Jeden z nezajištěných průzkumných vrtů (ilustrační snímek) | foto: Petr Broulík, MAFRA

Staré průzkumné vrty se stávají nebezpečnými, likvidace vyjde na miliony

  • 68
Tisíce průzkumných vrtů z druhé poloviny minulého století chátrají a stávají se hrozbou pro životní prostředí. Jejich nadzemní uzávěry se rozpadají či je ničí vandalové. Pak stačí, aby na povrchu unikly nebezpečné látky, které během několika minut způsobí ekologickou katastrofu. Vrty totiž zafungují jako svod jedů do podzemních rezervoárů pitné vody.

Když se na povrchu něco stane – například unikne nafta z traktoru – během chvilky je voda kontaminovaná. Nepomůže, že proudí ve zdánlivém bezpečí stovky metrů pod zemí.

Na letitou hrozbu upozorňují starostové i někteří poslanci. I proto ministerstvo životního prostředí plánuje v následujících týdnech poslat na likvidaci těchto průzkumných vrtů miliony korun. Problém je v tom, že úřady často ani netuší, kde všude nebezpečné vrty jsou. Dokumentace k nim se časem ztratila či neexistuje. Geologové odhadují, že asi tak desetina vrtů je vybudována načerno.

Některé šachty jsou navíc dostatečně robustní, aby do nich spadl člověk a už se z nich sám nedostal.

„Některé mají průměr přes půl metru, a pokud není otvor zajištěn, zvíře nebo nedej bože dítě do nich zahučí jako nic,“ potvrzuje Martin Zrzavecký z ČHMÚ.

Hydrologové mají rovněž na starosti stovky podobných průzkumných či monitorovacích vrtů, které zpravidla převzali po zaniklých státních organizacích v Československu.

Za posledních deset let jich mnoho zlikvidovali. Desítky pak na svůj definitivní konec teprve čekají.

Jenže jde o velmi nákladnou akci. Zrušení většího vrtu – jsou i 300 metrů hluboké – vyjde na statisíce. To mimo jiné i proto, že každý takový objekt je unikátem a nelze ho jen tak bezmyšlenkovitě zasypat.

Neodborná likvidace by totiž mohla poškodit podzemní zdroje a blízké obce od pitné vody odříznout. Mnohdy však není vůbec jasné, komu patří a kdo za ně zodpovídá, kdo tedy jejich likvidaci zaplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video