Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hledání osob na internetu je stále komplikované

aktualizováno 
Ohromné množství informací na internetu může znamenat vážný problém v okamžiku, kdy je třeba nalézt konkrétní údaj o tom kterém člověku.
Ohromné množství informací na internetu může znamenat vážný problém v okamžiku, kdy je třeba nalézt konkrétní údaj o tom kterém člověku. Často je třeba nalézt internetovou stránku určité osoby nebo adresu její elektronické pošty. Na internetu však v současné době neexistuje žádná obdoba telefonního seznamu, stejně jako komplexní evidence uživatelů. Přesto jsou metody, kterými lze při hledání osob na internetu postupovat. Pokud chce zájemce poslat někomu elektronický dopis, musí odesilatel znát adresátovu elektronickou adresu. Podobně při hledání internetové stránky určité osoby musí znát zájemce její adresu URL (Universal Resource Locator). Na internetu vznikla za dobu jeho existence celá řada technických řešení pro vedení evidence uživatelů. Veškeré snahy však narážejí na skutečnost, že jde o shromažďování osobních údajů o lidech, které je omezeno zákony na ochranu osobních údajů. Zcela odlišná je situace v okamžiku, kdy evidence pracuje na principu dobrovolně poskytovaných údajů do veřejné databáze.

Nejjednodušším způsobem vyhledávání lidí na internetu je zadání jejich jména do klasického internetového vyhledávače, jako jsou Altavista (http:// www.altavista.com) nebo Yahoo! (http://www.yahoo.com). Vyhledávače pak pátrají po výskytu konkrétního jména ve své databázi, nebývají však příliš úspěšné. Pokud je vyhledávané jméno velmi frekventované, často najdou příliš mnoho odkazů na stránky zcela jiných lidí. Vyhledávače jsou rovněž omezeny sumou stránek, které "znají", ve skutečnosti ale jde pouze o zlomek informací obsažených na internetu.

Kdo hlídá internet

Jedním z nejstarších specializovaných řešení evidence uživatelů internetu je služba WHOIS (kdo je). WHOIS je evidence lidí, kteří se nějakým způsobem podílejí na chodu internetu. Jedná se zejména o správce jednotlivých úseků sítí nebo internetových domén, popřípadě majitele IP adres. Tato evidence původně vznikla proto, aby bylo možno snadno nalézt příslušnou osobu, vznikne-li nějaký problém s fungováním internetu. Běžný uživatel pravděpodobně databázi WHOIS využije především pro zjišťování totožnosti majitelů jednotlivých internetových domén, k čemuž je třeba nalézt tzv. veřejnou bránu mezi rozhraním WWW a WHOIS. Veřejnou bránu služby WHOIS provozují v České republice kupříkladu sdružení CZ.NIC (http://www.nic.cz/ whois.html) či server Lupa (http://www.lupa.cz/whois). Pokud je třeba nalézt majitele či správce některé z domén českého internetu, stačí prostřednictvím WHOIS zadat jméno příslušné domény a nalezené údaje budou obsahovat informace o tom, kdo je vlastníkem domény, kdo za ni zaplatil nebo kdo ji spravuje atd. Rozšířená veřejná brána WHOIS na serveru Lupa nabízí rovněž vyhledávání v Administrativním registru ekonomických subjektů a v adresářové službě Lidé.cz (http://lide.seznam.cz).

