Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlasy pro malé strany posílí nejen komunisty

  1:00aktualizováno  1:00
Asi každý už slyšel mezi lidmi výtku, že kdo nejde volit nebo dá hlas menší straně, volí komunisty. Jak je to ale doopravdy? Malé strany, které ve volbách nepřekonají pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, nahrávají v jednotlivých krajích konkurenčním velkým partajím.
Každý neodevzdaný hlas dává větší hodnotu těm odevzdaným. Ilustrační foto.

Každý neodevzdaný hlas dává větší hodnotu těm odevzdaným. Ilustrační foto.

Přejít na volební speciál

Jednotlivé kraje dostanou poslanecká křesla podle celkového počtu hlasů. Mandáty si pak ale rozdělí jen velké strany.

Všechny volební výpočty vycházejí z celkového počtu odevzdaných platných hlasů. V jednotlivých krajích se počítají hlasy bez ohledu na to, jaká strana je dostala a jestli dosáhla pěti procent.

Podle počtu hlasů se určuje, kolik poslanců budou mít jednotlivé kraje. Teoreticky se může stát, že menší kraj bude mít více poslanců než nějaký větší, pokud tam k volbám přijde více lidí.

"I ty malé strany se zaslouží o to, že volební kraj dostane více mandátů, ovšem přímo se na tom nemůžou podílet," řekl iDNES vedoucí oddělení zpracování voleb Českého statistického úřadu Pavel Kuklík.

Mandáty si rozdělí jen ty strany, které dostaly více než pět procent. S hlasy pro hnutí a strany, které zůstanou pod pěti procenty, se už dále nepracuje, velkým stranám se nepřipočítávají. Na jednoho poslance pak vlastně připadá menší počet voličů.

Nevoliči nahrávají komunistům
Často se říká, že ti, co nevolí, nahrávají komunistům. Podle Pavla Kuklíka z ČSÚ to ale není úplně pravda. Nevolič oslabí jen tu stranu, které by dal hlas. "Teoreticky posílí pozice všech ostatních stran," dodává Kuklík.

Z průzkumů ale vyplývá, že nejvíce disciplíny mají voliči KSČM, chodí k volbám pravidelně. Například podle květnového šetření STEM by jich přišlo 70 procent.

Z voličů ODS by v květnu k urnám dorazilo 68 procent, z těch, kteří by volili sociální demokracii nebo lidovce, by přišlo shodně 63 procent. Dá se tedy říci, že při větším počtu voličů, kteří se hlasování nezúčastní, vyniknou nejvíce hlasy pro komunisty.

Čím méně voličů, tím jednodušší rozdělování poslaneckých křesel. "Teoreticky se těch 200 mandátů dá rozdělit při odevzdání velmi malého počtu hlasů v celé republice," upozorňuje Pavel Kuklík z ČSÚ.

Co všechno nevoliči ovlivňují
Nevoliči mohou ovlivnit například počet hlasů, které stačí k získání jednoho poslaneckého mandátu. Když třeba v jednom kraji přijde k volbám půl milionu lidí a z toho dvacet tisíc bude volit jednoho člověka z konce kandidátky určité strany, do Sněmovny se nedostane.

Pokud ale bude hlasovat jen sto tisíc lidí, pak se takto zvýhodněný kandidát stane poslancem. Za předpokladu, že jeho strana překročí pětiprocentní hranici.

Neplatné hlasy se nepočítají
Lidé v průzkumech a anketách často uvádějí, že jsou politikou znechucení a nevěří v možnou nápravu. Ve skandinávských zemích jsou voliči zvyklí dávat najevo svou nechuť k politikům tím, že k volbám jdou, ale odevzdají neplatné hlasy. Například prázdnou obálku.

"U nás se tyto hlasy nesčítají. Je to, jako by volič vůbec nepřišel," upozorňuje Pavel Kuklík.

Hlasovací lístek je ale platný v případě, že na něj volič něco dopíše nebo jej poškrtá. Pokud je do hlasovací obálky vložen jeden originální hlasovací lístek, je platný. I s hanlivým vzkazem oné politické straně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz