Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hledači hrobu Anežky objevili barokní klenbu, chystají sondu s kamerou

  15:01aktualizováno  17:20
V kostele svatého Haštala v Praze skončilo úterní pátrání po hrobu svaté Anežky České. Po několika hodinách archeologové našli kosti, které světici nepatří, a barokní klenbu. Otvorem pod ni spustí kameru. Nalezení ostatků podle legendy slibuje českým zemím mír, lásku a blahobyt.

Zřejmě nejdůležitějším úterním nálezem je objev barokní klenby nalevo od oltáře. Co je pod ní, prozkoumá sondážním otvorem zvláštní kamera pravděpodobně ve středu.

Cihlová klenba, která by mohla být zaklenutou hrobkou, vyčnívala ze zbytků maltové vrstvy. Objevila se pod dlažbou z 19. století.

Odkrývání podzemních prostor v kostele svatého Haštala v Praze (16. února 2010)

Klenba je sice pravděpodobně z mladší doby než ze středověku, kam se datuje úmrtí Anežky i zprávy o údajných přeneseních jejích ostatků z místa původního uložení, podle odborníků ale nelze vyloučit, že pod ní je to, co hledají. Existují různé varianty toho, co se mohlo stát, říkají. Teorie, že je Anežka pohřbená v Haštalském kostele, ale má i řadu odpůrců.

Kromě místa nalevo od oltáře archeologové vyzdvihli kamennou desku přímo před oltářem. Ta má rozměry přibližně náhrobní desky, hladký kámen je z obou stran opracovaný a není na něm žádný reliéf. Pod kamenem byla maltová vrstva s úštěpky opuky a úlomky skla, které by mohly pocházet přibližně z 18. až 19. století. Tuto část budou archeologové ještě rozebírat, aby se dostali do větší hloubky.

Odkrývání podzemních prostor v kostele svatého Haštala v Praze (16. února 2010)Odkrývání podzemních prostor v kostele svatého Haštala v Praze (16. února 2010)

Do kostela se přišel odpoledne podívat také kardinál Miloslav Vlk. Nález by podle něj zviditelnil život svaté Anežky, která byla z královského rodu, ale "odložila mocenské šance a sestoupila mezi chudé". Podle Vlka by to mohlo být výzvou pro dnešní lidi, kteří často usilují jen o moc a bohatství.

Ke kanonizaci pomohla údajná Anežčina čelist

Patronka českých zemí nemohla být kanonizována, dokud nebyly nalezené její ostatky. K jejímu svatořečení pomohla až údajná část čelisti přechovávaná ve španělském klášteře v Escorialu. Část této relikvie získala i svatovítská kapitula.

Právě tyto ostatky, pokud jsou pravé, by podle některých mohly pomoci identifikovat případný pražský nález. Příslušnost k Přemyslovcům by zase mohla potvrdit shoda s genetickým materiálem blízkého příbuzného; zkoumat příslušníky přemyslovského rodu z genetického hlediska odborníci plánují bez ohledu na případný nález Anežčiných ostatků.

SVATÁ ANEŽKA ČESKÁ

Anežka Přemyslovna.Anežka Přemyslovna se narodila pravděpodobně 20. ledna 1211 jako deváté a nejmladší dítě krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské. Jejím bratrem byl král Václav I. Byla vychovávána přísně nábožensky v klášterech. Jako většina královských dcer měla sňatkem zajistit dvoru Přemyslovců politické spojenectví, s pomocí papeže Řehoře IX. se ale stala řeholnicí. Příkladem jí bylo učení sv. Františka z Assisi.

Král Václav I. jí věnoval pozemky u Vltavy, kde Anežka ze svého věna začala s výstavbou kláštera Na Františku. Vedle ženského kláštera založila i jediný český rytířský řád, křížovníky s červenou hvězdou, kteří do dnešních dob sídlí v Praze.

Anežka se soustřeďovala na pečlivé zachovávání zásady žít v naprosté chudobě. Za její milosrdenství ji už za života lidé označovali za svatou a časem vznikaly legendy o zázracích, na nichž se podílela. Zemřela 2. března 1282 a byla pohřbena v klášteře do hrobky Přemyslovců v chrámu svatého Salvatora v Anežském klášteře na Františku.

Traduje se pověst, která praví, že až se relikvie Anežky najde, nastane v Čechách doba štěstí, vzájemné lásky a blahobytu.

Kde ale ostatky světice skončily, je už dlouho předmětem sporů. Je možné, že z kaple Panny Marie je odnesli v roce 1322 kvůli záplavám. Také je možné, že řádové sestry prchající před husitským běsněním ostatky odnesly a uložily na dodnes neznámé místo.

Jediným dosud existujícím ostatkem je zřejmě spodní čelist uchovaná ve sbírce královského zámku Escorialu u Madridu. Z Prahy relikvii odvezla císařovna Marie roku 1576, ale její pravost není potvrzena.

Anežka Česká se tradičně řadí mezi české zemské patrony. Za blahoslavenou ji prohlásil v roce 1874 papež Pius IX., kanonizoval ji Jan Pavel II. 12. listopadu 1989.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

EU nepřehlasuje Česko v otázce migračních kvót, tvrdí před summitem Babiš

Andrej Babiš na zasedání sněmovního výboru pro evropské záležitosti (13....

Premiér Andrej Babiš před odletem na unijní summit prohlásil, že členské země znovu nepřehlasují Česko v otázce...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz