Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavně, ať to skončí rychle, říkají Jordánci

  15:40aktualizováno  15:40
Ammán, Jordánsko - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ahmad rychlým pohybem ruky vypnul zprávy v rádiu, zavrtěl smutně hlavou, podíval se přes pustinu směrem k Iráku a řekl: "V téhle válce prohrajeme úplně všichni." Bojí se. Mohutné válečné zemětřesení v těsném sousedství může významně zahýbat i Jordánskem.

Pětiapůlmilionová země mezi Irákem a Izraelem žije v tiché obavě z budoucnosti, za pár hodin či dní může chaos překročit hranice. "Američané jsou arogantní blázni. Neuvědomují si, do čeho se pustili," říká Ahmad, letecký mechanik a příležitostný taxikář.

Nad majestátnou pustinou svítá, do hlíny padají kapky deště a jordánským vojákům hlídkujícím podél silnice vedoucí k hranici s Irákem je zima. Do prvních paprsků slunce trčí hlavně zbraní a vojáci podupávají u ohně, jehož plameny rozdmýchává mrazivý vítr z pouště.

Před dvanácti lety sem, do pustiny na východě Jordánska, přišly z Iráku statisíce uprchlíků. Země se děsí, že to samé ji čeká i nyní. "Buď jak buď, dopadne to špatně," prorokuje Ahmad, který půl roku pracoval v Americe. Anglicky umí i nadávat, což občas s gustem činí.

Přestalo pršet a nad mírně zvlněnou planinou, která po několika stech kilometrech přechází ve válečné bojiště, vysvitlo slunce. V Ammánu, jordánské metropoli, není na první pohled poznat, že jen několik hodin jízdy autem odtud se bojuje. Nervozitu je však cítit všude.

Válka může mít kruté následky
V pátek, po večerní modlitbě, vypukly před starobylou mešitou v centru města protesty a nepokoje, proti nimž musela zasáhnout policie. Dokonce i král Abdulláh vyzval ke klidu a požádal Jordánsko, aby trpělivě překonalo obtížné období.

Snadné to však nebude. Znalci poměrů varují, že v zemi může vinou války narůst vliv radikálů a extremistických skupin. Loni v říjnu byl v Ammánu zastřelen americký diplomat a vyšetřovatelé tvrdí, že za vraždou stála místní buňka Al-Kajdy.

O ekonomickém dopadu nikdo nepochybuje. Irák je pro Jordánsko důležitým obchodním partnerem, poskytuje mu lacinou ropu a přijde-li vlna uprchlíků, bude hospodářská pohroma nejspíš nevyhnutelná.

Chaos a problémy zemi hrozí z mnoha směrů a pesimisté tvrdí, že Jordánsko čekají nelehké doby. Život jde ovšem dál. Neúnavní výřeční průvodci se snaží prodat cizincům barvité a nepravdivé historky o římském amfiteátru, před mešitou důstojně procházejí staříci a rozvážně si povídají.

Saddám není oblíbený, ale válka není řešením
Věřící se modlí mezi kamennými sloupy a uličkami starého města se šíří vůně pečeného masa. "Kupte si pěkný suvenýr, pane," haleká asi patnáctiletý prodavač a nabízí odznak s nápisem: Ne válce v Iráku!

Neznamená to, že by Saddám Husajn byl v Jordánsku oblíbený. "Z padesáti procent ho nemám rád, všichni víme, že to je nebezpečný šílenec," shrnuje pocity mnohých Shadi Elajan, mladík, který vyrostl v palestinském uprchlickém táboře. "Ale z padesáti procent si ho vážím, neboť je to prostě hrdý arabský vůdce," vysvětluje.

Je to jednoduché, říkají Jordánci, náš svět není dokonalý, má mnoho velkých chyb. Ale nechceme, aby nám ho proti naší vůli měnila Amerika svými bombardéry.

Také vládci Jordánska se musí s tímto problémem vyrovnat. Oficiální linie je silně protiválečná, na druhou stranu ovšem nechtějí pobořit dobré vztahy se Spojenými státy. Ammán udává, že v zemi je pouze několik set amerických vojáků, kteří obsluhují systémy Patriot proti střelám, které by mohli Iráčané odpalovat přes území Jordánska na Izrael, tak jako ve válce v Zálivu.

Zároveň je ovšem veřejným tajemstvím, že počty amerických vojáků jsou pravděpodobně mnohem vyšší a že přes Jordánsko se nejspíš v naprosté tajnosti přesunuly a nadále přesunují tisíce vojáků, kteří se chystají otevřít další frontu pro úder proti Bagdádu.

Rozdílné pohledy na válku
Vyhnout se tématům války není možné, i když se na ní mnozí snaží nemyslet, je všude, v hovorech nad jídlem v malých restauracích i v atmosféře barevných obchůdků směnárníků. V hotelových halách běží stanice CNN, v kancelářích ministerských úředníků spíše katarská Al Džazíra.

Obě stanice ukazují jednu a tutéž válku. Přesto vypadá jejich zpravodajství rozdílně a během několika vteřin je tak možné uvědomit si, jak hluboce rozdílně vnímají válečné operace lidé v oblasti a lidé na Západě.

"Hlavně, ať to vše rychle skončí," říká Džamil, asi pětadvacetiletý prodavač v rušné uličce poblíž části města, kde žije mnoho iráckých uprchlíků. "Už toho všeho máme za ty roky vážně dost."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz