Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
12:03
Slovo si vzal premiér Jiří Paroubek: "Chtěl bych poděkovat poslancům obnovené koalice za jejich důvěru. Chtěl bych poděkovat opozici za mnohem konstruktivnější přístup v diskusi, než tomu bylo zvykem." Následuje polední přestávka. On-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost.
12:01
Oficiální výsledky potvrdily vyslovení důvěry Paroubkově vládě. Jejich vyhlášení provázel jen krátký potlesk.
11:42
Předseda Sněmovny Zaorálek na 15 minut přerušil jednání, aby se mohly oficiálně sečíst hlasy.
11:41
Vláda premiéra Paroubka získala důvěru Sněmovny. Pro hlasovalo 101 poslanců ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Proti bylo 98 zástupců ODS a KSČM a 1 nezařazený.
11:39
Lidovecký poslanec Pavel Severa během hlasování chodí po sále a fotografuje své kolegy. Fotografoval už z lavice behěm rozpravy o Paroubkově vládě.
11:23
Předseda Sněmovny Zaorálek ukončil rozpravu. Začíná hlasování. Hlasování má předepsaný rituál. Hlasuje se po jménech. Postupně se všichni postaví a řeknou, zda jsou pro důvěru vládě.
11:20
Paroubek se v projevu spatra občas ztratí. "K proslovu pana Kalouska. To byl, eh, to byl projev koaličního politika, eh, standardní projev." Nebo: "Vláda nechce ustupovat od myšlenky koaličního státu, eh, promiňte sociálního."
11:15
Paroubek ke Grebeníčkovi: "To byl standardní projev opozičního politika. Jako premiér nemůžu souhlasit s osobními výpady proti jednotlivým členům vlády. Tady pan předseda prostě nemá pravdu."
11:13
Premiér Jiří Paroubek reaguje na to, co zaznělo během rozpravy, hovoří spatra: "Pan Tlustý naznačil, že v některých bodech souhlasí s vládou. Já to vnímám jako průlom do politiky ODS nazvané Nulová tolerance a považuji to za pozitivní věc... Pojďme nadřadit zájmy tohoto státu nad stranické zájmy."
 
11:07
Slovo si vzal ministr kultury Pavel Dostál. "Pan Tlustý vystoupil s velmi vážným prohlášením. Obvinil nás bez argumentů, že to nemyslíme vážně! Za sebe mu vzkazuji, že já osobně to myslím velmi vážně. Až sociálně demokratická vláda dokázala otevřít památník Eduarda Beneše v jeho domě, postavit repliku komunistického lágru u Příbrami, opravit památník obětem v Lidicích..." Vlastimil Tlustý si čte noviny.
11:01
Předseda Unie svobody a ministr spravedlnosti Pavel Němec zahájil slovy: "Určitě nikoho nepřekvapím, když řeknu, že Unie svobody tuto vládu podpoří."
10:54
Takřka všichni členové vlády drží v ruce mobil a esemeskují. Mezi tím hovoří doyen Sněmovny, poslanec za ČSSD Zdeněk Jičínský. Varoval před slábnutím moci Sněmovny. "Uškodili jsme si zbytečnou vládní krizí, která například umožnila vystupovat prezidentovi nad rámec, který mu dává ústava."
10:51
Grebeníček vzkázal ministrům, kteří hrozili, že nebudou ve vládě podporované komunisty: "Neříkejte si o odchod z vlády! Mohli bychom vám to splnit."
10:47
Předseda komunistů Grebeníček uzavřel projev slovy: "Chceme spolupracovat s těmi, kteří mají rádi tuto zem... Tato vláda naši důvěru opravdu nemá!"
10:44
Grebeníček už po několikáté během projevu ocenil Paroubka. "Je mi sympatické, že chce soustavně členy své vlády kontrolovat, že chce všem měřit stejným metrem."
10:41
Grebeníček o Cyrilu Svobodovi: "Osobně s ním mám špatnou zkušenost. Hauzíruje podle vlastních potřeb s lidskými právy, odmítá jménem republiky aktivně prosazovat dodržování Ženevských konvencí..."
10:37
Grebeníček vyjmenovává neduhy jednotlivých ministrů. Například: "Ministr spravedlnosti Němec je v zásadní konfrontaci s justicí. Jeho právní neohrabanost je zarážející!"
10:35
Poslanec za lidovce Pavel Severa se baví tím, že fotografuje své kolegy digitálním fotoaparátem. Vyklání se v sedě z lavice a mačká spoušť.
10:29
Grebeníček: "Programové prohlášení je úctyhodný a srozumitelný text. Slíbit je ale možné prakticky vše. Úkoly v něm obsažené jsou tak početné, že by je mohla splnit snad jen vláda, která má před sebou perspektivu čtyř let. Tento kabinet ale před sebou má nanejvýš 8 měsíců skutečně pracovního času. Pak začne předvolební kampaň."
10:26
Grebeníček: "Předstupuje před nás vláda, která je jen pouhým účelovým seskupením stran se slabou většinou jednoho hlasu. Dokazují to i výměny dresů, ústup ČSSD od plnění jejích předvolebních závazků a existence permanentní krize vládní koalice."
10:25
Členové vlády si čtou noviny, ministr spravedlnosti Pavel Němec telefonuje.
10:24
Grebeníček: "V programovém prohlášení se objevují některá zřetelná reálná řešení krize, v níž se naše země nachází."
 
10:23
Grebeníček: "Vyslechl jsem projev premiéra s velkým zaujetím. Považuji ho za pragmatika, schopného přistupovat věcně k řešení problémů. Zaznamenal jsem především myšlenku, že ekonomický růst není samoúčelný, ale je prostředkem ke zlepšení života všech českých občanů."
10:22
Slova se ujal předseda KSČM Miroslav Grebeníček. I on projev čte. "Nejde nám na rozdíl ODS o paušální kritiku všeho, s čím sem vláda jmenovaná prezidentem přichází."
10:19
Kalousek: "Dovolte abych vyjádřil přesvědčení, že dnes představená vláda Jiřího Paroubka bude prospěšná," ukončil svůj krátký projev.
10:18
Slovo má předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Jako první mluví spatra. "Toto koaliční uspořádání považujeme za prospěšné," řekl.
10:15
Tlustý: "Tak jen do toho soudruzi! Děkuji vám," uzavřel Tlustý svůj projev, v němž na závěr naznačil, že ČSSD a komunisté spolupracují a budou spolupracovat čím dál víc.
mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.