Hnutím extremistů zákaz nehrozí

aktualizováno 
P r a h a - Extremistická hnutí, na jejichž mítincích řečníci otevřeně zpochybňují holocaust, stále fungují jako řádně zaregistrované organizace a zákaz jim zřejmě ani nehrozí. Výrok "Nikdy neexistovalo vyvražďování Židů ani plynové komory" zazněl na čtvrteční demonstraci extremistické pravicové Vlastenecké fronty. I když nevyšel přímo z úst člena tohoto sdružení, organizátoři jsou podle zákona odpovědní za porušování zákona. Autora věty, člena hnutí Národní aliance Vladimíra Skoupého, stíhá policie. Za podobný projev musel francouzský nacionalista Jean-Marie Le Pen zaplatit pokutu bezmála dva miliony franků.
"Když někdo říká, že holocaust nebyl tak hrozný, dopouští se trestného činu propagace fašismu. Zpochybňovat existenci plynových komor je podporou fašismu," míní právník Jiří Teryngel.
Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl je přesvědčen, že pro rozpuštění Vlastenecké fronty a rovněž radikálně pravicového Národního frontu castistů, jehož ideologií je český nacionalismus a šovinismus, existuje dostatek důkazů už dlouho.
Přesto se ministerstvo vnitra k tomuto kroku dosud neodhodlalo.
Vláda přitom uložila ministerstvu vnitra, aby do 30. září přijalo opatření proti těm občanským sdružením, která se snaží omezit či popírat osobní politická či jiná práva občanů kvůli jejich národnosti, politickému smýšlení či náboženskému vyznání.
"Nevím nic o tom, že by byly podniknuty kroky k rozpuštění hnutí, které navrhuji. S napětím očekávám, jak to pan ministr zdůvodní. Obávám se, že tímto postupem vznikne u skinheadů dojem, že jejich činnost je v souladu se zákonem," uvedl Uhl.
Nedospějí-li pracovníci vnitra k závěru, že taková sdružení v zemi působí, musí o tom do konce října podat informaci vládě.
"Musíte si počkat do pondělí, do té doby běží lhůta," uvedla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva.
Šéf resortu Václav Grulich dosud argumentoval zejména tím, že pro rozpuštění těchto extremistických hnutí nebyl dostatek důkazů.
"Nechceme se dostat do situace, kdy bychom provedli tento administrativní akt, později byli zažalováni a soud by zjistil, že rozpuštění bylo protiprávní," uvedl ministr.
Když Vladimír Skoupý na demonstraci u příležitosti státního svátku prohlásil, že nikdy neexistovalo vyhlazování Židů, Eva Cihelková z obvodního úřadu pro Prahu 3 sice zasáhla, nahlášená demonstrace přesto pokračovala dále pochodem pražskými ulicemi. "Jakmile zazněly výroky o ozbrojování a holocaustu, měla být demonstrace rozpuštěna a její účastníci by potom nechodili po Praze," uvedl Michal Horák z HOST.
Cihelková včera uvedla, že Skoupého projev přerušila nikoli kvůli slovům o holocaustu, ta totiž neslyšela. Hlavním důvodem bylo to, že se průvod zastavil a lidé šlapali po trávníku. "Kdybych slyšela, co říká, asi bych zasáhla rázněji.
Shromáždění bych však asi nerozpustila. Bylo lepší, když skinheadi odcházeli pohromadě, protože v okolí byli anarchisté a mohli se poprat," uvedla.
Vlastenecká fronta se od Skoupého distancovala. "Nehovořil za naši organizaci. Máme mezi sebou názorové rozdíly," uvedl mluvčí fronty Jan Skácel. Jeho hnutí se otevřeně hlásí k českému nacionalismu pod heslem: Vlastní národ nade vše! Odmítá obvinění, že sympatizuje s nacismem. Předseda Vlastenecké fronty Miroslav Knapovský reagoval prohlášením, že i navzdory případnému zákazu bude hnutí pokračovat v činnosti. "Petr Uhl nepředložil jediný důkaz a argumentuje pouze podvrženými materiály. Šíří pomluvy a nepravdivé informace," uvedl Knapovský. Současné vedení se distancuje od činnosti sdružení v letech 1993 a 1994, kdy měla VF společnou poštovní schránku s neonacistickou organizací Bohemia Hammer Skins.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Elfové proti trollům. Skupina Čechů se snaží potírat ničivý obsah internetu

Bohumil Kartous z obecně prospěšné společnosti EDUin (18. 9. 2015).

Internet zaplavují dezinformace a urážky, které rozšiřují takzvaní trollové. Název šiřitelů destruktivního obsahu byl...

Najdete na iDNES.cz