Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
16:00
Vážení čtenáři, končí on-line reportáž z jednání Poslanecké sněmovny, na němž vláda dostala důvěru a bude pokračovat v práci.
Shrnutí dosavadního dění a následující vývoj najdete ZDE.
15:46
Podle premiéra nebylo hlasování o důvěře v žádném případě zbytečné. "Vláda neměla jinou možnost. Když se v důležité věci koaliční poslanci neshodnou, nemá jistotu, zda schválí klíčové vládní návrhy," řekl Vladimír Špidla.
15:37
Ověřovatelé potvrdili výsledky hlasování. Vláda dostala důvěru. Podpořilo ji 101 vládních poslanců, proti kabinetu hlasovalo 99 členů opozice. Vláda pokračuje, má 101 hlasů
15:24
Sněmovna má přestávku v jednání do 15:35. Poté budou vyhlášeny oficiální výsledky.
15:23
Ano vládě: 101 - Ne vládě 99. Podle neoficiálních výsledků vláda dostala od poslanců důvěru.
Zdeněk Škromach (ČSSD) napínal vládu
15:10
Jednotliví poslanci zatím hlasují tak, jak se usnesli ve svých klubech. To znamená, že členové ODS a KSČM nevyslovují vládě důvěru, zatímco poslanci vládní koalice z ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU kabinet podporují.
15:06
Začalo hlasování o důvěře vládě. Jako první bude hlasovat Vladimír Mlynář. Jednání jsou přítomni všichni poslanci, i když ne všichni se přihlásili do hlasovacího zařízení.
Premiér Vladimír Špidla, ministr zahraničí Cyril Svoboda a místopředseda vlády Petr Mareš
15:05
Skončila rozprava k hlasování o důvěře vládě.
15:02
Vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) připustil, že se vláda obrací především na koaliční poslance. "Jsme připraveni pracovat dále v kompromisu," řekl Mareš.
15:00
Slovo v rozpravě dostal vicepremiér Petr Mareš.
14:58
Krátce hovořil poslanec Oldřich Němec (ČSSD), který očekává, že vláda dostane důvěru.
14:55
"Strany by neměly vnímat hlasování o důvěře vládě jako řešení vnitrostranických problémů, ale jako upevnění autority země. Prospějeme tím české republice," uvedl Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který připomněl blížící se vstup země do Evropské unie.
14:53
Slovo dostal ministr zahraničí a šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda.
14:51
Komunisté podle Kováčika nevysloví důvěru ve "vládní konglomerát", jak označil během své řeči Špidlův kabinet.
14:50
Podle Pavla Kováčika (KSČM) je problémem vládní koalice a ne sněmovny, že nebyl zvolen její kandidát na prezidenta. "Přijde mi, že hlasování o vyslovení důvěry vládě je o tom, kdo jaké bude mít pozice na sjezdu ČSSD, což není věcí sněmovny," uvedl Kováčik.
14:46
Začal hovořil šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.
14:45
Šéf poslaneckého klubu ODS zopakoval, že jeho strana vládu nepodpoří. "ODS nenachází důvody proto, aby její poslanci měnili své stanovisko z minulého roku. Necháme osud této vlády v rukou poslanců, kterým patří. ODS této vládě stejně jako loni v létě důvěru nedá."
14:44
Podle Vlastimila Tlustého si ČSSD řeší hlasováním o důvěře vládě řeší vlastní problémy. "Je zřejmé, že jde o osud vládní koalice, o osud její největší strany ČSSD a stále více nabývám dojmu, že jde hlavně o osobu jejího předsedy," řekl Tlustý. "Domníváme se, že hlasování nebude ku prospěchu občanů," řekl také.
14:43
O slovo se přihlásil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.
14:42
Podle premiéra je kabinet připraven pokračovat v úkolech, uvedených ve svém vládním prohlášení. "V okamžiku důvěry se bude pokračovat dál. Je před námi referendum o Evropské unii, přistoupení k EU, fiskální a důchodová reforma, zvládnutí ekonomického tůstu, či reforma soudního systému," uvedl Vladimír Špidla. Špidla pochválil dosavadní kroky vlády
14:41
"Události při volbě prezidenta zpochybňují, zda je podpora vlády stejná, jako v okamžiku jejího vzniku," uvedl premiér Vladimír Špidla.
14:39
"Uplynulo zhruba sedm měsíců, což není doba pro celkovou bilanci činnosti vlády. Věřím však, že to, co má vláda za sebou, je významné a není to jen udržování systému," řekl Špidla.
14:36
"Obrovská práce při přípravách reformy armády, která se má zprofesionalizovat, začíná být realizována. Narážíme na různé problémy, ale nelze než projevit úctu všem, kdo se na přípravě reformy podíleli," řekl Vladimír Špidla, který vzpomněl i na bezproblémový průběh summitu NATO v Praze.
14:32
Pro Vladimíra Špidlu zůstává prioritou vstup do Evropské unie. Premiér připomněl kodaňské jednání o smlouvě k přistoupení k EU, kde se podle něj na poslední chvíli podařilo dohodnout značné výhody. "Chtěl bych všem, kteří se na tom podíleli, poděkovat," řekl premiér.
14:29
Premiér pochválil své ministry za postup ohledně fiskální reformy. "Žádná vláda před námi se neodvážila tak významného kroku," míní Vladimír Špidla.
14:26
Vladimír Špidla bilancuje dosavadních sedm měsíců. Vzpomněl na ničivé záplavy. "Jsem hrdý, že jsem vedl vládu, která v zápase nebyla slabým článkem," uvedl premiér.
14:20
K poslancům začal hovořit premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Špidla pochválil dosavadní kroky vlády