Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hledá se euroúředník, zn. plat dobrý

  0:01aktualizováno  0:01
Jste vzdělaní, umíte perfektně anglicky a francouzsky a máte léta praxe? Pak zkuste štěstí v Evropské unii. Příští rok na jaře se rozeběhnou konkurzy na místa zástupců nových členských zemí EU v Bruselu. A Češi by jich měli obsadit hned několik stovek. Avšak lidí, kteří mají šanci se v unii uchytit, je zatím velice málo.

Cesta mladé právničky Markéty Tomanové do "úřednické pravlasti" - Bruselu - nebyla snadná. Aby získala místo právníka, který zkontroluje devadesát tisíc stránek českého překladu evropského práva, musela projít náročným konkurzem.

Důkladně testovali její vědomosti jazykové a profesní, schopnost analyzovat text a nacházet řešení problémů. Bývalá diplomatka uspěla a nyní má před sebou minimálně dva roky pobytu v hlavním belgickém městě. "Můžu uplatnit jazykové znalosti, potkám spoustu zajímavých lidí. Libí se mi ta pestrá mezinárodní atmosféra," pochvaluje si po několika týdnech od nástupu do nového zaměstnání dvaatřicetiletá Tomanová.

Spolu s Markétou Tomanovou v evropských institucích pracují zatím další čtyři Češi. Toto skromné číslo však brzy nabude. Rozšíření Evropské unie o deset zemí v roce 2004 si vyžádá doplnit stav o přibližně dva a půl tisíce úředníků. A Čechů by mělo v evropských strukturách pracovat v průměru čtyři sta. Největší počet českých zástupců pojme administrativní orgán EU - Evropská komise. Velkou část, alespoň čtvrtinu, budou tvořit nezbytní tlumočníci a překladatelé.

Chybějí jazyky a zkušenosti
Procházka po bruselském náměstí Roberta Schumana není zrovna inspirující pastvou pro oči. V kruhu se tu točí nudné budovy z betonu a skla, které skrývají pro většinu lidí příliš složitý evropský konglomerát. Denně tudy proudí tisíce lidí do stísněných eurokanceláří bez výhledu a v labyrintu chodeb se běžně ztrácejí i dlouholetí zaměstnanci.

A zanedlouho tudy budou do práce spěchat také Češi. Ale kde je do roka najít? "Bude ještě trvat, než budeme schopni všechna místa zaplnit kvalitními lidmi. A nebylo by dobré, kdyby se ze dne na den kvalifikovaní odborníci znalí jazyků a EU přesunuli z našich úřadů do Bruselu," říká šéf evropského odboru ministerstva zahraničí Petr Ježek.

Zájem by o místa při EU byl, jsou také štědře placena. Například komisař má plat okolo dvaceti tisíc eur měsíčně (600 tisíc korun). Avšak málokdo dnes splňuje náročné konkurzní podmínky a politické doporučení z Prahy by podle signálů z komise nemělo mít žádnou váhu.

Nejhůře na tom jsou stávající čeští úředníci s jazykovou výbavou. Minulá vláda se proto rozhodla, že stovky vedoucích pracovníků českých ministerstev budou muset složit do data vstupu v roce 2004 jazykové zkoušky. "Už jsou tu lidé, kteří mají dobré vzdělání i jazykové znalosti, ale jsou příliš mladí na to, aby měli dostatek zkušeností," říká Oldřich Lacina z Národní kontaktní databáze při ministerstvu zahraničí.

Dobrý plat a výhody
Při konkurzech na místa v EU poptávka vždy několikanásobně převyšuje nabídku: zatím v průměru uspěl vždy každý zhruba osmdesátý uchazeč. Co tedy lidi láká na práci v evropských institucích, které se zvenčí zdají tak nudné? Především jde o jisté zaměstnání.

V EU funguje něco jako definitiva: úředník získává smlouvu na neurčito. Na tento druh smlouvy si však čeští úředníci pár let počkají, nejprve dostanou kontrakt na dva roky a až v průběhu dalších několika let se bude etablovat stálé úřednictvo z nových členských států.

Bruselská kariéra přináší také množství sociálních výhod. Evropští úředníci například platí mnohem nižší daň z příjmu než Belgičané se svými pětapadesáti procenty. Cizinci kromě toho dostávají příplatek za vzdálenost, která je dělí od domova, a také příspěvky na bydlení či na školné pro děti.

Kristin Schreiberová, která pracuje v týmu komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena, žije v Bruselu už třináct let. Manžel je Belgičan a vychovávají spolu dvě malé děti. Rodinný život prý zvládá, přestože se málokdy domů dostane před osmou hodinou večer. "Prošla jsem několika generálními ředitelstvími s nejrůznějším zaměřením, je to zajímavá práce, která mě baví," říká.

Přesto má v Česku označení bruselský úředník spíše pejorativní nádech a lidé s příslušným vzděláním i jazyky se stále raději zaměřují na kariéru ve velkých nadnárodních firmách. "Mladá generace má stále šanci na rychlou kariéru v soukromí, a tak pro ně není Evropská unie zrovna atraktivní. I když už máme pár vlaštovek, které ze soukromých firem přišly k nám na ministerstvo," říká Ježek. 

OTÁZKY A ODPOVĚDI O PRÁCI V EVROPSKÝCH INSTITUCÍCH:

1. Kolik a kdy bude Čechů pracovat v orgánech EU?
Konečný počet českých zástupců ještě není určen. Mluví se o tři sta až šesti stech místech. Srovnatelně velké Portugalsko má dnes přes sedm set úředníků.

2. Co obnáší získat post v EU: 
• znalost dvou jazyků unie, angličtiny a francouzštiny, další unijní jazyky vítány 
• důkladná orientace ve strukturách a fungování EU 
• test z odborných znalostí 
• analýza textu a schopnost vyvození závěrů

3. Jak jsou euroúředníci odměňováni?
Měsíční plat v Evropské komisi s příplatky a náhradami: 
• Právnička s praxí, vdaná, jedno dítě: 200 000 korun 
• Zkušený asistent pro správu počítačové sítě, svobodný: 150 000 korun 
• Sekretářka se znalostí dvou jazyků, bezdětná: 100 000

4. Jaké jsou náklady na bydlení v Bruselu?
Ceny za jídlo jsou zhruba trojnásobné než v Česku. Benzin stojí okolo třiceti korun. Pronájem třípokojového bytu dosahuje až třiceti tisíc korun.

Zdroje: www.mzv.cz, http:/europa.eu.int/comm/recruitment 

Autoři:


ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz