Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavně pryč z Plzně. Řada studentů práv uvažuje o odchodu na jiné školy

  11:53aktualizováno  11:53
Stále více studentů z plzeňských práv uvažuje o přestupu na jinou právnickou fakultu, kde by studia dokončili. Nechtějí žít se stigmatem absolventa školy s tak špatnou pověstí. Obávají se, jestli s diplomem ze Západočeské univerzity najdou odpovídající uplatnění na trhu práce.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

O přestupu uvažuje i jeden z tvůrců podzimní "revoluce" na fakultě Martin Marek. "Na fakultě stále zůstává značný počet příznivců bývalého vedení a hlavně Milana Kindla. Zůstávají studijní referentky, které byly v podezřelých případech namočeny. Jiří Pospíšil mě do určité míry zklamal. Čekal jsem, že se s problémy fakulty vypořádá razantněji," vysvětluje své důvody.

titul z Plzně mají i Grossovi blízcí

Všichni Grossovi muži získali titul v rekordním čase

Martin Marek jako člen akademického senátu kritizuje pomalý průběh změn na fakultě a neochotu ke zveřejňování jmen podezřelých absolventů, kteří by měli přijít o své nepoctivě nabyté tituly. Nyní, ve zkouškovém období, má navíc pocit, že se mu někteří učitelé snaží pomstít za veřejné vystupování v kauze.

"Pokud se v Plzni bude pokračovat se stejnými lidmi a stejným stylem jako dříve, podám si přihlášku do Olomouce," dodal Marek.
"Nepřekvapuje mě, že někteří studenti chtějí opustit školu s takovou reputací, jejíž náprava bude trvat roky," uvedl další ze studentů a člen akademického senátu Martin Pelikán.

Děkan fakulty a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí, že o zvýšeném zájmu o přestup na jinou školu nemá žádné informace. "Zatím jsem nic takového nezaznamenal. Jestli utrpěla pověst naší školy, se může ukázat spíše až na konci února, kdy končí termín k podání přihlášek ke studiu," řekl Pospíšil.

Vedení fakulty se o přestupu studenta dozví až ve chvíli, kdy bude přijat na jinou školu. "Ti, kteří chtějí přestoupit, se s tím zatím nikde nechlubí. Často se stává, že jen tak zkoušejí, zda se nedostanou na jinou fakultu," říká Martin Pelikán.

Chtějí k nám. Ale nebereme

Zájem současných studentů z Plzně už zaznamenaly další české právnické fakulty v Česku - v Praze, Brně i Olomouci.

"Oproti minulému roku žádostí o přestup z Plzně přibylo. Z celkových sedmi jsme zatím nevyhověli ani jednomu, protože jejich důvody neodpovídaly našim požadavkům," tvrdí Filip Ščerba, proděkan pro studijní záležitosti olomoucké Univerzity Palackého.

Podle proděkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jiřího Hřebejka přijali několik plzeňských studentů už loni, ale od vypuknutí kauzy se jejich zájem o studium v Praze neustále stupňuje.

"Už jsme zaznamenali celou řadu e-mailových dotazů o podmínkách přestupu. Na oficiální žádosti z Plzně si budeme muset počkat na konec února, kdy uzavřeme přijímání přihlášek do magisterského studia," říká Hřebejk.

Skupinka plzeňských studentů se snaží uspět také v Brně. "Žádostem teď vyhovět nemůžeme. Ti studenti se musí přihlásit k přijímacímu řízení," vysvětluje mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.

Mluvčí z Olomouce: Chtějí k nám lidi, kteří nestačí

Student, který chce přestoupit, nemůže jako důvod do žádosti uvést špatnou pověst své stávající fakulty. Většina z nich je tedy nucena uvést rodinné, sociální nebo zdravotní důvody. Podle mluvčího olomoucké univerzity Rostislava Hladkého nevedl k žádosti o přestup některé studenty z Plzně strach ze znehodnoceného diplomu, ale snaha vyřešit si vlastní studijní problémy.

"Zájem o přestup mají zatím ti, kteří nepatří k úspěšným studentům v Plzni a chtějí to řešit přestupem do Olomouce," uvedl.

Diplom z Plzně je problémem i pro ty, kteří fakultu absolvovali už před několika lety. Například pro Jaroslava Koubka, který svou diplomovou práci obhájil v roce 2000. Také on se ocitl mezi těmi, jejichž studium prověřovala komise, protože jej podle záznamů fakulty stihl za pouhé tři roky.

"Divím se tomu, protože jsem do Plzně přestoupil z pražské fakulty. Dohromady jsem tedy studoval pět let. Vše proběhlo řádně a já to mohu doložit," říká.

Aféra na plzeňských právech ho přiměla k tomu, že uvažuje o dalším studiu v Praze. "Kdybych měl ve svém životopise uvedena pouze plzeňská práva, byl bych při hledání zaměstnání diskvalifikován. Proto chci mít ještě jeden titul, který by nikdo nemohl znevažovat," vysvětluje.

Rektor ZČU: Jdeme po kardinálních chybách

Komise na právnické fakultě v Plzni zkontrolovala už 600 absolventů magisterského studia. Na pomyslné listině podezřelých jich zůstala zhruba čtvrtina, říká rektor Západočeské univerzity Josef Průša.

V jakém stadiu je prověřování studentů, kteří na vaší fakultě absolvovali podezřele rychle?
Už jsme prověřili 63 případů doktorského studia a přes 800 rigorózních prací, zhruba třetinu. U šesti absolventů doktorského studia požadujeme zahájení správního řízení, které by mohlo skončit odebráním titulu.

Tyto výsledky komise jsou už známé. Ale jak je to s absolventy magisterského studia?
Tam jsme právě dokončili první kolo prošetřování asi šesti stovek případů, kdy ti lidé vystudovali za dobu kratší než čtyři roky. K tomu se přiřadila ještě paní Řápková, která sice studovala pět let, ale u ní je to z jiných, už známých důvodů. Paradoxně platí, že ti, kteří měli nejkratší dobu studia, měli obvykle nejméně problémů, protože u nich šlo prokázat předchozí studium na jiné škole.

A kolik z těch šesti set studentů zůstalo mezi "podezřelými"?
Přesné číslo nevím, ale počítám, že je to zhruba čtvrtina. To ještě pořád neznamená, že ti lidé musí nutně očekávat nějaké problémy. Ta pochybení mají různý charakter - od vyložených drobností po skutečně kardinální chyby. Těmi se stojí za to zabývat i formou řízení o odebrání titulu.

Mluvil jste o drobných i kardinálních chybách, které komise odhalila. Mohl byste být konkrétnější?
Ta drobná provinění, to je třeba špatně uvedené datum, chybějící podpis. V těch kardinálních jde o shluk více provinění, například chybějící oponentský posudek nebo nevyplněný zápis z obhajoby. Kvalitu diplomových prací ani dizertací jsme nekontrolovali.

A budete?
Ano. Například u čtrnácti dizertací jsme již fakultu požádali, aby zajistila nezávislé hodnotitele. Rigorózní práce budeme prohánět antiplagiátorským programem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU
Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU

r.v. 2012, naj. 55 484 km, diesel
199 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz