Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodač neměl čas přesvědčit veřejnost

  10:40aktualizováno  10:40
Ptám se, zda může být diskuse vedená na stránkách deníku Mfdnes objektivní, když sám deník je podle mne v této kauze neobjektivní. Zprávy a informace jsou podujaté a plně podporující stávkující redaktory, sporadicky nacházím v MFdnes opačná stanoviska. Dosud jsem se nedočetl, čím pan Hodač ohrozil svo-bodu slova? Velmi se mnou otřáslo čtvrteční vydání MFdnes, které se svou přílohou dostává na úroveň bulvárního plátku. Pan Hodač byl jmenován radou ČT legálně, podle zákona o ČT. Stejným způsobem byli jmenováni i jeho spolupracovníci, které ke spolupráci vyzval.

Nový ministr také hned druhý den vymění celé ministerstvo a nikdo se nebouří a ministerstvo nestávkuje. Lze, podle mne, možná zpochybnit ukvapené rozhodnutí rady ČT, proč a za jakých podmínek rozhodla tak jak rozhodla. Odvolat radu, a anulovat její rozhodnutí. Tam také měla směřovat bouře redaktorů a nenávist lidí z ulice. Rozhodnutí pana Hodače jmenování přijmout, bylo jeho osobní omylem, na který dlouho nezapomene.

A nyní k čtvrtečnímu vydání MFdnes. Možná, že se pan Hodač po svém jmenování dopustil chyb, možná že ne, těžko posuzovat laikovi jako jsem já, a pan Hodač neměl čas veřejnost o svém úmyslu přesvědčit. Ale jistě nikoho nezavraždil, ČT nevytuneloval, nerozkradl, nakonec za těch pár dní by to ani nestačil.

Ale řekněte mi, proč se na něj a pár lidí kolem něj vrhl dav a tisk, včetně MFdnes, jako hyeny lačné po krvi. Naprosto bez cti a lidské slušnosti z nich udělal zločince pošlapávající svobodu tisku. Kdyby to šlo, tak by je dav snad i upálil a MFdnes by přinesla veselou reportáž. Možná, že by i pan Leschtina opustil dštění síry a napsal slušný nekrolog. A vrchol všeho, čtvrteční příloha MFdnes se svým večerníčkem a sprostými, vulgárními vtipy o šílených kravách a obrázky sebranými z ulice.

Představa, že všichni, o nichž otiskuje MFdnes tyto sprosté vtipy sebrané na ulici, mají své domovy a soukromí, aby se báli chodit domu, že budou mít pomalované dveře, vymlácená okna a sousedé na ně budou hulákat na chodbách. Nakonec to stejně odnesl pan Hodač, který nevydržel hon na lišku a sesypal se. Slavme tento úspěch, někdo se zhroutil, já to nebyl. Koniáš a soudce Lynch se červenají studem, byli to břídilové.

Rady pro ČT si od jejího jmenování na jaře 1999 po celý rok nikdo nevšiml, redaktoři, parlament, nikdo? O novém zákonu o ČT se jen snilo v kuloárech. Až když měla Rada schvalovat rozpočet ČT na příští rok a v souvislosti s tím odvolala ředitele, který chtěl více peněz a neuvedl na co.

Kdo se zachvěl po odvolání ředitele? Redaktoři? Producenti, ti, o jejichž příjmech v ČT se vypráví legendy? Nebo opravdu redaktoři a moderátoři zpráv? Nebo snad pan Jan Kraus, který není zpravodaj, snad moderátor nebo uvaděč pořadů? Proč on, který moderuje a uvádí s vyjímkou ČT 2 pořady na všech televizních okruzích. Na NOVĚ "SAUNU", na PRIMĚ "Další prosím" a na ČT 1 začíná s pořadem "Ze života zvířat" a podle předpovědi chystá na sobotní večery v ČT 1 svůj zábavný pořad. Ptám se, proč má tento pán strach o nezávislost, svobodu slova, vyváženost a objektivitu televizního zpravodajství, když není zpravodaj ČT 1? Nevím.

Kdo je v právu? Podle zákona ČR o České televizi jmenovaný ředitel pan Hodač, který se nebál vstoupit do společnosti televizích redaktorů, nebo Ti všichni ostatní, kteří se báli o těžko definovatelnou vyváženost "zpravodajství" a svobodu slova v ČT? Proč se zaměstnanci v Jihlavském podniku, o kterém nedávno psala MFdnes, kteří s láskou vzpomínali na bývalého šéfa a nevzpláli toutéž láskou k novému šéfovi, nezabarikádovali ve svých dílnách a nezačali vyrábět pro sebe? Proč desítky jiných, propuštěných dělníků, odejde po výpovědi z podniků a nezůstane zabarikádováno na svých pracovištích? Proč? Asi se u jejich práce nedají hodnotit morální vlastnosti a vyváženost a hlavně nemají podporu Václavského náměstí.

