Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:39
21:54
Milí čtenáři, děkujeme vám za pozornost, on-line k jednání o nedůvěře vlády končí.
21:52
Poslanec ODS Marek Benda oznámil, že hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 198 poslanců: 114 bylo proti návrhu, 84 pro.
21:50
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dala hlasovat o námitce, že Korte zpívat neměl. Námitka neprošla.
21:48
Korteho hájí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj sice hlasoval neobvykle, ale hlas je platný, protože nezazpíval "zdržuji se hlasování".
21:46
Poslanec Daniel Korte (TOP 09) při hlasování zpíval. Nyní svůj zpěv hájí před plénem. Někteří poslanci si totiž myslí, že slova "proti návrhu" nesměl zpívat a musí být tedy uznáno, že se zdržel hlasování. "Nezmění to nic na výsledku hlasování, ale pro důstojnost hlasování by se mohl kolega příště takových triků zdržet," řekl poslanec Vojtěch Filip (KSČM).
21:45
Nečasova vláda uhájila důvěru.
21:43
Sivera proti, Skalický proti, Sklenák pro návrh, Skokan proti, Skopal pro, Smutný proti. Hlasování poslanců tímto končí a nyní následuje ověřování hlasování a oznámení výsledku.
21:35
Hulinský pro, Huml pro, Husák proti, Chalánková proti, Chaloupka proti, Chalupa proti, Chlad proti, Chvojka pro, poslanec Petr Jalowiczor je omluven, Jandák pro, Janek proti, Jeník proti, Jeništa proti, Jirků proti, Jirout proti, John proti, Kádner proti, Kalousek proti, Kaslová proti, Klán pro, Klasnová proti, Klučka pro, Kočí pro, Kohoutová proti, Končická pro, Konečná pro, Koníček pro, Korte proti, Koskuba pro návrh, Kostřica proti návrhu, Kotalíková proti, Kováčik pro, Krákora pro, Krátký pro, Krupka proti, Křeček pro, Kubata Jan proti, Kubata Václav proti, Langšádlová proti, Látka pro, Laudát proti návrhu, Lesenská pro, Levá pro, Lobkowicz proti, Luška proti, Marková pro, Matušovská pro, Martinů proti, Mencl proti, Michalík pro, Navrátilová proti, Nečas proti, Nedvědová pro, Nekl pro návrh, Němcová proti, Němeček proti, Neubauer pro návrh, Novosad pro, Novotný Josef mladší pro, Novotný Josef starší proti, Ohlídal pro návrh, Oliva proti návrhu, Opálka pro návrh, Orgoníková pro, Paggio proti, Pajer proti, Papež proti, Parkanová proti, Paroubek pro, Peake proti, Pecková proti, Petráň proti, Petrů pro návrh, Plachý proti, Ploc pro, Polčák proti, Pospíšil proti, Putnová proti, Rádl proti, Rath pro, Roztočil proti, Rusnok proti, Rusová pro, Rykala pro, Řápková proti, Seďa pro, Semelová pro, Schejbalová proti, Schwarzenberg proti.
21:32
Bezecný proti, Boháč proti, Bohdalová pro, Böhnisch pro, Braný pro, Bubeníková proti, Bublan pro, Bureš proti, Cempírek proti, Cogan proti, Čechlovský proti, Černochová proti, Černý Alexandr pro, Černý Karel pro, Dědič proti, Dobeš proti, Doktor proti, Dolejš Jiří pro, Dolejš Richard pro, Drábek proti, Drastichová proti, Drobil proti, Eček proti, Emmerová pro návrh, Farský proti návrhu, Fiala proti návrhu, Filip pro, Filipi proti návrhu, Fischerová proti, Florián proti, Foldyna pro, Fraňková proti, Fuksa proti, Gazdík proti, Grebeníček pro, Gregora proti, Grospič pro návrh, Halíková pro, Hamáček pro, Hanáková proti, Hašek pro, Heger proti, Hojda pro, Holík pro, Horáček proti, Horníková proti, Hubáčková pro.
21:29
Váňa Miroslav pro, Váňa Roman pro, Vandas pro, Velebný pro, Vidím proti, Vilímec proti, Vodrážka proti, Vostrá pro, Votava pro, Vysloužil proti, Weberová proti, Wenigerová proti, Witoszová proti, Zaorálek pro, Zapletal pro, Zemánek pro, Zemek pro návrh, Adam pro, Andrýsová proti návrhu, Antonín pro, Babák proti, Babor pro, Bárta proti, Bartoš proti návrhu, Baštýř proti návrhu, Bauer proti, Bebarová-Rujbrová pro, Bém proti, Benda proti, Bendl proti, Besser proti návrhu.
21:28
Suchánek proti návrhu, Svoboda Miroslav proti, Svoboda Pavel proti, Svoják proti, Šarapatka proti návrhu, Šeich proti návrhu, Šenfeld pro návrh, Šidlo pro návrh, Šincl pro návrh, Škárka pro návrh, Šlégr pro návhr, Šnajdr proti, Šťastný proti, Štětina proti, Šťovíček proti návrhu, Šulc proti, Tancoš pro, Tejc pro návrh, Tluchoř proti návrhu, Úlehla proti, Urban pro, Vacek proti návhru, Váhalová pro.
21:27
Nyní budou jmenovitě poslanci říkat, zda jsou pro, nebo proti návrhu. Návrhem, o kterém hlasují, je vyslovení nedůvěry vládě. Smýkal je pro návrh, Bohuslav Sobotka pro návrh, Staněk proti návrhu, Stanjura proti návrhu, Strnadlová pro návrh, Jana Suchá je omluvena.
21:26
Poslanci začínají hlasovat. Prvním hlasovaným bude Josef Smýkal (ČSSD). Pořadí určil los.
21:17
David Rath má technickou poznámku. "Vít Bárta tady ve svém vystoupení dojmul sám sebe. Bylo to pěkné, ale je potřeba některé věci připomenout. Není pravda, že by ABL neměla státní zakázky. Je to samozřejmě i práce pro pražský magistrát, státní ČEZ. Bylo by dobře, kdybyste tady řekl, kolik vám subdodávka pro ČEZ vynáší," hřímá Rath. Bártu oslovuje jako faktického předsedu VV.
21:14
Hovoří poslankyně Lenka Andrýsová (VV). Je předposledním řečníkem písemně přihlášeným do diskuse. V sále se proto poslanci připravují na hlasování o nedůvěře vyslovené vládě. Po sedmihodinové rozpravě je i na politicích znát, že jsou unavení a chtějí mít hlasování už za sebou. "Jsem překvapena, že je tady takový ruch, když tady zaznívají důležité informace," pokoušela se ještě komandovat od pultíku hovořící Andrýsová.
21:11
Podle Foldyny mají lidé chuť s politiky zamést. "Kdybyste chodili venku, tak byste věděli, že lidé nás chtějí vyhodit do kupky hnoje. Jenže já jim říkám, tady jsou příliš nízká okna. Měli bychom se stydět," řekl poslanec Jaroslav Foldyna.
21:03
"Je správné, že koalice si dala limit do června. Buď schválí reformu, nebo nebude prodlužovat jakousi agónii," dodal Bárta. "Věci veřejné si před vlastním prahem zametly, pevně doufám, že tak budou činit i ostatní," skončil své, oproti jiným politikům krátké, vystoupení Bárta.
21:00
Podle Bárty je chod politických událostí "minimálně mediální kampaň", která má odpoutat pozornost. "Z chyby jsem vyvodil osobní odpovědnost, opustil jsem pozici ministra dopravy. Netrvám na korýtku, nepotřebuji ho. Uznávám, že zde má existovat pravidlo presumce viny a občané ČR mají právo nevěřit nám politikům. Jestliže už nejsem podnikatelem, který má právo dávat svým kamarádům půjčku na čestné slovo, hotově a bez smlouvy, jako politik si to dovolit nesmím. Je to chyba a musím za ni nést odpovědnost," říká před poslanci Bárta.
20:54
Před poslanci vystoupil Vít Bárta. Někdejší ministr dopravy. Bárta se při politické krizi ocitl uprostřed víru událostí, protože část jeho bývalých zaměstanců se dostalo do významných funkcí ve státní správě. Vyšlo navíc najevo, že Bárta si vstup do politiky plánoval léta předem kvůli svému podnikání. "Chápu, že některé znervózňuje, že se jako sponzor VV neschovávám a jdu do politiky," řiká Bárta. "Nechápu ale, že se tady démonizuje soukromá bezpečnostní agentura, která nemá veřejné zakázky, několik měsíců ani žádné detektivy a je pod každodenním drobnohledem veřejnosti a médií," dodává Bárta. Hovoří o své bývalé firmě ABL.
20:41
Jednání pokračuje už šestou hodinu non-stop. Do rozpravy je přihlášeno sedm poslanců.
20:20
"Je mi těžko zvednou ruku pro tuto vládu, protože mě mrzí, že jsme se trápili přeběhlíky a kolegové nic neřekli," dodal Novotný. Podle něj ale "stopatnáctka" musí dotáhnou do konce reformy, na kterých dosud pracovala. "Byl bych rád, kdybychom se všichni probudili a začali něco dělat. Nebo za pár dní ani nepřejdeme ulici, aniž bychom neutrpěli nějakou fyzickou újmu," dodal Novotný.
20:15
"Ministr Bárta si ve své velkodušnosti a prostořekosti dovolil ve své firmě rozhovory, které se jinde vedou běžně. Diskutuje se v nich, do jaké míry vše ovlivňuje korupce," dodal Novotný. Podle něj existuje nahrávka jihomoravské ODS, která dokládá, že tamější letité vládnutí koalice mezi ODS a ČSSD si vyžádalo z každé veřejné zakázky až 10 procent úplatku. Dělí si je rovným dílem obě strany, tvrdí Novotný. Stranám také vyčítá neprůhledné financování kampaní. A na scéně se opět objevuje slovo "pašalík", používané často opoziční ČSSD.
20:06
"Nejsem členem VV, ale jsem rozezlen z toho, co tu slyším. Jsou to zlé, ničím nepodložené výpady. Jsem přesvědčen, že VV udělaly největší chybu v tom, že nezačaly krást," promluvil k přítomným v sále Sněmovny poslanec za VV Josef Novotný. Podle něj se spojili "kmotři na levici a na pravici" a vytvořili "obludnou atmosféru".
19:50
Od zahájení schůze uplynuly více než čtyři hodiny a politické debaty neberou konce. Do rozpravy k vyslovení nedůvěře kabinetu Petra Nečase (ODS) je přihlášeno ještě 10 poslanců.

Diskuse

Ferybac: Jestli tomu boševcikýmu hov..u V.F. dobře rozumím, když veřejně zazpívám že je podělanej estébák, nezažaluje mě, protože to podle jeho zvrácený bolševický logiky nebude platit (23:22)

duff_: komedie, zazpíváme si (21:48)

Otec Spamu: foldyna a korte opravdu zlaté hřeby večera (21:47)

Metzgermeister: Trautenberg si dával dvacet ... (21:44)

oskie98: Zpívání by mělo být neplatným hlasem.. (21:44)

efix: To zpívání bylo super :-D (21:42)

wit: co to tam zpiva? magor (21:39)

Kreg: ja jsem taky zastancem rozumne dane a nasledne rozumne alokace a chapu lidi, ze kdyz vidi nektere praktiky u nas, ze krati (20:25)

EddieCz: osobne nemam nic proti rozumne vysi, pokud budou spravne vyuzity, ale pokud ne, nezlobim se na nikoho kdo krati (20:22)

Kreg: ano to nerikam, ze na to dane maji vliv a krast se bude at bude u koryta fialovej nebo ruzovej to je jedno (20:21)

EddieCz: A krast se bude, nebot je to takovy mistni folklor (20:20)

EddieCz: Pokud se bude krast penove tak vyse dani nema prazadny vliv (20:20)

Kreg: bjerndi: ok taky netvrdim, ze napr. dane jsou predlozene a naplanovane spravne! Nicmene nekde se zacit brat penize musi otazka jestli je to danna vyse dani ukaze cas (20:19)

bjerndi: u nas (20:17)

bjerndi: kreg: to urcite ne, vsak ja nijak levicaky neobhajuju, jen slepe nepodporuju tenhle zmetek co nas vladne, protoze si rikaji pravice (20:17)

Kreg: nebo jak vy tento pojem srovnavate kapitalista=pravicak (20:16)

Kreg: bjerndi: nerikam, ze je to tvuj pripad! Jen jsem chtel upozornit na to, ze ve spouste vysokych funkcich jsou lide levicove zamereni. Myslel jsem tim jen to, ze ne kazdy reditel firmy je ,,kapitalista (20:16)

EddieCz: Nesidim, ale pokud se dane zvysi, presunu to nekam na Man (20:16)

bjerndi: kdysi v NEmecku zaznela tahle formulka a to je svata pravda, kazda marka vlozena do vyberu dani, se nekolikrat vrati....tohle je jedna z nej chyb vsech vlad, ze to zasadne nehlidaji (20:15)

bjerndi: Kreg: nemam kde sidit, nepodnikam, dane za me vyrizuje firma ve ktere pracuju. (20:13)

Kreg: bjerndi: znam spoustu levicaku, co sidi, kde se da. Ze by to bylo, podle sebe soudim tebe? (20:13)

bjerndi: EddieCz: to jsem rad, ze nesidis :-P (20:09)

EddieCz: Hele ja jsem OSVC a dodruzuju co mam (20:08)

bjerndi: nikdo nemluvi o odpisech (20:08)

EddieCz: No nesidi, staci kdyz dodrzuji povolene odpocty, ale pokud se to ma rozkrast tak to je lepsi osidit (20:07)

bjerndi: bjerndi: vysledky vlad, zadluzovani atd... (20:07)

bjerndi: mluvi o kapitalismu, ale chovaji se presne tak, jak to co kritizuji (20:07)

kostej-nesmrtelny: bjerndi: výsledky čeho? Průzkumu nebo voleb? (20:06)

bjerndi: nejlepsi je chovani velke casti pravicaku, smeji se socanum atd...ale pak sidi na danich jak muzou. Hlavne mluvi o samostatnosti, ale kdyby tady byla dusledna danova kontrola, byli by uplne v haji (20:06)

kostej-nesmrtelny: to slušný pravičák: když už jsme u toho věku, tak jak jsi na tom ty? (20:05)