Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hladiny řek stoupají, voda se vylévá z břehů

  8:19aktualizováno  15:02
Povodně v okolí českých řek budou hrozit až do neděle, varovali meteorologové. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň - stav ohrožení - platí už na dvaceti řekách v devíti krajích. Ještě dnes večer by měly stoupnout také hladiny velkých toků - Vltavy v Praze a Labe v Ústí.

ČTĚTE TAKÉ:
Hladiny řek stoupají, voda se vylévá z břehů

Během dne a v noci na středu by mělo v jižních a východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku napršet 15 až 30 milimetrů. - výstraha meteorologů zde

"Další srážky přinese frontální vlna ve čtvrtek ve druhé polovině dne a v pátek, celkem pět až patnáct milimetrů," uvedli meteorologové z ČHMÚ. V sobotu a neděli bude srážek ubývat. Ještě dnes by se měly zvýšit hladiny většiny řek.

Nejvíce se kvůli dešti zvýší průtok v povodí horní Vltavy, Dyje, Moravy a Odry. V úterý večer hydrologové očekávají překročení druhého povodňového stupně na Vltavě v Praze. Labe dosáhne třetího stupně dnes večer v Ústí, ve středu v Mělníce.

Od rána neustále přibývají stanice, na kterých vodohospodáři vyhlásili nejvyšší, třetí povodňový stupeň - tedy stav ohrožení. Po 16. hodině jich bylo již dvacet. Situace je vážná například na Mrlině ve Vestci, na Znojemsku na Dyji a v Nové Vsi a Bechyni na Lužnici. Vážnější škody zatím nejsou hlášeny.

Hladina Moravy ve Strážnici na Hodonínsku dosahuje téměř sedmi metrů, Labe má v Ústí přes šest. Od rána je proto uzavřena silnice z Prahy na Děčín pod mostem Dr. E. Beneše a na střekovské straně se staví protipovodňová hráz. - více v audiogalerii

Při záplavách v srpnu před čtyřmi roky vystoupalo Labe v Ústí téměř na dvanáct metrů. Kvůli zvýšené hladině Labe je do odvolání zastavena plavba na Labi až k česko-německé hranici v Hřensku.

V Odrách chystají evakuaci
Na severu Moravy je situace nejhorší na řece Odře v Loučkách. Voda ohrožuje domy, lidé se připravují na evakuaci. "Obyvatele jsme informovali o případném nebezpečí a o tom, aby si začali připravovat povodňové balíčky," řekl starosta Oder Pavel Matůšů.

Situace se ještě může zhoršit nejen kvůli předpovědi deště na dnešní den, ale také kvůli velkému množství sněhu v nedalekém vojenském prostoru a kvůli situaci na přehradě Barnov.

"V pondělí ještě po dohodě s námi odpouštěli vodu. Dnes ale volali, že už nejsou schopni tok regulovat a voda neřízeně odtéká," vysvětluje starosta Oder. Situace by podle něj mohla být kritická.

Vodohospodáři tvrdí, že v Odrách půjde v případě deště a tání o desetiletou vodu. Neměly by se tak opakovat katastrofální povodně z roku 1997. Padesátiletá voda tehdy napáchala v Odrách škodu za 50 milionů.

Stav ohrožení je na Odře také v Ostravě-Svinově.

Předpověď počasí

Aktuální předpověď najdete na pocasi.idnes.cz

Lidé v Křinci na Nymbursku připravují pytle s pískem pro stavbu hráze u řeky Mrliny.

Situace se vyhrotila také ve Středočeském kraji - na řece Mrlině ve Vestci na Nymbursku (na fotografii situace v nedalekém Křinci). Třetí povodňový stupeň tam platí od pondělního odpoledne a hladina řeky nadále stoupá. Středočeský hejtman Petr Bendl proto svolal jednání krajské povodňové komise.

V noci na místo vyrazili hasiči a vojáci a stavějí pytle s pískem. Z Prahy nechali navést 1400 plných i prázdných pytlů. Další hráze lidé stavějí v obcích kolem rozvodněné Klenice na Mladoboleslavsku a u Doubravy na Kutnohorsku.

V Brně chtějí stavět hráze
Pytle s pískem připravují také hasiči v Brně. Povodňová komise dnes odpoledne vyhlásila třetí stupeň - stav ohrožení - na řece Svratce v Židlochovicích. "Ve městě je hladina řeky místy až dva metry pod vrcholem hrází," uvedl pro iDNES mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Vodohospodáři uzavřeli všechny vpustě kanalizačních a dalších přítoků řeky, aby voda nemohla prorážet do obytných částí. Ještě během úterního odpoledne komise rozhodne, jestli se začnou stavět mobilní povodňové hráze v Brněnské ulici.

Hasiči plní pytle s pískem v brněnské části Ivanovice u řeky Svitavy. Pokud hladina řeky bude dále stoupat, začnou z pytlů stavět provizorní hráze, aby voda neohrozila domy v okolí.

Vltava se zvedne do večera
Stoupá také hladina Vltavy v Praze. Zatím je ale na prvním povodňovém stupni, v Malé Chuchli ráno dosahovala 166 centimetrů. Druhý stupeň se vyhlašuje při 218 centimetrech.

Dnes večer by měla hladina Vltavy v Praze přesáhnout druhý povodňový stupeň, varují meteorologové.

Pražský magistrát nechal v pondělí vyklidit náplavky na Janáčkově, Masarykově, Alšově, Dvořákově, Rašínově a Hořejším nábřeží a zavřel protipovodňová vrata do kanálu Čertovka. Situaci v Praze ovlivní hlavně přítoky Sázavy a Berounky.

Vodohospodáři vypouštějí přehrady vltavské kaskády včetně Orlíku. "Hladiny se budou zřejmě ještě zvedat," tvrdí Petr Plný z plzeňského dispečinku povodí Vltavy. Odtok z přehrad je podle Plného zatím ovladatelný.

Stupně povodňové aktivity

  • 1. stav bdělosti - nastává při nebezpečí povodně.
  • 2. stav pohotovosti – je vyhlašován přerůstá-li nebezpečí povodně v povodeň.
  • 3. stav ohrožení – je vyhlašován při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu, ohrožení životů, zdraví a majetku v zaplaveném území.

Zdroj: GŘ HZS

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz