Kadija Mohamedová vaří jídlo pro své děti v uprchlickém táboře v Dinsooru.

Kadija Mohamedová vaří jídlo pro své děti v uprchlickém táboře v Dinsooru. Skoro půl roku po vypuknutí hladomoru v některých částech Somálska hrozí hlad milionům lidí, 250 tisícům hrozí kvůli hladu smrt (5. ledna 2012) | foto: Reuters

Hladovým Somálcům nepomůže už ani Červený kříž, islamisté ho vykázali

  • 118
Ozbrojenci z hnutí al-Šabáb zakázali Mezinárodnímu výboru Červeného kříže, aby poskytoval humanitární pomoc v částech jižního Somálska, které mají islamisté pod kontrolou. Právě ty jsou nejvíce zasaženy současným hladomorem. Al-Šabáb tvrdí, že Červený kříž rozdával hladovějícím Somálcům zkažené jídlo.

"Navzdory nabídce k bezkonkurenčnímu přístupu do všech regionů na jihu a ve středu Somálska, které ovládají mudžahedíni, Mezinárodní výbor Červeného kříže opakovaně zradil důvěru vloženou v něj místními obyvateli," uvedli ve svém prohlášení islamisté, kteří jsou napojeni na teroristy z al-Káidy.

Dodali, že provedli zevrubnou inspekci skladů humanitární organizace a zjistili, že až 70 procent jídla bylo "nevhodné pro lidskou spotřebu". Potraviny podle nich představovaly pro hladem zesláblé Somálce s oslabenou imunitou zdravotní riziko.

Mluvčí Červeného kříže situaci v úterý nijak nekomentovala. Organizace nicméně už dříve uvedla, že některé kamiony s humanitární pomocí v období dešťů uvázly na místních špatných cestách na několik týdnů a jídlo, které převážely, se zkazilo. Tyto potraviny byly veřejně spáleny poté, co al-Šabáb vyfotil plesnivějící fazole, uvedla agentura AP.

Červený kříž přerušil humanitární dodávky do oblastí ovládaných ozbrojenci z al-Šabábu už 12. ledna. Jako důvod uvedl, že islámští ozbrojenci blokují silnice, po kterých se dá pomoc přivážet. V postižených oblastech ale zůstal a poskytoval místním alespoň zdravotnickou péči a věnoval se vodním programům.

Al-Šabáb má pod kontrolou obrovské části jižního a centrálního Somálska a právě ty postihlo nejhorší sucho za posledních několik desítek let. Červený kříž byl jednou z mála humanitárních organizací, které tam ještě působily.

Navíc byl jedinou velkou humanitární organizací v oblasti. Zbytek nevládních a humanitárních organizací včetně těch napojených na OSN islamisté vyhnali s tvrzením, že z politických důvodů zhoršují situaci v oblasti a pokoušejí se muslimy přivést na křesťanskou víru, připomněla televize BBC.

I když se podle OSN podařilo částečně - i díky přísunu pomoci a období dešťů - snížit nebezpečí způsobené nedostatkem potravin, hrozí v Somálsku i nadále kvůli hladu smrt asi 250 tisícům lidí. Miliony dalších, z nichž nejvíce žije právě na území ovládaném al-Šabábem, potřebují humanitární pomoc.

Somálsko je jednou z nejnebezpečnějších zemí pro humanitární pracovníky, jejich únosy nejsou nikterak výjimečné. Jen před několika dny americké komando vysvobodilo ze zajetí dva humanitární pracovníky - Američanku Jessicu Buchannanovou a jejího dánského kolegu Poula Hagena Thisteda, které drželi piráti (více o jejich vysvobození čtěte zde).

Země nemá funkční centrální vládu už více než dvacet let a o moc spolu válčí různé znepřátelené milice a klany. Část země ovládá už zmíněný al-Šabáb a v zemi působí i somálští piráti, kteří unášejí plavidla hlavně v Adenském zálivu. Okolním zemím už došla trpělivost se situací v Somálsku a své vojáky tam vyslala Keňa i Etiopie.

Somálsko

Somálsko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video