Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní hygienik Vít: Očkování se nebojím, ale ještě na mě nepřišla řada

  14:41aktualizováno  18. února 12:06
Další vlna prasečí chřipky měla podle některých odborníků přijít v únoru. Počet nemocných ale nestoupá. Hlavní hygienik Michael Vít už si prasečí chřipku prodělal. Se čtenáři diskutoval o své nemoci o nakoupených vakcínách, které chce stát vrátit, i o tom, proč se ještě nenechal očkovat. "Nebojím se, jen na mě ještě nepřišla řada," vzkázal čtenářům.

Michael Vít si na začátku února prasečí chřipku prodělal. A přestože jiné nabádá k očkování, sám to nestihl a onemocněl ještě dřív, než si pro vakcínu došel. - více o chřipce Michaela Víta čtěte zde

Čtenáře proto zajímalo, zda se náhodou vakcíny neobává. Zdálo se jim totiž, že "svou" prasečí chřipku prodělal nezvykle rychle a lehce.

Hlavní hygienik odpověděl, že nemoc u něj trvala sedm dní, což je pro akutní fázi odpovídající. Rekonvalescence bude podle něj na delší dobu.

"Vakcíny se nebojím. Očkován jsem zatím nebyl, protože podle vakcinační strategie, která byla schválena naší vládou, patřím až do třetí skupiny, tedy do krizových struktur. Ty budou očkovány v následující etapě," vysvětlil čtenářům hlavní hygienik.

ON-LINE ROZHOVOR S MICHAELEM VÍTEM

Podle některých čtenářů vytvořil český krizový tým kolem prasečí chřipky zbytečnou paniku. Někteří jej proto vyzývali k rezignaci.

Chřipka v číslech

Rovných sto obětí už si vyžádala prasečí chřipka v České republice. V uplynulém týdnu na prasečí chřipku zemřeli dva lidé. Národní referenční laboratoř v Praze má k dnešnímu dni potvrzeno 12 nových případů nákazy virem H1N1, celkově tedy eviduje 1419 případů této infekce, v krajských laboratořích napočítali celkem 1015 případů prasečí chřipky. Celkem tedy laboratoře evidují 2434 nemocných.
K 11. únoru bylo naočkováno 64 066 dávek vakcín.

Zdroj: MZ

Podle Michaela Víta není k rezignaci důvod, ve své funkci prý postupoval odborně správně. "Z funkce bych odstoupil, kdybych svou nečinností ohrozil zdraví obyvatel. Jsem rád, že zatím pandemický virus nemá ty vlastnosti, tedy vysokou virulenci, patogenitu a smrtnost, které odborníci očekávali," odpověděl Vít.

Česká republika se podle něj na nemoc připravila dobře. "Vyhlásili jsme řadu tzv. nefarmakologických opatřeních. Je to například přerušení školní docházky na minimálně 5 dnů.Tímto opatřením se podařilo minimalizovat přenos infekce v této věkově ohrožené skupině," hájil postup státu v boji proti prasečí chřipce Vít.

Stát kromě toho nakoupil milion vakcín od farmaceutické firmy Glaxo-Smith-Kline. V pátek se má rozhodnout, zda odebere všechny vakcíny, nebo dodávku přeruší. Zatím se s firmou intenzivně jedná a uvažuje se, že si Česká republika ponechá jen polovinu z původně objednaného množství.

Čtenáři se Víta ptali, proč stát při nákupu vakcín proti viru H1N1 objednávku tak nadsadil a kolik za vakcíny zaplatí.

"Nákup vakcín odsouhlasil stát. Česká republika se při objednávání pandemických vakcín chovala velmi konzervativně. Celková hodnota představuje více než 200 milionů korun," informoval hygienik.

Úmrtnost

Registrovaná úmrtnost v souvislosti s onemocněním H1N1 je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v České republice jedna z nejvyšších v rámci Evrospké unie. Na stejné úrovni je úmrtnost na Slovensku, v Maďarsku, Portugalsku a na Maltě.

Očkování je dobrovolné

Očkování proti prasečí chřipce je prozatím dobrovolné a o případné povinnosti rozhodne Michael Vít, až když přijde pandemie.

Ta se v České republice ani v okolních státech prozatím neobjevila. "Zatím další vlna chřipky nepřichází, ta čísla za poslední dobu nijak rychle nenarostla. Výjimkou je Slovensko, kde počty nemocných stoupají poslední dobou rychleji," upozornil Vít.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz