Šéf senátního justičního výboru Patrick Leahy: Chci vědět, kdo nařídil porušování zákonů.

Šéf senátního justičního výboru Patrick Leahy: Chci vědět, kdo nařídil porušování zákonů. | foto: Profimedia.cz

Hlasy po vyšetřování waterboardingu sílí, senátor chce nadstranickou komisi

  • 31
USA potřebují nezávislou vyšetřovací komisi, která určí, kdo za Bushovy vlády nařídil používání krutých výslechových metod včetně waterboardingu. Prohlásil to šéf senátního justičního výboru Patrick Leahy, demokrat z Vermontu. Rozsáhlou veřejnou debatu na téma mučení rozpoutaly tajné dokumenty, které nechal zveřejnit prezident Obama.

"Chci vědět, kdo rozhodl, že budeme porušovat zákony, že budeme porušovat smlouvy, že budeme dokonce porušovat ústavu," řekl Leahy o víkendu na televizní stanici CBS. "To je to, co nevíme. Nevíme, jaký byl řetězec rozkazů."

Mučení při výsleších lidí podezřelých z terorismu je momentálně v USA velkým tématem veřejné debaty. Impulzem bylo zveřejnění tajných materiálů z let 2002 a 2005, které tento měsíc nařídil prezident Barack Obama.

Z dokumentů mimo jiné vyplynulo, že agenti používali kruté výslechové metody mnohem víc, než přiznávali. Jen údajného architekta teroru z 11. září 2001 Chálida Šajcha Muhammada takto mučili 183krát. Nebo že o waterboardingu věděli - a posvětili ho - klíčoví členové Bushovy administrativy včetně viceprezidenta Cheneyho či poradkyně pro národní bezpečnost a pozdější ministryně zahraničí Riceové.

Podle CNN George Bush opakovaně odmítal, že by jeho vláda mučení povolila. Ale z odtajněných dokumentů vyplývá, že Bushova vláda dala krutým výslechovým metodám zelenou. Povolila i waterboarding, považovaný za mučení už od dob španělské inkvizice, uvedla CNN.

Podle odtajněné zprávy senátního výboru pro ozbrojené složky vyplynulo, že povolení užívat waterboarding dali Bushovi lidé agentům CIA už v roce 2002. Následujícího roku to pak posvětili na schůzce, jíž se účastnili právě i Cheney a Riceová a spolu s nimi kupříkladu i tehdejší šéf CIA George Tenet nebo ministr spravedlnosti Ashcroft.

Přečtěte si také

Mučení nejspíš posvětili i Riceová a Cheney

Barack Obama řekl, že agenti, kteří mučili podezřelé, nebudou postaveni před soud. Podle něj jen plnili rozkazy shora. Ale čím dál silněji se ozývají hlasy, že vyšetřování je třeba. A to hlavně proto, aby se přišlo na "zadavatele" mučení. Jinak řečeno, je potřeba zjistit, kdo kruté metody navrhl a schválil. - čtěte Obama otevřel dveře pro stíhání těch, kteří umožnili mučení

To se nelíbí lidem z Bushova tábora. Kupříkladu bývalý viceprezident Cheney kritizoval Obamu, že odtajněním materiálů ohrozil národní bezpečnost a že agenti získali díky mučení informace, které je dovedly k dopadení dalších teroristů, zabránily dalším útokům a zachránily tisíce životů.

Senátor Leahy přišel s myšlenkou nadstranické vyšetřovací komise už v březnu. Demokratičtí kongresmani ale nejsou jednotní. Zatímco šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ideu podporuje, šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid řekl, že preferuje spíš vyšetřování vedené výborem pro tajné služby.

I to by byla varianta. "Zabralo by to šest až osm měsíců," řekla CNN šéfka výboru, senátorka Dianne Feinsteinová. "Osobně doufám, že se zmírní veřejná debata a my budeme moci dělat svoji práci. Výbor to zváží a pak s největší pravděpodobností zveřejní svá zjištění a doporučení," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video