Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
13:24
On-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost. O průběhu mimořádní tiskové konference budeme ihned informovat v běžném zpravodajství zde.
13:22
Předseda Sněmovny Zaorálek mimořádnou schůzi ukončil. Nyní se s napětím očekává mimořádná tisková konference ODS. Začíná v půl druhé.
13:21
Jan Kasal, místopředseda lidovců a Sněmovny, vyzval premiéra, aby našel odvahu a požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry. Následoval dlouhý provokativní potlesk.
13:17
Premiér Gross neslaví. Výraz jeho tváře se od rána nezměnil. Ve Sněmovně teď u řečnického mikrofonu komentují šéfové poslaneckých klubů výsledky hlasování.
13:16
Sněmovna oficiálně potvrdila výsledky hlasování.
13:15
Grossova vláda přežila hlasování, ale rozpadá se. Několik ministrů už ohlásilo, že z vlády odejdou. více čtěte zde
13:07
Kromě komunistů se zdrželi hlasování tři poslanci za US-DEU: Karásek, Fischerová a Vokáč. Celkem se tedy zdrželo 44 poslanců. Dva poslanci nehlasovali ze zdravotních důvodů.
13:03
Proti vládě hlasovali jen poslanci ODS a lidovci, tedy 78 poslanců, 76 poslanců vládu aktivně podpořilo, zdrželi se všichni komunisti a tři poslanci z US-DEU.
13:02
Grossova vláda přežila hlasování o vyslovení nedůvěry.
12:54
Když hlasoval šéf lidovců Kalousek, sociálnědemokratičtí poslanci na něj syčeli jako na hada.
12:44
Začalo hlasování. První hlasovala Marta Bajerová (KSČM). Zdržela se. poslanec musí vstát a říct svůj názor. Vyvolává se jmenovitě podle abecedy od vylosované poslankyně.
12:43
Gross těsně před hlasováním vyloučil, že by rezignoval. Na otázku, zda to neudělá později, neodpověděl.
 
12:39
Vláda Stanislava Grosse přežije hlasování díky komunistům. Ti se zdrží hlasování.
12:36
Kováčik: Myslíme si, že by bylo lepší, kdyby premiér Gross odstoupil. Tato vláda si naši důvěru nezaslouží. Už jenom proto, že zatáhla naši zemi do války v Iráku. Ale my nebudeme strůjci ústavní krize.
12:34
Kováčik: Dostáváme řadu esemesek, abychom vládu potopili, nebo ji naopak zachránili... KSČM je strana zodpovědná. Byla přinucena stát se rozhodujícím článkem krize.
12:32
Slova se ujal šéf komunistických poslanců Kováčik. Řekne, jak budou komunisti hlasovat.
12:32
Mimořádná schůze sněmovny opět pokračuje.
12:29
Komunisti neřeknou předem, jak budou hlasovat. Předseda klubu Kováčik řekl, že Grossův projev komunisty neuspokojil. Jak budou hlasovat, řeknou až začne schůze.
12:21
Buzková: Dnes nechci dělat gesto, ale v nejbližší době chci jednat o svém setrvání v kabinetu s premiérem. Nejdřív své rozhodnutí řeknu jemu, ne médiím.
12:21
Gross: Já teď vím jen o Mlynářovi, že chce odejít.
12:19
Bureš: Když vláda projde, tak já v ní končím. Ne asi úplně hned, byla by to otázka nalezení nástupce, ale každopádně bych odešel.
12:09
Stanislavu Grossovi se rozpadá vláda. Ministr bez portfeje Bureš (za ČSSD) řekl MF DNES, že pokud vláda získá důvěru, on v ní nezůstane. O svém setrvání chce s Grossem mluvit i ministryně školství Buzková. Ministr informatiky ohlásil svůj odchod už dopoledne.
12:08
Premiér jedná v kanceláři šéfa Sněmovny Zaorálka.
12:00
Komunisty rozladil projev ministra Kühnla (US-DEU). Ten hovořil o tom, že vláda nezruší mise v Iráku. Gross ho pak nepřímo podpořil. Komunistům vadí, že to je stejná zahraniční politika, jakou má ODS.
11:57
Předseda Sněmovny Zaorálek vyhlásil půlhodinovou přestávku. Komunisti svolali svou schůzi, budou se radit, zda potopí Grossovu vládu. Snněmovna znovu zasedne ve 12:30.
11:55
Ivan Langer, poslanec ODS: Zažil jsem ve Sněmovně tři sociálnědemokratické předsedy vlády: S prvním jsem nesouhlasil, ale on měl vizi a respekt, se druhým jsem taky nesouhlasil, ale i on měl vizi, i když ne respekt. Se Stanislavem Grossem nemůžu ani nesouhlasit, protože nemá vizi, ani respekt. Pojďme se zbavit premiéra s nulovou vizí a respektem!
11:51
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik požádal o přerušení schůze, aby se klub mohl poradit, jak bude hlasovat. Toto přerušení se očekávalo. Komunisti avizovali už včera, že se rozhodnou až podle toho, co jim řekne premiér těsně před hlasováním.
11:47
Vystoupil ministr kultury Pavel Dostál, zjevně unavený a oslabený. "Nechtěl jsem vystupovat, chtěl jsem jen přijet, abych deklaroval, že patřím k této vládě. Ale vyprovokoval mě ministr dopravy Šimonovský, který vyzýval, aby poslanci hlasovali proti vládě. Vždyť vy jste ještě ministr této vlády! Jak můžete proti ní vystupovat? (Potlesk)