Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavně, že je večírek aneb proč (ne)slavit MDŽ

Doporučujeme   6:48aktualizováno  6:48
Debata o "svátečnosti" MDŽ je každoročním refrénem, který zazní, jakmile se přiblíží 8. březen. Před dvěma lety se senátoři neúspěšně pokusili MDŽ vyškrtnout ze seznamu významných dní, má prý totálně zničenou pověst. Naopak ženské organizace znovu a znovu připomínají jeho původní význam.

Ženy čekají na tramvaj s růžemi, které k Mezinárodními dni žen rozdávali v Praze členové ČSSD (6. března 2009) | foto: Stanislav PeškaČTK

Mezinárodní den žen je v celosvětovém kontextu především dnem, který má připomínat úsilí žen, které bojovaly (a bojují) za svá práva. Za právo volit, studovat, rozhodovat o svém životě a obecně za rovnoprávnost žen a mužů v ekonomice, politice i ve společnosti.

MDŽ po soudružsku: vlašák, panáky a karafiát

Tento pohled na MDŽ však v očích většiny Čechů a Češek (možná natrvalo) znehodnotilo socialistické pojetí oslav. Povinné podnikové večírky s chlebíčky s vlašským salátem a karafiáty pro soudružky.

Muži na "počest" svých žen mocně přihýbali z půllitrů, aby se k nim pak nad ránem vraceli opilí, se špatně artikulovanou gratulací a olysalým karafiátem. Hlavně, že je večírek, jak zpívá kapela Tři sestry v songu, který srovnává oslavy MDŽ a Dne matek. V jejich pojetí to vyjde nastejno.

MDŽ v písni

O svátku zpívají Tři sestry v písni Večírek

Jarda Špulák z drátovny / ten se zase setnul / upad s Martou do chlebíčků / náměstek je oba zvednul / pak se strhla bitka / nezbyla nám ani kytka / co nám dalo ROH.

"MDŽ bylo během čtyřiceti let totality naprosto zprofanováno. Komunisté ten svátek naprosto v očích veřejnosti zničili. Znehodnotili jeho původní význam. Proto jsme chtěli, abychom si ho nepřipomínali zákonem," vysvětlil před časem senátor Martin Mejstřík, proč inicioval snahu vyjmout MDŽ ze seznamu významných dnů. Nakonec červená poznámka v kalendáři zůstala.

"Neignorujme MDŽ"

Podle ředitelky Gender Studies Lindy Sokačové má stále význam si Mezinárodní den žen připomínat. "Určitě nebylo v pořádku, jak probíhaly oslavy v minulosti, ale neměl by to být důvod, abychom tenhle ten den ignorovali," říká.

Mezinárodní den žen je podle ní příležitost, jak upozorňovat na nerovnost žen a mužů ve společnosti. "Nerovné postavení na trhu práce, nestejné platy mužů a žen, je to problém ženské obřízky v některých státech, násilí na ženách a podobně," vypočítává Sokačová. "A připomínají si ho lidé v různých částech světa. Říkat, ať si ho komunisté slaví, je omyl. Neslaví ho jen komunisté, zdaleka ne."

Den, kdy ruské ženy žádaly chléb a mír

První (národní) Den žen vyhlásily poslední neděli v únoru roku 1908 Spojené státy. Na demonstracích zazněly požadavky na volební právo žen, zkrácení pracovní doby, zákaz dětské práce a zvýšení mezd ženám.

O dva roky později se v Kodani konala první Mezinárodní konference žen, přijelo jich sto ze sedmnácti států. Nestanovily sice konkrétní datum, ale rozhodly, že jeden den v roce by měl "patřit" jim. Vymezily cíle ženského hnutí: plné volební právo pro ženy, ochrana provdaných i neprovdaných matek a zlepšení pracovních a platových podmínek žen.

Sociální demokratka Clara Zetkinová pak 19. března 1911 uspořádala první Mezinárodní den žen v Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku. Opět se demonstrovalo. Na milionu rozdaných letáků byly formulovány požadavky na zlepšení pracovních podmínek, politických práv a konce platové diskriminace žen.

Svátek se šířil do dalších zemí, většinou se slavil poslední neděli v únoru - podle gregoriánského kalendáře, který tehdy platil v Rusku (a to je důležité!) však datum připadalo na 8. březen.

Den D pro "emdéžet" tak nastal 8. března 1917 v Petrohradě. Zvedla se mohutná vlna demonstrací žen proti válce a bídě. Především manželky, matky a dcery vojáků padlých či zajatých na východní frontě daly hlasitě najevo nesouhlas s pokračováním války.

Protesty provázelo motto Chléb a mír. Měly takovou sílu, že čtyři dny poté abdikoval car Mikuláš a vznikla prozatímní vláda. Ta ruským ženám slíbila volební práva.

Ženské hnutí sílilo, každým rokem na MDŽ přibývalo protestních pochodů a demonstrací po celém světě.

V roce 1975 oficiálně uznala MDŽ Organizace spojených národů. Datum stanovila na 8. března.

Zdroj: Historie MDŽ, Petra Ondřejová, Fórum 50%

Má smysl slavit Mezinárodní den žen?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 4483

NE 3702



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...



Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...



Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

PŘÍMÝ PŘENOS: Klaus s Mečiarem hodnotí 25 let samostatnosti

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatují hlavní postavy rozdělení ČSFR - Václav Klaus a Vladimír Mečiar....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...



Najdete na iDNES.cz