Nadšenci do válečné historie prohledávali kopec poblíž Kvildy, kde měla za II....

Nadšenci do válečné historie prohledávali kopec poblíž Kvildy, kde měla za II. světové války stát továrna na Messerschmitty. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Nadšenci pátrají v lesích u Kvildy po továrně na Hitlerovy stíhačky

  • 38
Do hlubokých šumavských lesů se po dvou letech vracejí nadšenci do válečné historie. Na Františkově u Kvildy znovu pátrají po podzemní továrně, kde měli nacisté za války montovat první stíhačky Messerschmitt.

"Sbírali jsme další informace, studovali dokumenty a teď to jdeme prověřit," říká šéf výpravy, sedmadvacetiletý Tomáš Petráň z Českých Budějovic.

Po továrně pátrá už roky. Před časem odhalil vchod do podzemních štol a chodeb, které vedly pod bývalou sklárnou a později papírnami, jež na Františkově stály. Na svůj senzační objev však stále čeká.

Cílem výpravy je prozkoumat s virgulemi a detektory kovů vrchol kopce asi kilometr od míst, kde měla být továrna, v níž se měly kompletovat proudové stíhačky. Hitler s nimi chtěl vyhrát válku.

Podle indicií by zde měly být zabetonované šachty a zřejmě i ukryté bedny s dokumenty, vyznamenáními, municí a zbraněmi. Němci je ukrývali před nepřáteli, aby se jich nemohli zmocnit, a na konci druhé světové války tak ještě více ochromit jednotky Waffen SS.

Po továrně na proudová letadla pátrají už roky. V sobotu se vydali do lesů s virgulemi a detektory kovů. Nic nového však neobjevili.

"Někdy zakopávali do země dřevěné bedny, někdy byly oplechované," vypráví další z hledačů s virgulemi v rukou a prochází mezi stromy.

Les je opravdu jako z pohádky. Skála na vrcholu, všude kolem mech a zdravé smrky. Popravdě řečeno, neumím si příliš představit, jak se do strmého kopce Němci na konci války dřeli s bednami, aby je ukryli. Místo je to ale jak dělané pro kulometné hnízdo.

"Naměřili jsme tu anomálie v půdě, budou tam kapsy nebo dutiny," vysvětluje Milan Kučera, který pátrá pro změnu po válečné podzemní továrně v Polsku v Sovích horách. Beden s nacistickými "poklady" už sám také několik našel.

"Dávali do nich vše cenné. Ukrývali vše od peněz až po wolfram, který měl v té době obrovskou hodnotu," doplňuje Kučera a prohlíží skálu, na níž je vyryté číslo a zřetelně i písmena W a S. Světové strany to určitě ale nesymbolizuje, jsou obráceně. Hledači se dohadují, co mohou znamenat.

Vše fotí, dokumentují a pouštějí se do propátrávání lesa. Štoly chtějí stůj co stůj najít. "Je to mravenčí práce," říká Petráň a ostrým drátem propichuje půdu v místech, kde jim přístroje ukazují dutiny. Pak přichází na řadu kopání a hledání. Celou sobotu marně. "Budeme pokračovat," říká odhodlaně Petráň.

Františkov jej přitahuje už roky, penzion, který dnes na místě stojí, patřil v minulosti jeho rodině. Proto chce záhadu továrny, kde měli pracovat nuceně nasazení, rozluštit. Jasné je zatím jen jedno: zmapovanou má polovinu podzemí, chodby se švabachem a náhony vodní elektrárny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video