Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavy útočníků z Bali stojí milion dolarů

  8:22aktualizováno  8:22
Hon na hlavy atentátníků z indonéského ostrova Bali, kteří o víkendu zabili 186 lidí, nabírá obrátky. Vyšetřovatelé shromažďují nové důkazy a každým dnem roste i odměna za zprávy o strůjcích útoku. Austrálie, která měla mezi zahraničními turisty nejvíce obětí, vypsala odměnu milion dolarů. Indonéská obchodní a průmyslová komora nabízí za informace o teroristech sto tisíc. Policie už vyslechla na sedmdesát lidí.

Přibývá obětí a výslechů
Indonéský tisk spekuluje, že výbuchy připravila sedmičlenná skupina, vedená Malajcem a Jemencem. Na ostrově zabíjela výbušnina C4 nastražená na střeše malé dodávky. Austrálie vyzvala své občany, aby ze země kvůli riziku dalších útoků odcestovali.

Indonéská policie zatkla šéfa radikální Fronty obránců islámu (FPI) Muhammada Rizieqa Shihaba. Několik set stoupenců FPI nedávno zničilo noční bary a zábavní podniky v hlavním městě Jakartě. FPI, která podobné útoky podniká už dva roky, tato místa označuje za "hnízda neřesti" poskytující útočiště drogovým dealerům a prostitutkám.

Kvůli atentátu na Bali policie dosud vyslechla na sedmdesát lidí. "Chtěl bych objasnit, že jsme zatím nikoho nezatkli. Intenzivně jsme ale vyslýchali dva a nyní vyslýcháme čtyři lidi," prohlásil mluvčí indonéské policie generál Saleh Saaf.

Bilance atentátu se zvýšila na 186 obětí. Zemřela Indonésanka, která při atentátu utrpěla těžké popáleniny, a v Austrálii dva zranění, kteří byli z Bali evakuováni, sdělilo krizové středisko. Záchranáři soudí, že konečný počet mrtvých by mohl být ještě vyšší.

Vyšetřovatelé totiž stále nacházejí na místě výbuchů ostatky těl. Odborníci navíc míní, že po některých obětech se nikdy nenajdou žádné stopy. "Objevili jsme několik kusů těl, které byly všechny zuhelnatěné, a byla mezi nimi i část hlavy," řekl baliský policejní inspektor Anwar.

Mezi oběťmi je nejvíce Australanů - identifikováno jich zatím bylo 30, ale zabito jich bylo podle odhadů na základě seznamů pohřešovaných osob přinejmenším čtyřnásobně víc. Zbývající mrtví pocházejí z 20 různých zemí. Většina mrtvol je stále v márnici na Bali. Nalezené ostatky byly odvezeny do nemocnice na identifikaci.

Do čela mezinárodního pátrání se postaví policejní generál Made Mangku Pastika, původem z Bali. "Bude vyšetřovatele koordinovat," uvedl mluvčí policie Edward Aritonang. Pastika sklidil respekt západních diplomatů svou předchozí prací i tím, že po atentátu dokázal uklidnit separatistické vášně v Papui.

Austrálie vyzvala své občany, aby opustili Indonésii. "Rozhodnutí pozměnit naše doporučení cestujícím je založeno na nových znepokojivých zpravodajských informacích o blíže neurčených hrozbách, jimž jsou vystaveni Australané a australské zájmy v Indonésii," řekl ministr zahraničí Alexander Downer.

INDONÉSIE POD TLAKEM

* Indonéská prezidentka Megawati Sukarnoputriová, která je pod rostoucím mezinárodním tlakem, vydá mimořádný protiteroristický výnos. Vládě dá více pravomocí.
* Indonésie bývá kritizována jako slabý článek Američany vedené "války proti terorismu" v jihovýchodní Asii, když se zdráhá zasáhnout proti uskupením radikálních muslimů, aby si neznepřátelila jejich umírněný hlavní proud.

Tisk spekuluje o atentátnících
Indonéský tisk spekuluje, kdo je za atentátem na Bali. Policie odmítla informace potvrdit. Podle deníku Jakarta Post přijelo 10. října do Semarangu na ostrově Jáva sedmičlenné komando, v němž byl také Evropan. Ze Surakarty, dalšího města na ostrově, pak šéfové skupiny - Malajec a Jemenec - několikrát telefonovali do nejmenované země na Středním Východě.

Surakarta je centrem radikálních indonéských islamistických skupin. Poblíž tohoto města leží i škola 64letého kněze Abú Bakara Bashira, považovaného za předáka organizace Jamaah Islamiyah, napojené na Al-Kajdu. Ve městě už působí desítky zahraničních vyšetřovatelů.

Deník Koran Tempo už předtím informoval o podobné osmičlenné skupině, tvořené sedmi Indonésany pod vedením muže z Blízkého východu.

Atentátníci podle listu byli zdatní profesionálové a nálože odpálili dálkově. Jedno z aut, které atentátníci použili, nejdřív zablokovalo úzkou uličku ve čtvrti navštěvované turisty. Posádka pak přestoupila do druhého auta, které s troubením projelo kolem místa útoku krátce před výbuchem.

Podle deníku Media Indonesia policie po dvojici podezřelých Indonésanů zadržela další čtyři muže, které podezřívá z účasti na atentátu. Všichni byli převezeni do hlavního štábu policie v Jakartě. Jejich totožnost nebyla zveřejněna. Údajně jde o Indonésany žijící na Bali, i když z ostrova nepocházejí.

Za mřížemi skončili dva Indonésané
Dosud bylo k výslechu předvoláno přes padesát lidí. Pod drobnohledem policie skončili dva Indonésané. "Působí vyšetřovatelům potíže," zdůvodnil jejich zadržení policejní mluvčí a indonéský generál Saleh Saaf, podle něhož navíc existují obavy, že by oba podezřelí mohli utéci.

Jeden ze dvou zadržených mužů byl v oblasti Kuta na Bali, když tam v sobotu večer před nočním klubem a restaurací explodovala bomba. Existuje souvislost mezi ním a člověkem, jehož osobní doklady byly nalezeny na místě atentátu.

Také další zadržený byl ve spojení s majitelem dokladů. "Odmítají odpovídat nebo dávají rozporné odpovědi a naše podezření vzrostlo. Zatím ale nejsou označováni za podezřelé," podotkl generál Saaf. Cokoliv dalšího odmítá policie sdělit.

Indonéská policie už v září vyslýchala deset Pákistánců kvůli jejich projevu pronesenému v Nusa Dua, která leží nedaleko místa atentátu. "Vyšetřovatelé je možná budou chtít opět vyslechnout, ale zatím není známa žádná jejich spojitost se sobotními výbuchy," uvedl policejní mluvčí Yatim Suyatmo. Nevěděl, zda skupina Pákistánců je stále na Bali.

Atentátníci útočili výbušninou C4
Vyšetřovatelé tvrdí, že atentátníci zaútočili pomocí malé dodávky - minivanu. Nálož umístili na střechu, což experti zjistili z analýzy kráteru po explozi a zbytků auta. Vyšetřovatelé už zjistili, že atentátníci použili silnou plastickou výbušninu C4, která se vyrábí v USA, a používá ji armáda.

"Ano, jedna z náloží byla C4," potvrdil šéf indonéských zpravodajských služeb generál Hendropriyono. "Nálož nebyla vyrobena v Indonésii," podotkl Saaf.

Zároveň odmítl zprávu amerického deníku The Washington Post, že se k výbuchům přihlásil bývalý pilot indonéského vojenského letectva. "Nikdo se k ničemu nepřiznal. Je to jen fáma," podotkl Saaf. 

DÁLE ČTĚTE

Na Bali vraždila Al-Kajda,
tvrdí ministr

Květinářství na Bali prožívají zlé časy

Ozvěny výbuchů dolehly
i na burzu

Nemocnice na Bali: bolest
a tichá hrůza

Češce se podařilo
uniknout z pekla

Identifikace je zdlouhavá
Úřady na Bali zatím identifikovaly jen několik desítek obětí - 30 Australanů, osm Britů, pět Singapurců, šest Indonésanů, Němce, Francouze, Nizozemce, Novozélaďana a Ekvádorce. Austrálie hovoří o sto dvaceti nezvěstných, Velká Británie pohřešuje 13 lidí, Německo šest a Nizozemsko čtyři. Mezi nezvěstnými jsou i členové mise OSN.

Experti hledají části těl, které pak v laboratoři podrobují testům DNA. Na otázku, zda si myslí, že ještě budou nalezena další těla, indonéský lékař Indrayana Suhardjo odpověděl: "Ne, avšak ostatky ano." Pokračuje také analýza snímků pořízených turisty před výbuchy.

Prapory na Bali byly spuštěny na půl žerdi. Na tisíc lidí rozjímalo u místa atentátu, při kterém zahynulo přes 180 lidí. Většinu tvořili příbuzní obětí, kteří nedaleko trosek obklíčených policií se slzami v očích pokládali květiny a věnce a zapalovali svíčky.

Spolupracují experti z různých zemí
Policie zablokovala přístup k místu útoku, aby zabránila zničení důkazů zvědavci, například novináři. Vyšetřování se účastní čtyřicet Australanů, expertů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), britského Scotland Yardu i odborníků z Německa a Japonska.

"Máme na Bali soudní lékaře, experty na identifikaci těl a na výbušniny. Budou spolupracovat s indonéskou policií a policisty dalších zemí, aby před soud postavili osoby odpovědné za tento příšerný útok," sdělil australský ministr spravedlnosti Christopher Ellison.

Vyšetřovatelé stále prohledávají rumoviště na místě, kde stály zničená diskotéka a jedna z nejnavštěvovanějších restaurací na ostrově. Vybavení fotografickými aparáty, lopatkami a holemi sbírali předměty i kusy lidských těl. K místu atentátů nedaleko dlouhé pláže byla dopravena mobilní laboratoř.

Svět obviňuje Al-Kajdu
Světové velmoci předpokládají, že za atentátem je Usáma bin Ládin a jeho síť Al-Kajda. Indonésie se chystá vydat výnos umožňující přijmout mimořádná protiteroristická opatření. Reaguje na dřívější častá obvinění, že zlehčuje nebezpečí ze strany islámských teroristů na vlastní půdě.

Al-Kajdě připusuje atentát i australský premiér John Howard, jehož země se rozhodla zakázat činnost hnutí Džamá Islamíja (Islámské seskupení). Skupina je aktivní v části jihovýchodní Asie a má na svědomí už několik krvavých útoků. O podobném zákazu uvažuje také Velká Británie.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéská žena se modlí za oběti atentátu na Bali nedaleko místa exploze, při níž zahynulo přes 180 lidí. Z útoku je podezřelá Al-Kajda. (15. října 2002)

Obyvatelé Bali se modlí za oběti atentátu, při němž na ostrově zahynulo přes 180 lidí. Z útoku je podezřelá Al-Kajda. (15. října 2002)

Pohled na místo výbuchu v Kutě na ostrově Bali pět dní po atentátu. (17. října 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz