Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


23:42
Milé čtenářky, milí čtenáři, on-line reportáž iDNES.cz končí. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc.
23:38
"Budeme usilovat o to, aby mandát Nečasovy vlády skončil dříve a aby byly volby dříve," řekl Sobotka. Bez udání času tak avizoval, že počítá s dalším pokusem vyslovit vládě nedůvěru. Spouštěcích mechanismů může podle něj být více, třeba nedohoda na podobě škrtů, rozpočtovém určení daní či dalším setrvání Věcí veřejných ve vládě, pokud pro ně proces s Vítem Bártou nedopadne dobře.
23:36
"Jsme přesvědčeni, že pokud vláda dělá takto hrubé chyby, je povinností každé pořádné opozice, aby takové hlasování vyvolala. V rozpravě jsme mohli poukázat na hlavní chyby a nedostatky vlády. Lidé v přímém přenosu mohli vidět, jak kdo hlasoval. Vláda přežila, ale důvěru veřejnosti nemá a ukážou to následující dny a měsíce," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
23:33
"S tím, zda peklo neexistuje, bych si nedovolil polemizovat," opáčil katolík Miroslav Kalousek. "Vláda přežila a bude dál pracovat," konstatoval.
23:32
"Každé hlasování je testem soudržnosti, bohužel ho vláda asi občas potřebuje, aby byla soudržnější," řekla místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. "Když jsem slyšela mluvit kolegu Škárku a neotevřelo se pod ním peklo, tak vím, že peklo neexistuje a to je dobrá zpráva," rýpnula si Peake do souzeného exkolegy.
23:31
"Jsem rád, že jsme dospěli k tomuto výsledku, i když to hlasování považuji za teatrální gesto, které jsme si mohli odpustit," řekl po hlasování premiér Petr Nečas. Ocenil, že se všichni koaliční poslanci zachovali loajálně.
23:30
Tentokrát se zřejmě neodehrál žádný výstřelek ve formě zpěvu, kterým své "proti návrhu" při předešlém hlasování vyjádřil Daniel Korte. O něco hlasitější byl poslanec Václav Klučka. A Miroslav Kalousek se možná bude cítit odstrčen, protože zatímco Kateřina Klasnová členy vlády vyvolávala jako ministry, jeho oslovila coby poslance. Na očekávaném výsledku hlasování to ale nic nemění.
23:26
S opozicí hlasovalo i duo odpadlíků Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Na straně vlády naopak zůstal nezařazený poslanec Michal Doktor. Poslanci se rozcházejí.
23:22
Podle propočtu iDNES.cz získala koalice 113 hlasů, opozice 85. Vláda přežila.
23:22
Hlasování skončilo.
23:20
Hlasem poslance Marka Šnajdra získala koalice stý hlas "proti návrhu". Hlasování tak už nemůže prohrát.
23:09
Kočí byla pro pád vlády.
23:07
Stanislav Huml hlasuje s ČSSD.
23:02
Zatím bez překvapení. Michal Doktor hlasoval s koalicí.
23:01
Poslední projev měl Josef Novotný starší. Nyní poslanci přistoupí k hlasovací proceduře. Začne Václav Zemek. Ten je poslední v abecedě, takže pak budou následovat všichni ostatní poslanci v abecedním pořadí.
22:59
Sněmovně už nyní nefunguje ani webový přenos. Lidé se zřejmě snaží připojit, aby hlasování viděli.
22:54
Jiří Šlégr požádal poslance, aby už šli hlasovat. Rozumné.
22:49
Poslanec Josef Cogan vytknul ČSSD růst zadlužení Česka a vyzval socální demokraty, ať mu svou politiku z posledních let vysvětlí. A faktické poznámky se valí dál. Už i Jiří Paroubek prosí, aby ho pustili domů, protože má ráno další program.
22:43
"Když chceš od vola srnčí, tak seš vůl sám," kývl bodře Vítězslav Jandák na Lubomíra Zaorálka, který podle Jandákova mínění s koalicí diskutuje zbytečně.
22:41
Smršť faktických poznámek se nedá stíhat, tak aspoň hokejově. Filip ještě dohrává souboj s Paggiem, Paggio se omlouvá za faul na Péťu, Zaorálek zakládá další útočnou akci...