Tomio Okamura při tiskovce v Luhačovicích (23. listopadu 2012).

Tomio Okamura při tiskovce v Luhačovicích (23. listopadu 2012). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Devítičlenný Okamurův Úsvit vydělal politikou desítky milionů

  • 392
Hnutí Úsvit Tomia Okamury je "nejziskovější firmou" mezi politickými bloky v Česku. Má totiž pouhých devět členů a loni utržil 39 milionů korun. Z toho Úsvitu zůstalo 26 milionů jako zisk. Údaje se dají vyčíst z výroční finanční zprávy, kterou v pátek v poledne zpřístupnila Poslanecká sněmovna.

Drtivá většina příjmů Okamurova hnutí pochází ze státních příspěvků. Když se odečtou výdaje na relativně levnou loňskou kampaň ve výši 11 milionů a další menší náklady, ocitá se hnutí o devíti lidech v bezkonkurenčním zisku 26 milionů korun. Po rozpočítání tak připadají necelé tři miliony korun na člena.

Tajemník a mluvčí hnutí Zilvar ovšem tvrdí, že své členy Úsvit platí jen malými částkami. "Žádný plat ani honorář nikdo ze členů nebere. Když někdo dostane peníze, je to jen za konkrétně odvedenou práci," uvedl. Situaci ilustroval na svém případě. "Pokud jde o mě, já mám smlouvu s Úsvitem na kampaň a dostal jsem... Kolik já jsem dostal? Jen symbolický honorář. Já mám i příjmy mimo politiku," zamyslel se a naznačil, že v jeho případě šlo o honorář 20 tisíc korun.

Vnitro: Je na každé straně, jak s penězi naloží

Na dodržování zákona o politických stranách dohlíží především ministerstvo vnitra. Jak strana nakládá s utrženými penězi, je nicméně podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky věcí straníků. Ti si jej upravují pomocí stanov strany či hnutí. "Nám nepřísluší do toho zasahovat," uvedl na dotaz iDNES.cz Řepka.

Zilvar byl zaskočen i jednoduchou otázkou, kdo v hnutí o rozdělení peněz bude rozhodovat. "Musím se sám podívat do stanov, ale myslím, že to je výkonný výbor. Ten tvoří pět lidí," odpověděl. Utržené miliony hodlá podle něj hnutí využít na troje letošní volby, uložené je má v bance.

Okamurova faktura

Účty Úsvitu jsou o to zajímavější, že týdeník Reflex v posledním vydání napsal, že hnutí "odklání" peníze ve prospěch svého šéfa Tomia Okamury. Tvrzení týdeník podpořil fakturou z prosince 2013, kdy Okamura jako "dodavatel" účtuje svému hnutí 984 tisíc korun. Pikantní na tom bylo, že podle Reflexu Okamura pracoval i na Štědrý den, a to hned osmnáct hodin.

Hnutí Úsvit se brání tím, že jsou to náklady na doplňovací senátní volby ve Zlíně a Okamura peníze jen jako "přeposilatel" přijal z účtu strany, aby s nimi dál vypořádal jednotlivé náklady na kampaň jako inzerci a bilboardy. "Služby byly zajišťovány Tomiem Okamurou jen po organizační stránce," vysvětluje sám poslanec v tiskové zprávě.

Ve výroční zprávě je pak tato položka "schována“ v kolonce "výdaje na volby“. Zilvar se už ke kauze nechce vracet. "Doporučím, abyste se držel té tiskové zprávy," uvedl stroze.

Velká kampaň SPOZ překvapivě zalevno

Povinnost odevzdat finanční zprávu platí pro všechny strany. Strana práv občanů (dříve Zemanovci) měla loni asi nejviditelnější bilboardovou kampaň, ve které využila zejména prezidenta. Po volebním debaklu ale finančně kupodivu nijak nekrachuje.

Kolik získaly strany na darech

ČSSD: 4 miliony korun

ODS: 78 milionů korun

ANO: 8 milionů korun

Úsvit: 269 tisíc korun

TOP 09: 38 milionů korun

SPO: 29 milionů korun

Měla příjmy 45 milionů korun a výdaje jen o milion vyšší, tedy 46 milionů korun. Na volby dala 29 milionů korun, takže se ocitla jen v mírné, zhruba milionové ztrátě.

Největším fasciklem mezi výročními zprávami se může tradičně pochlubit Občanská demokratická strana, která přilákala nejvíc dárců. Sice jí tentokrát nic nedal hokejista Jaromír Jágr, ale přesto vybrala 78 milionů korun. Primát nejštědřejšího dárce drží Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun.

Humor projevila TOP 09, který vykázala také nepeněžitý dar od SPOZ ve výši pět milionů korun. Zemanovci strašili na plakátech Miroslavem Kalouskem a TOP 09 naopak viděla jejich antikampaň jako svůj profit.

Hůře než neparlamentním Zemanovcům se vedlo národním socialistům Jiřího Paroubka. Přestože stranu opět držel nad vodou podnikatel Petr Benda z Teplic s jedním z největších darů napříč všemi stranami 4,5 milionu korun, Paroubkova LEV 21 skončila ve ztrátě 3,7 milionu korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video