Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hnutím extremistů zákaz nehrozí

aktualizováno 
P r a h a - Extremistická hnutí, na jejichž mítincích řečníci otevřeně zpochybňují holocaust, stále fungují jako řádně zaregistrované organizace a zákaz jim zřejmě ani nehrozí. Výrok "Nikdy neexistovalo vyvražďování Židů ani plynové komory" zazněl na čtvrteční demonstraci extremistické pravicové Vlastenecké fronty. I když nevyšel přímo z úst člena tohoto sdružení, organizátoři jsou podle zákona odpovědní za porušování zákona. Autora věty, člena hnutí Národní aliance Vladimíra Skoupého, stíhá policie. Za podobný projev musel francouzský nacionalista Jean-Marie Le Pen zaplatit pokutu bezmála dva miliony franků.
"Když někdo říká, že holocaust nebyl tak hrozný, dopouští se trestného činu propagace fašismu. Zpochybňovat existenci plynových komor je podporou fašismu," míní právník Jiří Teryngel.
Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl je přesvědčen, že pro rozpuštění Vlastenecké fronty a rovněž radikálně pravicového Národního frontu castistů, jehož ideologií je český nacionalismus a šovinismus, existuje dostatek důkazů už dlouho.
Přesto se ministerstvo vnitra k tomuto kroku dosud neodhodlalo.
Vláda přitom uložila ministerstvu vnitra, aby do 30. září přijalo opatření proti těm občanským sdružením, která se snaží omezit či popírat osobní politická či jiná práva občanů kvůli jejich národnosti, politickému smýšlení či náboženskému vyznání.
"Nevím nic o tom, že by byly podniknuty kroky k rozpuštění hnutí, které navrhuji. S napětím očekávám, jak to pan ministr zdůvodní. Obávám se, že tímto postupem vznikne u skinheadů dojem, že jejich činnost je v souladu se zákonem," uvedl Uhl.
Nedospějí-li pracovníci vnitra k závěru, že taková sdružení v zemi působí, musí o tom do konce října podat informaci vládě.
"Musíte si počkat do pondělí, do té doby běží lhůta," uvedla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva.
Šéf resortu Václav Grulich dosud argumentoval zejména tím, že pro rozpuštění těchto extremistických hnutí nebyl dostatek důkazů.
"Nechceme se dostat do situace, kdy bychom provedli tento administrativní akt, později byli zažalováni a soud by zjistil, že rozpuštění bylo protiprávní," uvedl ministr.
Když Vladimír Skoupý na demonstraci u příležitosti státního svátku prohlásil, že nikdy neexistovalo vyhlazování Židů, Eva Cihelková z obvodního úřadu pro Prahu 3 sice zasáhla, nahlášená demonstrace přesto pokračovala dále pochodem pražskými ulicemi. "Jakmile zazněly výroky o ozbrojování a holocaustu, měla být demonstrace rozpuštěna a její účastníci by potom nechodili po Praze," uvedl Michal Horák z HOST.
Cihelková včera uvedla, že Skoupého projev přerušila nikoli kvůli slovům o holocaustu, ta totiž neslyšela. Hlavním důvodem bylo to, že se průvod zastavil a lidé šlapali po trávníku. "Kdybych slyšela, co říká, asi bych zasáhla rázněji.
Shromáždění bych však asi nerozpustila. Bylo lepší, když skinheadi odcházeli pohromadě, protože v okolí byli anarchisté a mohli se poprat," uvedla.
Vlastenecká fronta se od Skoupého distancovala. "Nehovořil za naši organizaci. Máme mezi sebou názorové rozdíly," uvedl mluvčí fronty Jan Skácel. Jeho hnutí se otevřeně hlásí k českému nacionalismu pod heslem: Vlastní národ nade vše! Odmítá obvinění, že sympatizuje s nacismem. Předseda Vlastenecké fronty Miroslav Knapovský reagoval prohlášením, že i navzdory případnému zákazu bude hnutí pokračovat v činnosti. "Petr Uhl nepředložil jediný důkaz a argumentuje pouze podvrženými materiály. Šíří pomluvy a nepravdivé informace," uvedl Knapovský. Současné vedení se distancuje od činnosti sdružení v letech 1993 a 1994, kdy měla VF společnou poštovní schránku s neonacistickou organizací Bohemia Hammer Skins.
Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Poslední tropický den? Na osmnácti stanicích padly teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Česko zažilo další tropický den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord překonalo nebo...

Příspěvek na domácí péči o postižené může vzrůst o 6 tisíc korun měsíčně

Několik lidí se před Sněmovnou sešlo na podporu změny zákona o sociálních...

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením, kteří se bez pomoci sami neobléknou nebo nenajedí, může vzrůst...

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...Najdete na iDNES.cz