Hledání e-mailových adres

Co se týče vyhledávání e-mailových adres lidí, na českém internetu existují dvě hlavní adresářové služby – Lidé.cz (http://lide.seznam.cz) a Adresář osob (http://lide.atlas.cz). Tyto adresářové služby obsahují osobní údaje o lidech, kteří se je zde rozhodli dobrovolně zveřejnit. Adresářové služby pracují s rozhraním WWW a s poštovním klientem Outlook Express. Spolupráci s poštovním klientem je nejdříve třeba nastavit otevřením nabídky Nástroje a výběrem položky Účty. Poté je nutné projít průvodcem, který se vyptá na vše potřebné. Zde je důležité označit zejména položku "Požadovat přihlášení k serveru LDAP". V dalším kroku se průvodce zeptá, zda chce uživatel příslušnou adresářovou službu používat ke kontrole zadávaných adres elektronické pošty. Toho je třeba využívat uvážlivě, protože se tím může zpomalit práce s elektronickou poštou. V tento okamžik již je možné po stisknutí ikony Najít osoby vyhledávat něčí elektronickou adresu a případně i další údaje. Na tomto místě je pod tlačítkem Upřesnit k dispozici i pokročilejší způsob vyhledávání, kdy je možno zadat další podrobnosti – například zda zadaný dotaz má hledat pouze v křestním jméně, nebo v příjmení, v názvu organizace apod. Další službou je vyhledávání osob a jejich elektronických adres sledováním diskusních skupin internetových novin (tzv. newsgroups v rámci USENET). Na síti existuje služba, která umožňuje vyhledávat elektronické adresy lidí, kteří přispěli do internetových novin. Přístup k této službě pracuje na principu vyplněného formuláře zasílaného elektronickou poštou. V České republice rovněž existuje služba Serge (http://www.serge.cz), která umožňuje prohledávat všechna česká diskusní fóra a nacházet příspěvky od hledaných uživatelů. Velmi specifickou formou je hledání v obchodním rejstříku (http:// www.justice.cz). Vyhledávání osob dovolují i systémy pro komunikaci uživatelů, jako je Mirabilis ICQ (http://web.icq.com/index) nebo Microsoft MSN Service (http://messenger.msn.com).

České adresářové služby:

http://lide.atlas.cz
http://lide.seznam.cz

Zahraniční adresářové služby:

http://people.yahoo.com
http://www.bigfoot.com
http://www.infospace.com
http://www.switchboard.com
http://www.iaf.net
http://www.populus.net
http://www.findmemail.com
http://www.anywho.com

Jak použít služby pro hledání lidí na internetu

Lidé.cz

Pokročilé vyhledávání umožňuje přesnější hledání podle příjmení, jména, přezdívky, emailu a státu. Stačí zadat požadované údaje a stisknout tlačítko Hledej.

Pro přidání se do veřejné adresářové služby Lidé (http://lide.seznam.cz) je třeba na hlavní stránce serveru služby stisknout tlačítko Přidat.

Ve formuláři "Přidání do databáze" je nutné vyplnit heslo a základní informace. Je zde však i možnost vyplnění privátních informací (poštovní adresa, telefon atd.). Zadávání se ukončuje stisknutím tlačítka Vytvořit záznam.

Adresář osob:

Princip práce s Adresářem osob (http://lide.atlas.cz) je obdobný, jako v případě adresářové služby Lidé. Pro přidání adresy je třeba stisknout tlačítko Přidání adresy na hlavní stánce serveru.

Vyjma zadání hesla je na vstupním formuláři třeba vyplnit položku Všeobecné informace a volitelně také položky Osobní údaje a Firemní údaje.

Služba Usenet Addresses Service (MIT) (http://usenet-addresses.mit.edu/) umožňuje komukoli vyhledávat v adresách lidí, kteří někdy přispěli do internetových novin.

Služba adresář osob nabízí na hlavní stránce zjednodušené vyhledávání podle jednoho údaje. Po stisknutí tlačítka Komplexní hledání se na obrazovce objeví složitější formulář umožňující přesnější hledání.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Ve studiu jsem expert, ne fanoušek, vzkazuje komentátorka Ledecké

Lucie Hrstková Pešánová komentovala zlatý závod Ester Ledecké. Schytala za to...

Zatímco komentátoři z Itálie, Švýcarska či Rakouska při zlaté jízdě Ester Ledecké jásali už v polovině tratě, od...

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Další z rubriky

Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce. Za průměrem EU zaostává

Korupce (ilustrační foto)

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 po loňském propadu mírně polepšila, za průměrem...

Francie pohřbila vojáka padlého u Verdunu. Identitu určily testy DNA

Dělostřelecká baterie v rámci francouzského opevnění poblíž pevnosti Douaumont....

Francouzským odborníkům se díky testům DNA podařilo identifikovat vojáka, který padl v první světové válce. Ostatky...

Japonští farmáři vypěstovali banány, které se dají sníst i se slupkou

V Japonsku vypěstovali banány, které lze jíst i se slupkou.

Představte si, že nemusíte řešit, ze které strany oloupete banán, ale sníte ho celý i se slupkou. Farmáři v Japonsku...

Najdete na iDNES.cz