Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hladovka ve Vinařické káznici skončila

  8:25aktualizováno  8:25
Ve vinařické věznici na Kladensku je už klid. Na dvě třetiny vězňů tu ve středu protestovaly proti novele vězeňského zákona. Stát díky ní může strhávat z peněz, které jim příbuzní pošlou za mříže. Vězni dělali hluk a odmítali jídlo. Ve Vinařicích jich sedí přes tisíc.

Hlasité protesty vězňů trvaly podle ČTK celou středu a zklidnily se až večer po příjezdu pohotovostní jednotky vězeňské služby.

"V současné době je ve věznici Vinařice nastolen standardní režim, a i když ranní stravu neodebralo 25 vězňů, je ve věznici naprostý klid, stejně jako v ostatních věznicích České republiky," uvedla ve čtvrtek ráno mluvčí vězeňské služby Michaele Hájková.

Vězni hlučeli a nejedli
"Máme hlad" a další výkřiky se ozývaly ve středu z mnoha zamřížovaných oken několika bloků. Vězni přitom bušili do mříží vším, co měli po ruce.

Hluk vždy zesílil ve chvíli, kdy někdo z nich zahlédl na stráni nad věznicí novináře s fotoaparátem nebo kamerou. V podvečer přijelo několik plně obsazených autobusů s muži ze zásahové jednotky Vězeňské služby ČR.

Důvodem nepokojů by měl být nesouhlas s novelou vězeňského zákona, podle které mají nárok na menší počet balíčků. Část peněz, které dostanou, jim stát strhne na úhradu pohledávek spojených s trestním řízením a soudních poplatků.

S vymáháním dluhů od vězňů má Vězeňská služba dlouhodobé problémy. Podle závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu ke konci předloňského roku výše dluhů činila 766 milionů korun. Pohledávky přitom mají vymáhat jednotlivé věznice.

Podle mluvčího věznice vše začalo tím, že zhruba třetina vězňů odmítla ráno snídani. Při obědě se k nim přidali další. "Než ale přijeli první novináři, byl tu navenek klid," upozornil odpoledne mluvčí věznice Ivan Suchý.

Jak zdůraznil, vězni nemají důvod říkat, že nedostanou najíst. Každý z nich má právo ve stanovenou dobu odebrat předepsané jídlo. Vězni na novináře volali, že by si své dluhy chtěli odpracovat, ale věznice pro ně nemá práci.

Vinařice protestovaly už před pár lety
Hladovkou ve vinařické věznici začaly i nepokoje, které se v lednu 2000 rozšířily do dalších nápravných zařízení po celé zemi.

Na čtrnáct set vinařických trestanců tehdy mimo jiné požadovalo odstoupení tehdejšího vedení věznice, zastavení přísunu nových odsouzených do přeplněného nápravného zařízení a zrušení povinného odběru jídla.

Mezi požadavky dále bylo zajištění teplé vody, možnost výzdoby cel, sledování televize, lepší oblečení, dostatek hygienických prostředků, přezkoumání kázeňských trestů či oddělení vězňů nakažených tuberkulózou a žloutenkou.

Část požadavků jim tehdy Vězeňská služba splnila během několika dnů, na další došlo postupně. Krátce poté byl například jmenován do funkce nový ředitel Bohdan Vrba, který je ve funkci doposud. - více zde

Odsouzenci ve věznici Vinařice na Kladensku protestují proti novele vězeňského zákona. (14. července 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz