Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlasování véčkařů o vládě musela strana zastavit. Ukazovalo se jen ANO

  12:36aktualizováno  23:41
Napínavé chvíle bude do pondělí zažívat premiér Petr Nečas. Osud jeho vlády, na níž se domluvily ODS, TOP 09 a Věci veřejné, mají nyní v rukou "véčkaři", zhruba 18 tisíc příznivců strany Radka Johna, kteří se zaregistrovali ještě do voleb. Referendum strana spustí v sobotu znovu, i těm, co byli proti vládě, se totiž ukazovalo, že hlasovali pro.

Osud nové vlády Petra Nečase teď mají v rukou véčkaři, registrovaní příznivci Věcí veřejných | foto: Roman VondroušČTK

Předseda Věcí veřejných Radek John iDNES.cz řekl, že nevěří krachu referenda, podle něj vláda projde. Nečas očekává podpis koaliční smlouvy v pondělí v 18 hodin.

NÁVRH KOALIČNÍ SMLOuVY ZDE

Novou vládu začali "véčkaři" schvalovat v pátek před polednem. Výsledek referenda, které je pro stranu závazné, bude platný, když se ho zúčastní alespoň deset procent véčkařů. Podle Johna ale v průběhu odpoledne začal server Věcí veřejných kolabovat a oznámil, že hlasovat se bude znovu od soboty. "Máme teď technické potíže," řekl John.

V průběhu odpoledne si někteří véčkaři na všechny strany, i v diskusi na serveru iDNES.cz začali stěžovat, že i když hlasovali proti koaliční smlouvě, stejně se jim zobrazila informace, že byli pro. "Hlasování se započítávalo správně, ale grafický doprovod byl špatně," uvedl John.

Klíčové hlasování zajišťuje pro Věci veřejné najatá firma

Ve večerních Událostech, komentářích v ČT poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio připustil, že se všem hlasujícím ukazovalo po odkliknutí, že hlasovali ANO. O technickou stránku hlasování se podle něj stará externě najatá firma NetServis. Paggio v tom nevidí žádný problém.

Při dalším hlasování, které strana spustí v sobotu dopoledne a má trvat do pondělních 10 hodin, už podle Věcí veřejných bude vše v pořádku.

Na dotaz iDNES.cz, co se bude dít, když se referenda zúčastní lidí málo a hlasování nebude platné, John odvětil, že tuto možnost si vůbec nepřipouští. "Jak se můžete ptát, jestli bude hlasovat málo lidí? O zvolení Petra Nečase do čela ODS rozhodlo okolo pěti set delegátů kongresu ODS," řekl předseda Věcí veřejných..

Otázka na možný malý zájem véčkařů ale rozhodně nebyla mimo. Anket, v nichž se Věci veřejné svých sympatizantů ptají na jednotlivé vyjednané části koaličního programu, se totiž v poslední době několikrát zúčastnil jen zlomek z těch, kteří mohou na webu Věcí veřejných hlasovat.

Výsledek referenda bude pro Věci veřejné závazný

John argumentuje tím, že ankety jsou nezávazné na rozdíl od referenda o celé koaliční smlouvě, včetně rozdělení křesel ve vládě. Krachu referenda má zabránit i to, že všem, kteří mají právo se hlasování zúčastnit, poslala strana upozornění esemeskou.

Pozoruhodné je, jak až do "stopnutí" prvního pokusu o referendum o vládě vypadalo avízo na hlasování na webových stránkách Věcí veřejných. Kromě klíčových slov "ano" a "ne" byla totiž na obrázku ruka s ukazováčkem jasně namířeným na "ano", čímž strana také hlasující v podstatě nabádala, co mají udělat.

Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Ještě v pátek odpoledne lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných projednali poslední část koaliční dohody - proceduru řešení sporů. Jde hlavně o to, že v klíčových věcech, které se týkají daní, rozpočtu, ochrany vlastnictví či bezpečnosti, nebudou moci dvě strany ve vládě přehlasovat třetí. Aby byl návrh považován za koaliční, bude ho muset podpořit alespoň polovina ministrů z každé ze tří vládních stran.

Místopředsedy vlády budou John a Schwarzenberg

ODS, TOP 09 a Věci veřejné se v návrhu koaliční smlouvy také zavazují, že při hlasováních o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě budou po celé volební období ve Sněmovně postupovat "jednotně a v plném počtu svých poslanců".

Věci veřejné získaly ve vládě čtyři křesla - Radek John má být ministrem vnitra, Josef Dobeš novým ministrem školství, sponzor a šedá eminence strany Vít Bárta má vést ministerstvo dopravy a ekonomický expert Kamil Jankovský, který také sponzoroval véčka, se má stát novým ministrem pro místní rozvoj.

John bude podle návrhu koaliční smlouvy, kterou má iDNES.cz k dispozici, také místopředsedou vlády podobně jako šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, budoucí ministr zahraničí, který bude mít zároveň funkci prvního místopředsedy vlády.

Pokud koaliční smlouvu potvrdí nejen véčkaři, ale také ODS a TOP 09, což by ale v případě obou těchto stran měla být spíše formalita, bude nová vláda Petra Nečase jmenována v úterý 13. července.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz