Ministr kultury Pavel Dostál ostře napadl večerní Události Hodačova týmu. Pohoršilo ho, že ve zpravodajství zcela chyběla informace o usneseni sněmovny, které pokládá za jedinou možnost řešení krize v České televizi okamžitou rezignaci ředitele Hodače.

Podle Dostála Události normalizačním způsobem manipulují s fakty. "Hodačova televize chce eskalovat napětí ve společnosti," prohlásil Dostál.

Hodačův tým vysílal Události dvakrát za sebou během třiceti minut. Ředitelce zpravodajství Janě Bobošíkové se totiž stále nedaří připravit standardně dlouhou hlavní zpravodajskou relaci.

Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková odpověděla v reakci na Dostálovu ostrou kritiku Událostí, že Česká televize zcela dostála své povinnosti, když v pátek vysílala přímý přenos z celého jednání Poslanecké sněmovny. Bobošíková Dostálovi doporučila, aby se, má-li nějaké námitky, s nimi obrátil na Radu ČT.

Místo titulku: dvakrát Události
"Nemáme síly vyrobit další zpravodajství, rozhodli jsme se proto ohavný text nahradit touto formou," řekla Bobošíková.

Bobošíková k repríze Událostí dodala, že tabulka s nápisem o neautorizovaném vysílání vzbouřenců, kterou nahrazovalo vedení ČT přes České radiokomunikace signál stávkujících, se divákům nelíbí. Ale protože ani dvakrát za sebou vysílaná relace nedokázala pokrýt vysílání vzbouřenců, černobílý text se na pár minut přece jen objevil.

Zpravodajství nového vedení ČT obsahovalo i vlastní krátké zpravodajství o počasí a ze sportu. Také tyto relace mohli diváci vidět dvakrát.

Management ČT reaguje jen na část usnesení
Prohlášení nového managementu ČT uvítalo konstatování sněmovny, že byl Hodač do funkce jmenován podle zákona. Vedení věří, že to budou zaměstnanci respektovat a uznají autoritu Hodače i jím jmenovaných lidí. Prohlášení však zcela pominulo požadavek sněmovny na okamžité Hodačovo odstoupení.

Ve zhruba dvacetiřádkovém prohlášení management také vůbec nevzal na vědomí, že sněmovna vyzvala Radu ČT, aby Hodače na svém pondělním zasedání odvolala, pokud sám z funkce neodstoupí. (Celý text prohlášení managementu ČT k usnesení Poslanecké sněmovny.)

Vedoucí právního oddělení Věra Valterová, kterou hospitalizovaný Hodač pověřil řízením ČT, uvedla, že dokud se Hodač znovu neujme řízení televize, management nebude uvažovat o odstoupení. Vedení televize také dosud netuší, jak bude na usnesení sněmovny reagovat sám Hodač. Ten je od čtvrtečního kolapsu v motolské nemocnici  a lékaři mu zakázali návštěvy kromě rodiny. Podle Valterové se k výzvě vyjádří pravděpodobně až v pondělí.

"Pan prezident Zemanovo vyjádření považuje za velmi ostrý a ojedinělý výpad předsedy vlády vůči prezidentu republiky. Říká, že to nesvědčí o dobrých politických mravech v naší zemi, že bude muset ještě analyzovat premiérova slova a že trvá na omluvě," řekl dnes Špaček.

Prezident chce od premiéra omluvu
Prezident Václav Havel trvá na omluvě premiéra Miloše Zemana za slova, kterými ho v rozpravě sněmovny obvinil z nabádání k porušování zákonů, a nepřímo ho vyzval k odchodu z politiky. Prezidentovo stanovisko k pátečnímu jednání sněmovny tlumočil jeho mluvčí Ladislav Špaček. Podle něj je Václav Havel je rád, že se problém České televize pod vlivem občanů přenesl do obou komor parlamentu.

"Ale především je rád, že pod tlakem občanů zvítězil zdravý rozum," řakl Špaček ČTK. "Potvrzuje se, že tato společnost má demokratický potenciál, o kterém hovořil prezident ve svém novoročním projevu a potvrdila se také prezidentova slova o jednání parlamentu, že každou aplikaci zákona je nutno poměřovat povědomím o jeho smyslu," řekl Špaček k výsledkům mimořádné schůze sněmovny. Dodal, že to byl také obsah prezidentova vyjádření z 27. prosince, nikoliv to, co o něm někteří jiní tvrdili.

Havel tehdy řekl, že proces výměny generálního ředitele ČT možná byl v souladu s literou zákona, ale proti jeho smyslu a duchu. Podpořil tak vzbouřené zaměstnance ČT, kteří neuznávají Hodačovu volbu. Právě jeho zvolení vyvolalo krizi.

"Každý z nás, byť by to i byla hlava státu, kdo vyzývá k porušování platných zákonů, nemá podle mého názoru v české politice co dělat," řekl ve svém projevu Zeman.
Zeman Havla za jeho postoj na páteční schůzi ostře napadl.

Havel se proti Zemanovu projevu okamžitě důrazně ohradil prostřednictvím mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla a vzkázal, že očekává omluvu. Zeman na tuto výzvu nereagoval.

Pro Špačka není nové vedení ČT perspektivní
Hodačův tým vysílal ve svých Událostech prohlášení vládního mluvčího Libora Roučka, podle něhož se premiér Zeman za své výroky ve sněmovně na prezidentovu adresu nemíní Václavu Havlovi omluvit.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček v telefonátu ve stejné relaci řekl, že po usnesení sněmovny nepovažuje nové vedení za perspektivní a odmítl Havlovo stanovisko upřesnit.

Usnesení o ČT: nespokojenost i radost
S výsledkem hlasování Poslanecké sněmovny o krizi v ČT jsou spokojeni poslanci US, lidovci i většina sociálních demokratů. Rozladil naopak především poslance ODS. Naopak předseda Nezávislé odborové organizace televizních odborů Antonín Dekoj soudí, že poslanci udělali v dané chvíli maximum. Členové Rady ČT jsou zatím nejednotní a ještě dnes budou o dalším postupu jednat.

Dolní komora po více než čtrnáctihodinovém jednání v přijatém usnesení mimo jiné vyzvala ředitele televize Jiřího Hodače k odchodu, Radu ČT k tomu, aby obnovila řádné vysílání včetně vyváženého zpravodajství. Poslanci navíc konstatováním, že ČT neplní své veřejnoprávní poslání, učinila první krok k odvolání rady. (Plné znění přijatého usnesení najdete ZDE.)

Rada ČT je zatím nejednotná
Výzvu Poslanecké sněmovny, aby Rada ČT odvolala ředitele Jiřího Hodače, pokud sám neodstoupí, nechtějí zatím všechni radní akceptovat. Radní se na dalším postupu zatím nedohodli.

Členka Rady ČT Jana Dědečková označila usnesení sněmovny za politický nátlak. "Já tento postup považuji za nepřípustný politický nátlak. My, ve své funkci, jsme nikdy takový nátlak nevyvíjeli na generálního ředitele Dušana Chmelíčka, nikdy jsme nezasahovali do personálních otázek a proto žádám Poslaneckou sněmovnu, aby do našich kompetencí také nezasahovala," řekla Dědečková Radiožurnálu.

Další dosavadní Hodačův zastánce František Mikš byl však opatrnější, když hovořil o "velmi komplikované" situaci.

Předseda Rady ČT Miroslav Mareš chce o důsledcích usnesení sněmovny mluvit s členy své rady a s Hodačem. "Z mého vnitřního přesvědčení nevychází to, že bych hlasoval pro odvolání Jiřího Hodače, kdyby situace nazrála k tomu, že by chtěl odstoupit sám, jsem připraven zvážit své rozhodnutí," řekl Mareš. (Miroslava Mareše si můžete poslechnout: ikona - AUDIO.)

Místopředseda rady Václav Erben je připraven vyzvat své kolegy radní, aby Hodače odvolali. Erben je jediným z radních, který v prosinci pro Hodačovo zvolení generálním ředitelem ČT nehlasoval.

Pro Hodačovo odvolání je potřeba dvoutřetinová většina členů rady, která je ze zákona devítičlenná, ale nyní má členů jen osm. "Těžko předjímat," řekl k chystanému pondělnímu zasedání rady její další člen Petr Hájek, který za sebe nevylučuje hlasování pro Hodačův odchod.

