Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlídání objektů provází mlčení

  13:34aktualizováno  13:34
Zlín - Ani plánovaný vojenský útok Spojených států na Afghánistán, ani hrozba džihádu - muslimské svaté války, se zatím výrazněji neprojevují na životě obyvatel Zlínského kraje. Lidé odpovědní za bezpečnost regionu většinou žádná mimořádná opatření nechystají. A pokud ano, nechtějí o nich mluvit.

"Opatření jsou stále stejná jako minulý týden. Řídíme se pokyny, které  vydala bezpečnostní rada státu, a podle jejích závěrů zatím republice ohrožení nehrozí," uvedl tajemník Bezpečnostní rady Zlínského kraje  Karel Malinovský.

Ve Zlínském kraji jsou vytipované podniky, které mohou - v případě  útoku na ně - představovat ohrožení pro obyvatelstvo. "Je jich  dvanáct a mají své vlastní krizové a havarijní plány, kterými se řídí. My přesně víme, co v případě jejich napadení máme dělat," tvrdí Karel  Malinovský.

Mezi dvanácti objekty je například sklad pohonných hmot v Loukově,  který se stal předmětem zvýšené ochrany už před týdnem, nebo Barum Continental v Otrokovicích. Kompetentní pracovnice otrokovického Barumu sdělila, že generální ředitel se k ochraně továrny nebude veřejně vyjadřovat.

Na seznamu rizikových objektů nefiguruje například Česká zbrojovka v  Uherském Brodě. Její mluvčí Milan Morkus uvedl, že ostraha v podniku je  přesto posílena.
"Na plném stavu udržujeme počet pracovníků ochranné služby. Nepodnikáme ale žádná mimořádná opatření," řekl Morkus.

Připustil, že zbrojovka může vzhledem k charakteru své výroby být  strategicky důležitým podnikem. Podnik vyváží zbraně přibližně do sto  zemí světa. "O konkrétních státech mluvit nebudu. Nevyvážíme je ale do  rizikových zemí. Ani kdybychom chtěli, jakože určitě nechceme, tak  nemůžeme. Nedovolí nám to legislativa. Ministerstvo průmyslu a obchodu  vydává na každý jednotlivý výrobek exportní licenci," vysvětlil Milan  Morkus.

Zvláštními bezpečnostními opatřeními se teď řídí také provoz  kunovického letiště, přestože například do Spojených států odsud  letadla nelétají. "Nějaká bezpečnostní opatření jsme přijali, takto  veřejně je ale sdělovat nemohu," odmítl pracovník řídící věže žádost o konkretizaci.

Obyvatele Zlínského kraje by před případným nebezpečím měly varovat  sirény. Některé se - ještě podle starého regionálního členění -  spouštějí v Brně, jiné lokálně přímo v obcích a ve městech. Velitel  Hasičského záchranného sboru v Uherském Hradišti Pavel Hráček  připustil, že všechny obce na tento způsob spouštění nejsou napojeny.

Problém to ale podle něj není. "V každé obci existuje ohlašovna požárů, na kterou máme spojení. Ta by  poté mohla vyhlásit například poplach. Ve všech okresních městech Zlínského kraje existují i sirény, do nichž je možné pronášet mluvené  slovo. Třeba v Uherském Hradišti je takových sirén pět. Ovládají je  mimojiné hasiči nebo městská policie," řekl velitel Hráček.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Najdete na iDNES.cz