Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hladoví psi ohryzali mrtvého pána

  14:36aktualizováno  14:36
V brněnském městském útulku pro opuštěná zvířata mají od úterý několik psů, kteří okusili lidské maso. Skončilo tam celkem čtrnáct zvířat, která choval 59letý muž ve svém domku ve čtvrti Slatina. Muž před několika dny zemřel a někteří psi s ním zůstali v uzavřeném domě.

Hlad je pak dohnal k tomu, že tělo svého pána ohryzali. Lékařka už vyloučila, že by mužovu smrt někdo zavinil.

Policisty přivolali sousedé, kteří na tísňovou linku oznámili, že muže dlouho neviděli. K domu tak v úterý přijeli policisté, zamčené dveře otevřel technik hasičů.

"V zadní části domku ležel muž, který měl okousané nohy. Uvnitř byl nepořádek a psí výkaly," řekl brněnský policejní mluvčí Mojmír Popp. Policisté případ s největší pravděpodobností po zdravotní pitvě muže odloží. "Neshledali jsme žádné porušení zákona," uvedl Popp.

"Žil tam sám. Choval hodně psů. Když mu utekli, byli agresivní, ale ne že by někoho vyloženě pokousali," řekla Denisa Kuglerová, která rovněž bydlí ve Stránské ulici. Muž podle ní nebyl nijak problematický, ale říkalo se o něm, že nebyl duševně docela v pořádku.

"Dozvěděli jsme se to, až když přijeli policajti. Naposledy jsem ho viděla minulý týden v pondělí, když vynášel popelnice. Prý ho ale někdo viděl ještě teď v neděli. Ty psy vždycky přes den vypustil ven a večer je bral do domu," řekla jedna ze sousedek.

"Psi začali toho člověka okusovat až po jeho smrti. Byli tam s ním zavření a měli hlad. Žádný podobný případ za dobu své praxe nepamatuji," uvedl mluvčí brněnských strážníků Vít Cvrček.

Veterinář: není to nenormální
Psi jsou kříženci a podle Cvrčka nejsou nijak agresivní. "U domu i vevnitř jsme zajistili jedenáct živých psů a dva mrtvé," řekl Cvrček. Ještě ve středu chytili strážníci v okolí další tři psy, kteří předtím utekli.

Po karanténě a důkladných vyšetřeních nabídne útulek psy k adopci, tak jako každé jiné. "Nevím o žádném předpisu, který by umožňoval psy v takových případech utratit. Dovedu si však představit, že si psy, kteří okusili lidské maso, bude těžko někdo chtít vzít. Obávám se, že nám zůstanou v útulku. Možná by pak byla rozumnější eutanazie," řekl Cvrček.

Veterinář Ivan Přikryl z Krajské veterinární správy v Brně nepovažuje chování hladových psů za nijak zvláštní,  i když běžně se prý takové případy nestávají. "Když má pes hlad, nemá zábrany. Pokud tam byli delší dobu zavření a měli hlad, mohli to udělat. Nedovedu si představit jiný důvod než hlad," řekl.

Podle Přikryla nezanechá na psech to, že okusili lidské maso žádné následky. "Není to tak jako u lidožravých divokých zvířat - tam je to většinou v souvislosti se zraněním. Zvíře pak nemůže přirozeně lovit a zjistí, že člověk je snadná kořist. I když se pak ze zranění vyléčí, na lidi se specializuje i nadále. U psů to však nehrozí. Pokud dostanou granule nebo něco jiného, tak budou žrát normálně," řekl Přikryl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž napadl exmanželku ve vaně. Nutil ji, aby mu řekla, s kým chodí

(Ilustrační snímek)

Peklo zažívá po rozvodu žena z Karlovarska, která musí bydlet ve společném bytě s bývalým manželem. Ten ji...

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Soud spojil obžaloby Dědice. Lobbista odmítá připustit jakoukoliv vinu

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z ovlivňování výběrových řízení a přijímání úplatků si u soudu, který...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz