Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hledej, najdi, přidej

  21:17aktualizováno  21:17
Desetitisícům lidí placených státem mělo být po Silvestru ne jen přidáno, nýbrž výrazně přidáno. Vláda to slíbila, i potřebný zákon prosadila. Šije si ovšem kabát lháře, neb peníze nemá. Nejsou. Vicepremiér Špidla oponuje, peníze prý jsou. Náměstek ministra financí zodpovědný za rozpočet tvrdí opak. Jak si rozpor vysvětlit? Zemanův tým si jednoduše nedokázal stanovit priority, aby dostál všem svým závazkům. Bláhový si namlouval, že zvládne během tří čtyř let uspokojit každého, kdo si zaslouží či chce.

Nový mzdový zákon by přišel stát na pěknou kupu miliard. Poté, co přidat musí i penzistům a sociálně potřebným, je těch miliard už přespříliš. Dluhů státu je však ještě víc.

Podle zákona však mají mít státní zaměstnanci na další peníze (a tarify) stejný nárok jako důchodci. Ve Strakovce proto hledají cestičku, jak se vyvléci alespoň ze závazku zaměstnancům. Počínají si správně, či špatně? Platí, že stát může dát jen to, co má. A on nemá. Na druhé straně však má i mizerně placené špičkové odborníky.

Stát ani nerozlišuje mezi skvělým a průměrným pracovníkem. Jak z klinče ven, když opozice už hlásí, že ani současný návrh rozpočtu s extrémním schodkem nepodpoří? Hledá se recept, jak přidat schopným, vzdělaným, přitom zlepšit veřejné služby a ještě ušetřit peníze. Není nemožný.

To by však vláda musela mocně propouštět a racionalizovat práci státních zaměstnanců. Musela by šetřit i na ministerstvech, kde se (podle pravidelných zjištění kontrolního úřadu) vyhazují peníze okny.

Musela by si i odpustit snahu masivně dotovat, regulovat, povolovat, zajišťovat kdejaký lidský úradek. Je logické, že čím víc se o člověka stará, tím víc peněz od něho potřebuje. Počítejme: v roce 1989 působilo ve státní správě 130 tisíc úředníků.

Po dvanácti letech je jich o třetinu víc. A budou přibývat. I Evropská unie si myslí, že byrokratů máme málo, protože služby veřejnosti nefungují, jak mají. Toho času nepohodlný mzdový zákon se však týká platů více než půl milionu zaměstnanců!

Několik měsíců před volbami se však socialistická vláda do nějakých obřích a nepopulárních reformních akcí pouštět nebude.

Raději nedá slíbené peníze, raději zapře svůj vlastní zákon. Učitelé, profesoři, vědci... si už přece na duté sliby zvykli. A blokovat Prahu svými ojetými škodovkami nebudou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Najdete na iDNES.cz