Rokytská slať | foto: Pavel Ouředník

Poslanci přehlasovali kvůli Šumavě prezidenta Zemana

  • 186
Národní parky dostanou nová pravidla. Poslanci i napotřetí schválili zákon o ochraně přírody a krajiny a přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. Vládě pomohla i opoziční TOP 09. Pro bylo 117 poslanců. Ani jeden hlas nepřidala ODS. Její poslanec Jan Zahradník dělal vše pro to, aby hlasování oddálil.

Zákon o ochraně přírody a krajiny počítá s rozdělením národních parků v České republice do čtyř zón - a to na bezzásahovou přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku.

Zóny v národních parcích nebude možné podle zákona 15 let měnit. V případě Národního parku Šumava by se první zóna měla rozšířit ze současných 13 procent na dvojnásobek, další zóny by pak měly zaujímat 24 procent, 40 procent a deset procent území parku.

Obce chystají ústavní stížnost

Na nová pravidla pro národní parky podá Svaz obcí Národního parku Šumava ústavní stížnost. Po schválení zákona to řekl předseda svazu a starosta Modravy Antonín Schubert. Podle kritiků novela omezí rozvoj obcí a turistiku v šumavském parku. Schubert kritizuje, že novela zpřísňuje ochranu přírody a přitom zapomíná na to, že v šumavském parku žijí lidé. Tvrdí, že novela otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí.

Vymezí se také cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.

„Poslanci schválili úplný zákaz rozprodeje státních pozemků v národních parcích. To je klíčové opatření, které omezí tlak na další zástavbu. Ani to ale nestačí k její přísnější regulaci, která je dnes především na Šumavě a v Krkonoších enormní. Ministerstvo životního prostředí i správy parků musí využít všech dostupných možností, jak krajinu národních parků ochránit před developery,“ reagoval na schválení zákona Martin Voráč z Hnutí Duha.

PoslanecZahradník z ODS neuspěl s návrhem odložit hlasování o zákonu o týden a poslanci na návrh šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka pro jistotu schválili, že o zákonu se může jednat i do pozdních nočních hodin. Tak aby případné pokusy zdržet jeho přijetí obstrukcemi byly marné. Zahradník před hlasováním řekl, že Šumava by si zasloužila svůj vlastní zákon.

„Doufám, že jsou ukončeny diskuse, že jsme opozice za každou cenu,“ řekl poslancům před hlasováním předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jehož strana podpořila vládní návrh. Chtěl tak utnout debaty o tom, že jeho strana je vždy za všech okolností proti návrhům nynější vlády. V tomto případě jeho strana podpořila návrh ministra životního prostředí za ANO Richarda Brabce. Přitom zejména vůči ANO Andreje Babiše se TOP 09 ostře vyhraňuje.

ANALÝZA: Zeman zamlžil bitvu o Šumavu. Připomeňte si klíčová fakta

„Chceme uchovat divokou přírodu i následujícím generacím,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Lidovci hlasovali proti Zemanovu vetu, protože v jeho vystoupení před poslanci neslyšeli žádné nové relevantní argumenty.

Stejně tak ministr Brabec řekl, že prezident nepřinesl nic nového. „Nenašel jsem nic, co bychom tu za ty dva roky neprobírali,“ řekl.

Zeman zákon vetoval se zdůvodněním, že nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Poslanci ho přehlasovali, jak už jednou udělali v případě Senátu (více zde).

Člen klubu TOP 09 a Starostů František Vácha vyčetl při předchozím projednávání zákona prezidentovi „uslintané úchylnosti“. A to kvůli tomu, že Zeman mluvil o dívkách, které bránily dřevorubcům v pokácení stromů na Šumavě tím, že se připoutaly ke stromům, a vyjádřil lítost nad tím, že je dřevorubci nepřeřízli. Pak dodal, že tím samozřejmě myslel stromy.

Poslanci přes výhrady prezidenta a Senátu schválili zákon už minule 117 hlasy. Na premiéra Bohuslava Sobotku se před pár dny obrátil otevřeným dopisem starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Apeloval na něj, aby nebyla přijímána taková podoba zákona, která podle něj jde na ruku „ekoaktivistům“ (více o otevřeném dopisu premiérovi zde).

21. února 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video