Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hledání osob na internetu je stále komplikované

aktualizováno 
Ohromné množství informací na internetu může znamenat vážný problém v okamžiku, kdy je třeba nalézt konkrétní údaj o tom kterém člověku.
Ohromné množství informací na internetu může znamenat vážný problém v okamžiku, kdy je třeba nalézt konkrétní údaj o tom kterém člověku. Často je třeba nalézt internetovou stránku určité osoby nebo adresu její elektronické pošty. Na internetu však v současné době neexistuje žádná obdoba telefonního seznamu, stejně jako komplexní evidence uživatelů. Přesto jsou metody, kterými lze při hledání osob na internetu postupovat. Pokud chce zájemce poslat někomu elektronický dopis, musí odesilatel znát adresátovu elektronickou adresu. Podobně při hledání internetové stránky určité osoby musí znát zájemce její adresu URL (Universal Resource Locator). Na internetu vznikla za dobu jeho existence celá řada technických řešení pro vedení evidence uživatelů. Veškeré snahy však narážejí na skutečnost, že jde o shromažďování osobních údajů o lidech, které je omezeno zákony na ochranu osobních údajů. Zcela odlišná je situace v okamžiku, kdy evidence pracuje na principu dobrovolně poskytovaných údajů do veřejné databáze.

Nejjednodušším způsobem vyhledávání lidí na internetu je zadání jejich jména do klasického internetového vyhledávače, jako jsou Altavista (http:// www.altavista.com) nebo Yahoo! (http://www.yahoo.com). Vyhledávače pak pátrají po výskytu konkrétního jména ve své databázi, nebývají však příliš úspěšné. Pokud je vyhledávané jméno velmi frekventované, často najdou příliš mnoho odkazů na stránky zcela jiných lidí. Vyhledávače jsou rovněž omezeny sumou stránek, které "znají", ve skutečnosti ale jde pouze o zlomek informací obsažených na internetu.

Kdo hlídá internet

Jedním z nejstarších specializovaných řešení evidence uživatelů internetu je služba WHOIS (kdo je). WHOIS je evidence lidí, kteří se nějakým způsobem podílejí na chodu internetu. Jedná se zejména o správce jednotlivých úseků sítí nebo internetových domén, popřípadě majitele IP adres. Tato evidence původně vznikla proto, aby bylo možno snadno nalézt příslušnou osobu, vznikne-li nějaký problém s fungováním internetu. Běžný uživatel pravděpodobně databázi WHOIS využije především pro zjišťování totožnosti majitelů jednotlivých internetových domén, k čemuž je třeba nalézt tzv. veřejnou bránu mezi rozhraním WWW a WHOIS. Veřejnou bránu služby WHOIS provozují v České republice kupříkladu sdružení CZ.NIC (http://www.nic.cz/ whois.html) či server Lupa (http://www.lupa.cz/whois). Pokud je třeba nalézt majitele či správce některé z domén českého internetu, stačí prostřednictvím WHOIS zadat jméno příslušné domény a nalezené údaje budou obsahovat informace o tom, kdo je vlastníkem domény, kdo za ni zaplatil nebo kdo ji spravuje atd. Rozšířená veřejná brána WHOIS na serveru Lupa nabízí rovněž vyhledávání v Administrativním registru ekonomických subjektů a v adresářové službě Lidé.cz (http://lide.seznam.cz).

Hledání e-mailových adres

Co se týče vyhledávání e-mailových adres lidí, na českém internetu existují dvě hlavní adresářové služby – Lidé.cz (http://lide.seznam.cz) a Adresář osob (http://lide.atlas.cz). Tyto adresářové služby obsahují osobní údaje o lidech, kteří se je zde rozhodli dobrovolně zveřejnit. Adresářové služby pracují s rozhraním WWW a s poštovním klientem Outlook Express. Spolupráci s poštovním klientem je nejdříve třeba nastavit otevřením nabídky Nástroje a výběrem položky Účty. Poté je nutné projít průvodcem, který se vyptá na vše potřebné. Zde je důležité označit zejména položku "Požadovat přihlášení k serveru LDAP". V dalším kroku se průvodce zeptá, zda chce uživatel příslušnou adresářovou službu používat ke kontrole zadávaných adres elektronické pošty. Toho je třeba využívat uvážlivě, protože se tím může zpomalit práce s elektronickou poštou. V tento okamžik již je možné po stisknutí ikony Najít osoby vyhledávat něčí elektronickou adresu a případně i další údaje. Na tomto místě je pod tlačítkem Upřesnit k dispozici i pokročilejší způsob vyhledávání, kdy je možno zadat další podrobnosti – například zda zadaný dotaz má hledat pouze v křestním jméně, nebo v příjmení, v názvu organizace apod. Další službou je vyhledávání osob a jejich elektronických adres sledováním diskusních skupin internetových novin (tzv. newsgroups v rámci USENET). Na síti existuje služba, která umožňuje vyhledávat elektronické adresy lidí, kteří přispěli do internetových novin. Přístup k této službě pracuje na principu vyplněného formuláře zasílaného elektronickou poštou. V České republice rovněž existuje služba Serge (http://www.serge.cz), která umožňuje prohledávat všechna česká diskusní fóra a nacházet příspěvky od hledaných uživatelů. Velmi specifickou formou je hledání v obchodním rejstříku (http:// www.justice.cz). Vyhledávání osob dovolují i systémy pro komunikaci uživatelů, jako je Mirabilis ICQ (http://web.icq.com/index) nebo Microsoft MSN Service (http://messenger.msn.com).

České adresářové služby:

http://lide.atlas.cz
http://lide.seznam.cz

Zahraniční adresářové služby:

http://people.yahoo.com
http://www.bigfoot.com
http://www.infospace.com
http://www.switchboard.com
http://www.iaf.net
http://www.populus.net
http://www.findmemail.com
http://www.anywho.com

Jak použít služby pro hledání lidí na internetu

Lidé.cz

Pokročilé vyhledávání umožňuje přesnější hledání podle příjmení, jména, přezdívky, emailu a státu. Stačí zadat požadované údaje a stisknout tlačítko Hledej.

Pro přidání se do veřejné adresářové služby Lidé (http://lide.seznam.cz) je třeba na hlavní stránce serveru služby stisknout tlačítko Přidat.

Ve formuláři "Přidání do databáze" je nutné vyplnit heslo a základní informace. Je zde však i možnost vyplnění privátních informací (poštovní adresa, telefon atd.). Zadávání se ukončuje stisknutím tlačítka Vytvořit záznam.

Adresář osob:

Princip práce s Adresářem osob (http://lide.atlas.cz) je obdobný, jako v případě adresářové služby Lidé. Pro přidání adresy je třeba stisknout tlačítko Přidání adresy na hlavní stánce serveru.

Vyjma zadání hesla je na vstupním formuláři třeba vyplnit položku Všeobecné informace a volitelně také položky Osobní údaje a Firemní údaje.

Služba Usenet Addresses Service (MIT) (http://usenet-addresses.mit.edu/) umožňuje komukoli vyhledávat v adresách lidí, kteří někdy přispěli do internetových novin.

Služba adresář osob nabízí na hlavní stránce zjednodušené vyhledávání podle jednoho údaje. Po stisknutí tlačítka Komplexní hledání se na obrazovce objeví složitější formulář umožňující přesnější hledání.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz