Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:40
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž z hlasování o důvěře vládě nyní končí. Další aktuální informace se dočtete v běžném zpravodajství. Děkujeme za vaši pozornost.
22:35
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček na 15 minut přerušil jednání, aby ověřovatelé mohli přepočítat hlasy. Poté bude oficiálně vyhlášen výsledek hlasování.
22:34
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky získala důvěru Poslanecké sněmovny. Důvěru jí vyjádřilo celkem 110 poslanců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Proti udělení důvěry se vyslovili poslanci TOP 09 a ODS. Komunisté se zdrželi hlasování a poslanci Úsvitu opustili sál.
22:34
Hlasování skončilo.
22:16
Poslanci Úsvitu přímé demokracie dle očekávání opustili před hlasováním sál a komunističtí poslanci se zdržují hlasování.
22:13
Los padl shodou okolností na předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, který bude proto hlasovat jako první. Hamáček přečetl návrh usnesení: Poslanecká sněmovna vyslovuje vládě důvěru. A zahájil hlasování. Postupně vyvolává jednotlivé poslance, kteří se mohou vyslovit pro návrh, proti návrhu či se zdržet hlasování.
22:11
Poslanecká sněmovna přistupuje k hlasování o důvěře vládě. Hlasuje se po jménech. K přijetí důvěry je potřeba získat nadpoloviční počet hlasů z přítomných poslanců.
22:04
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček ukončil rozpravu. Premiér Bohuslav Sobotka má závěrečné vystoupení. Ujistil poslance, že nebude hovořit dlouho. Poslancům, kteří měli v průběhu celodenního jednání konkrétní dotazy, nabídl, že jim budou dodatečně písemně zodpovězeny. "Chtěl bych za rozpravu poděkovat. Nepokládám jí za příliš dlouhou. Hlasování o důvěře je vážná věc," zakončil Sobotka své vystoupení.
22:00
Sněmovní lavice určená pro členy vlády je nyní kompletní. Místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) v křesle v čele sálu vystřídal předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Zdá se, že vše je připraveno na hlasování o důvěře.
21:55
Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip udělil slovo šéfovi poslaneckého klubu ODS Zbyňku Stanjurovi, který se přihlásil.
21:53
K řečnickému pultíku přistoupil Karel Fiedler (Úsvit), poslední poslanec přihlášený do rozpravy.
21:48
Před posledním přihlášeným řečníkem vystupuje s přednostním právem předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola na podporu vlády.
21:40
Velmi stručně promluvili jedni z posledních řečníků Věra Kovářová, Simeon Karamazov a František Vácha.
21:32
K mikrofonu přistoupil Daniel Korte (TOP 09)
21:25
Marta Semelová (KSČM) kritizuje, že poslanci vládní koalice zamítli některé návrhy komunistů, zejména v oblasti školství, a přitom si je poté sami napsali do programového prohlášení.
21:22
Na slovo čeká posledních šest opozičních řečníků. Poté by již poslanci mohli přistoupit k hlasování o důvěře vládě.
21:18
Hovoří poslanec Ivan Adamec (ODS).
21:12
Jitka Chalánková (TOP 09) porovnává programové prohlášení současné vlády s prohlášením vlády z roku 2010, které bylo podle ní v mnoha bodech naplněno. Aktuální dokument si prý stanovuje nesplnitelné cíle, na které není dostatek financí.
21:06
Gabriela Hubáčková (KSČM) v programovém prohlášení postrádá příslib pomoci v Ústeckému kraji. Vláda podle ní tento problematický region v dokumentu zcela opomíjí.
20:59
Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se vyjadřuje k oblasti zdravotnictví. Kritizuje "personální čistku" ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. "Programové prohlášení rezignuje na podporu zdraví populace," říká Heger. Chybí mu výchova ke zdravému životu, podpora fyzických aktivit, kultivace zdravého životního prostředí či aktivní boj proti návykovým aktivitám. Heger v prohlášení postrádá také zmínky o boji proti kouření a alkoholu. "Stává se z nás popelník Evropy," řekl Heger.