V Radě ČT jsou dnes čtyři členové nominovaní ČSSD, tři nominovala ODS, jednoho KDU-ČSL. Jde o Pavla Kabzana, který se ale ještě žádného zasedání rady po Hodočově zvolení nezúčastnil.  Evangelický duchovní Miloš Reichert, devátý člen rady, odstoupil před Hodačovým zvolením, protože s ním nesouhlasil.

Klaus považuje hlasování za politické
"Já myslím, že to bylo politické hlasování a politické rozhodnutí, kde věcnost šla stranou," prohlásil krátce po přijetí usnesení předseda sněmovny Václav Klaus.

Stejně jako přeseda Klaus označil místopředseda ODS Ivan Langer hlasování za politické. Jeho výsledek podle něj nereflektuje skutečnou realitu, o kterou v tuto chvíli v ČT jde, tedy to, že ČT nemůže plnit své poslání "kvůli protiprávnímu jednání části zaměstnanců".

"Myslím si, že usnesení, které bylo schváleno, je v hrubém rozporu s principy parlamentní demokracie, právního státu, v kterém snad jsme si někteří z nás mysleli, že žijeme. Bohužel to tak není," dodal Langer.

Poslanci přijali usnesení, v němž mimo jiné vyzvali Hodače k odchodu. Podrobnosti najdete ZDE.

Předseda lidovců Jan Kasal novinářům řekl, že Langer se hluboce mýlí a dobře to ví. "Ale je zakletý do politiky ODS a a do jejích trapných prohlášení v této věci," uvedl šéf KDU-ČSL. Sám je s usnesením sněmovny spokojen, i když soudí, že směrem k radě mohlo být tvrdší.

"Je to správné usnesení, které vyzývá pana generálního ředitele Hodače, aby uvolnil cestu skutečnému řešení," prohlásil předseda Unie svobody Karel Kühnl.

Také místopředseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla je s výsledkem jednání spokojen: "Podle mne posunulo situaci a umožní ji v každém případě postupně vyřešit," řekl ČTK. Špidla soudí, že by ředitel ČT měl výzvu sněmovny k rezignaci akceptovat. "Jestliže opravdu nejvyšší ústavní orgány, ve kterých je koncentrována vůle voličů, dají určitou výzvu, měl by ji člověk ve veřejnoprávním orgánu vyslyšet," domnívá se.

Komunisté už před hlasováním prostřednictvím předsedy svého poslaneckého klubu Vojtěcha Filipa oznámili, že se jim konečné usnesení nelíbí. Filip v projevu ke sněmovně uvedl, že v tomto znění je výrazem "právního nihilismu" a nevede společnost ani veřejnoprávní televizi z krize.

Televizní odboráři: Sněmovna udělala maximum
Předseda Nezávislé odborové organizace televizních odborů Antonín Dekoj soudí, že poslanci udělali v dané chvíli maximum. V podstatě ihned po hlasování poslanců se před pražskou budovou zpravodajství ČT na Kavčích horách začali shromažďovat občané, slavící rozhodnutí parlamentu zpěvem a skandováním.

"My neslavíme, čekáme do pondělí, jak se zachová Hodač a rada," řekl naopak ČTK Filip Černý z krizového výboru protestujících redaktorů ČT, kteří mají pod kontrolou velín redakce zpravodajství a vysílají odtud vlastní verzi zpráv.

Mezi požadavky stávkujících patří právě Hodačovo odvolání, hloubkový audit veřejnoprávní televize a novela zákona o České televizi. Hodačův odchod a audit poslanci navrhli, o novele mají jednat 12. ledna.

Také Bobošíková rezignovat nehodlá
Hodačem jmenovaná ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková v bezprostřední reakci na usnesení sněmovny ČTK řekla, že v žádném případě nehodlá rezignovat. "Nehodlám rezignovat, počkám si, až budu odvolána," prohlásila. "V kanceláři se nezabarikáduji, ale vezmu si tašku a odejdu," dodala v narážce na vzbouřené redaktory, kteří přebývají v prostorách zpravodajství.

Na dotaz, zda odstoupí v případě, že rezignuje, či bude odvolán Hodač, odpověděla: "To by záleželo na tom, kdo by byl pověřen výkonem jeho pravomocí."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz