Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kritika Bruselu i korupce a rozdávání koblih. Babiš rozjel kampaň

  10:30aktualizováno  17:12
„Nejsme favorit voleb, jsme outsider,“ řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úvod horké části kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. Spokojen by byl s výhrou v pěti krajích. ANO ukázalo v Ostravě hesla pro závěr své kampaně. „Kdo u nás bude žít a pracovat? Rozhodnout musíme my, ne Brusel,“ říká na jednom z bigboardů Babiš.

Hnutí ANO zahájilo v Ostravě ostrou kampaň před krajskými volbami. (2. září 2016) | foto: Jan Smekal, MF DNES

Na druhém se obrací k voličům s heslem „Nikdy nevzdáme boj s korupcí. I když se kluci hodně snaží.“ Jeho spolupracovníci a poradci si to tedy vyhodnotili tak, že pro voliče, byť nejde o volby parlamentní, ale krajské, bude nosné téma migrace, která trápí Evropu, a také boje s korupcí.

Toto téma se billboardech objevilo už v době, když ANO bojovalo s ČSSD ve vládě o reorganizaci policie, kterou nakonec ministr vnitra Milan Chovanec podepsal přes Babišův odpor.

Fotogalerie

Pro výkop hlavní části kampaně a představení lídrů hnutí ANO pro krajské volby si Babiš v den svých dvaašedesátých narozenin zvolil terasu pizzerie v obchodním centru Nová Karolina v centru Ostravy, to i proto, že za jeho zády byla hlavně pro televizní kamery vidět silueta ostravských „Hradčan“, tedy oblasti Dolních Vítkovic.

Ostravu si ale prý vybral i proto, aby upozornil, jak v ní lidé byli poškozeni, když se místní firma OKD dostala za minulých vlád do rukou Zdeňka Bakaly.

Podle Babiše se hnutí ANO pokusí prolomit blok oranžovo-rudých koalic, tedy spolupráce sociální demokracie a komunistů na krajské úrovni. „Pro nás je to poprvé, bude to nová zkušenost, zůstáváme při zemi,“ řekl Babiš.

„Pro nás jedno z hlavních témat zůstat zůstává korupce. Když jsme nastupovali do vlády, mysleli jsme si, že budeme na jedné lodi v boji proti korupci, ale jak se ukázalo v rámci reformy policie, tak nejsme. Boj proti korupci a netransparentnímu financování krajů je pro nás téma,“ uvedl šéf ANO při představování priorit svého hnutí pro podzimní kampaň.

Nutná je urychlená dostavba dálnic a obchvatů, říká ANO

Babiš stejně jako většina krajských lídrů hnutí mluvil při prezentaci programu o potřebě urychlené dostavby dálnic a obchvatů obcí a měst. „Můj první telefonát, když budu hejtmankou, bude ministru dopravy Danu Ťokovi,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny a lídryně kandidátky ve středních Čechách Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Nechceme privatizovat nemocnice, jak se nám někteří snaží podsouvat, chceme je řídit efektivně,“ uvedl také ministr financí. Sociální demokracie totiž při startu své kampaně v Plzni tento týden řekla, že nepřipustí privatizaci veřejných služeb. (více zde)

K tématu školství v pátek v Ostravě řekl, že si musíme uvědomit, že každý nemůže být vysokoškolák a že jsou třeba ti, kteří dobře umí řemesla. „Musíme se vrátit ke kořenům, k řemeslu,“ prohlásil Babiš.

„Jé, vy máte účtenku, to je úžasné,“ chválil Babiš ženu

Na závěr tiskové konference mu jeho kolegové z hnutí ANO dali obří dort, s částkou momentálního přebytku státního rozpočtu přes 81 miliard korun. Ministr financí a šéf ANO zdůraznil, že se mu ve vládě daří dluh snižovat.

Pak už se vydal spolu s dalšími lídry hnutí rozdávat koblihy před obchodní centrum Nová Karolina. Počet těch, kteří se byli ochotni s Babišem zastavit, vzít si od něj koblihu a potřást si s ním rukou byl asi tak jedna ku jedné.

„Jé, vy máte účtenku, to je úžasné,“ chválil ministr financí mladou blondýnu, která s účtenkou v ruce odcházela s nákupu. Ta si od něj koblihu vzala, jiní se na ministra smáli, nebo zavrtěli hlavou a šli dál. Některé mnohem více než možnost vzít si koblihu zaujala možnost udělat si selfíčko s ministrem financí.

Nechci budovat sociální stát, řekl šéf ANO na setkání s občany

Babiš si na páteční odpoledne ještě naplánoval návštěvu domova seniorů, návštěvu průmyslového parku v Kopřivnici i setkání s občany na mítinku v Ostravě-Zábřehu. „Nechci budovat sociální stát, který odvyká lidi, aby pracovali,“ řekl Babiš zhruba stovce ostravských občanů, kteří si ho přišli poslechnout.

Klíčové podle něj budou volby do Sněmovny v příštím roce. Ty podle něj rozhodnou o tom, zda se Sobotka a jeho ČSSD spojí s Kalouskem a TOP 09, aby společně vyšachovali ANO. Důkazem sílící spolupráce ČSSD s TOP 09 je podle něj společný postup při přitvrzování zákona o střetu zájmů.

Ve stejnou chvíli, kdy Babiš pár hodin před tím promlouval o svých plánech a rozdával koblihy, ústavně-právní výbor Sněmovny podpořili úpravy zákona o střetu zájmů, které budou v případě přijetí znamenat, že členové vlády nebudou moci vlastnit média a že firmy členů vlády nebudou moci dostávat veřejné zakázky, dotace a veřejné pobídky.

„Má to odradit ty, co už v životě něco dokázali,“ reagoval ministr financí a vlastník Agrofertu, kterému patří i mediální dům Mafra. Jeho součástí je i server iDNES.cz, deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro. Babišovi patří i rádio Impuls a televize Óčko. Špičky ČSSD a KDU-ČSL už ve střetu Babišovi při koaličním jednání oznámily, že pro takové změny, které by zasáhly i šéfa ANO, kdyby chtěl být po volbách ve vládě, jejich strany ve Sněmovně budou. Mají proto velkou šanci projít, protože pro jsou i opoziční TOP 09 a ODS. (více zde) Sněmovna bude o zákonu definitivně hlasovat 16. září.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz