Ideální zeť a umírněný populista. Di Maio se chce stát italským premiérem

  10:24aktualizováno  10:24
O post italského premiéra v nadcházejících volbách usiluje i jednatřicetiletý nedostudovaný právník Luigi Di Maio. Mladík s bezchybným účesem a elegantní vizáží ideálního zetě pochází z Neapole a nyní vábí voliče k populistickému Hnutí pěti hvězd, píše agentura AFP.

Předseda italského Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio. (24. září 2017) | foto: Reuters

Di Maio stojí v ostrém kontrastu hlavně k Beppe Grillovi, sedmdesátiletému komikovi, který populistické hnutí založil a jehož květnaté vyjadřování a dohánění do krajností už dlouho patří k italské každodennosti. 

Grillo ovšem nedávno vyjádřil přání se od „dozrálého“ Hnutí pěti hvězd vzdálit, spustil nový blog (dříve hnutí fungovalo přes ten jeho) a vrátil se na divadelní prkna, kde jej myšlenka založit hnutí založené na přímé, participativní demokracii původně napadla.

Scénu napříště ovládá jeho neposedný korunní princ. „Aktivisté (členové Hnutí pěti hvězd) si jej velmi oblíbili. Jeho síla spočívá jednoduše v tom, že je naprosto jiný než Beppe Grillo – liší se zevnějškem i způsobem komunikace,“ říká profesor Alberto Castelvecchi.

Fotogalerie

Di Maio do hnutí vstoupil v roce 2007 a za méně než deset měsíců vystoupal v hierarchii až na vrchol. V roce 2010 sice neuspěl v místních volbách v rodné Neapoli, ale o tři roky později se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny a později i nepopiratelným politickým vůdcem Hnutí pěti hvězd.

Hnutí jej loni v září přirozeně nominovalo jako svého kandidáta na premiéra – při hlasování po internetu jej podpořilo 82 procent členů. Kritici křiklavý výsledek připisují absenci reálného protikandidáta.

„Di Maiova image byla vybudována tak, aby působil umírněně a líbil se matkám,“ napsal novinář Jacopo Iacoboni, který o mladém politikovi ve své knize napsal, že jej „zcela vytvořila (poradenská společnost) Casaleggio Associati“. Ta spravuje internetovou doménu hnutí i jeho činnost.

Syn bývalého šéfa Italského sociálního hnutí (MSI), dnes už rozpuštěné neofašistické strany, označení populista odmítá. Je to podle něj pejorativní nálepka na Hnutí pěti hvězd. Ujišťuje, že si nepřeje Itálii extremistickou ani protievropskou.

Teď mají otěže mladí, odráží Di Maio kritiku

Mladý kandidát na premiéra zachovává za všech okolností klid, tvrdí jeho spolupracovníci. Zosobňuje záruku vážnosti, která se hnutí dlouho nedostávala. Třebaže tím riskoval, že se rozejde s ortodoxním křídlem hnutí, umírnil svou rétoriku ohledně odstoupení z eura, které už nepojímá jako aktuální otázku, či stran politického spojenectví s jinými stranami, jež zcela nevylučuje.

„Pokud nebudeme moci vládnout sami, jak si přejeme, veřejně vyzveme (ke spolupráci) další politické síly, které se dostanou do parlamentu,“ prohlásil Di Maio nedávno. Italský volební systém zvýhodňuje strany, které dokážou vytvořit předvolební koalice, zatímco protisystémové hnutí značnou část svých příznivců získalo tím, že taková spojenectví odmítá.

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

„Co se týče etiky a imigrace, připomínají názory tohoto kandidáta na premiéra surfaře, který se vždycky sveze po nějaké vlně,“ napsal před časem katolický týdeník Famiglia Cristiana.

„Zvolili si konkrétního člověka, anebo to, že se podvolí radám a nechá se vést?“ ptá se umírněný deník La Stampa, který upozorňuje na kandidátův „nevýrazný životopis“.

Nedostudovaný právník Luigi Di Maio naskočil do víru politiky velmi mladý. Jeho pracovní zkušenosti jsou krátké – chvíli spravoval webové stránky, byl asistentem režie, živil se i jako ostraha na stadionu. Kritici jej považují za loutku v rukou Beppe Grilla a myslí si, že není dostatečně intelektuálně zdatný na to, aby vedl třetí nejsilnější ekonomiku eurozóny.

„Rakouský kancléř je stejně starý jako já, francouzskému prezidentovi je 40 let. Teď nastoupili mladí,“ odpovídá na to Di Maio.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Poslanec AfD Bystroň trénoval střelbu. Zaučovali ho jihoafričtí neonacisté

Petr Bystroň, předseda bavorské zemské organizace Alternative für Deutschland.

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň se na služební cestě v Jihoafrické republice setkal s členy krajně...

Norce chtěl Barnevernet vzít už druhé dítě, nakonec získala azyl v Polsku

V centru Osla se sešlo okolo 200 lidí, aby protestovali proti praktikám norské...

Silje Garmová, sedmatřicetiletá matka dvou dětí, která loni prchla do Polska s dvouletou dcerou Eirou, získala před pár...

Žraloci, jedovatí hadi, pavouci. Jenže Australany nejvíc zabíjí koně a krávy

Ilustrační snímek

Koně a krávy zabíjejí více Australanů než žraloci, krokodýli, hadi a pavouci dohromady. Vyplývá to z údajů Australského...

Najdete na iDNES.cz