Veřejnoprávní televize by měla být apolitická, nepoplatná politickým stranám. Měla by pouze objektivně informovat a zdržet se vlastních komentářů. Ptám se proč, dosud to nikdo nikde nevysvětlil, proč hned v prvních hodinách tohoto střetu se na místě samém se stanem a matrací na spaní objevil pan senátor Ruml? Věděl dopředu, že tam bude spát, nebo takto připraven chodí i do senátu. Proč pan Ruml, který již několikrát odcházel z vrcholové politiky? Naposledy s tím že bude studovat. Proč se tam objevil i lidumil, pan senátor Fišer, nejdou mu na odbyt zájezdy? A proč nezávislá senátorka Rognerová, která snad ještě nezasedala v senátu, ale již pospíchala podpořit stávkující redaktory ČT? Proč pan duchovní Halík? Bylo nezbytně nutné poskytovat duchovní útěchy a zpovídat redaktory? Byl také sloužit mši a zpovídat horníky kteří nedávno, aby si udrželi práci, nevyfárali několik dní ze šachty? Proč je, přítomné politiky, páni redaktoři nezávislí na politických stranách ze strachu, aby neztratili nadstranickost, nevykázali z prostor ČT?

Proč sledovanost ČT 1 a ČT 2 zaostává za sledovaností NOVY a zanedlouho bude zaostávat i za sledovaností PRIMY. Tam by byl zajímavý průzkum. Jaké pořady se líbí a jaké ne. Dovolím si připomenout silvestrovský program. Někdo má rád to, jiný ono. Nic proti tomu, máme dnes možnost mačkat knoflíky a vybrat si. Někteří těch možností mají i více, ale? Ptám se, proč intelektuální novoroční přípitek na ČT 1, pronesený panem Formanem, obsahoval onu problematickou větu "děkujeme odejděte". Proč? S touto větou začal přece před časem pan režisér Cham, se kterým měla nedávno v příloze MFdnes rozhovor, a který na mne zapůsobil jako problematický a do jisté míry nevyrovnaný člověk. Začal s politikou, svolal lidi na Václavské náměstí, a pronesl onu posvátnou větu "děkujeme odejděte". Zapálil pro svou myšlenku několik stovek nadšenců a dnes se věnuje budhismu. Pro srovnání novoroční přípitek NOVY, jiné jsem neslyšel ani neviděl. Na NOVĚ, krásný a působivý novoroční přípitek pronesla paní Fialová s jistou mladou dámou, snad dřívější miss ČR. Co popřáli? To nej... ale hlavně nepřipomínali politiku a politiky. A večerní novoroční program ČT 1, psychologické drama "Návrat idiota" a předtím ukousnutý projev pana režiséra. Bylo psychologické drama dobrá volba pro novoroční večerní vysílání? Nebudu připomínat komunisty, ale doby minulé, kdy ČT uváděla taková díla jako byla Prodaná nevěsta, Rusalka a Dalibor. A jistě jich má ČT 1 v archivu nepřeberné množství. Jako laik se domnívám, že každé odvysílané dílo přináší autorovi odměnu, záleží potom na produkci, která to či ono dílo vybere.

A jsem zpět na začátku. Kdo se bouřil? Autoři? Pan Svěrák a ostatní, kteří stáli v hloučku v redakci? Produkční? Nebo zpravodajové jako paní Voldánová nebo Drtinová? Nebo snad příznivci všech televizí jako pan Kraus? Je mi všech nevinných, kteří se nechali strhnou davem upřímně líto, neb asi nevědí co činí, a nevím, jestli bohužel nebo bohudík nepamatují léta, kdy nebylo nic a poslouchali jsme Svobodnou Evropu a snili o demokracii. O demokracii parlamentní, ne pouliční.

A to je vše. Vlastně ne, po shlédnutí dnešních událostí ČT 1 a záběrů z Václavského náměstí už nechci diskutovat. Není o čem. K diskusi je třeba dvou. Jen se ptám kam se poděl proklamovaný boj za svobodu slova, objektivitu a nezávislost televize. Dnes dav na Václavském náměstí nesl politické transparenty volající po odstoupení vlády, hrubě napadající předsedu vlády a předsedu parlamentu a volající "už jsme tady". A nad tím vším záštita nezávislých odborových svazů a radostného přihlížení pánů Kũhnla a Kasala. O co jde odborům? O neplnění kolektivní smlouvy v ČT, nedodržování zákoníku práce, porušování pracovních vztahů, obtěžování a kouření na pracovištích? Nevím, možná že publikují návod pro ostatní, jak se zbavit nepohodlných ředitelů. Zetore Brno, ČKD - dopravní systémy a ostatní, spojte se a pojďte na Václavské náměstí, tam se za Vás postaví i Národní divadlo.

A tak, pokud to dočtete až k tomuto konci, berte můj příspěvek do diskuse jako tichou úlevu čtenáře MFdnes a diváka ČT. Mohu upřímně říci, být lepší noviny, MFdnes bych odhlásil. Je to jako za hluboké totality. Všechny noviny psaly stejně, ale kupovali jsme Lidovou demokracii. Z principu a útěchy že to není Rudé právo. Možná že nemám pravdu, přesvědčete mne o tom.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz