Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hladiny řek stoupají, povodně nehrozí

  19:30aktualizováno  19:30
Víkendový vytrvalý déšť a tající sníh zvedly hladiny řek. "Na tocích máme hlášeno pět druhých stupňů povodňové aktivity. Na Mži, Radbuze, Berounce a Střele," řekla iDNES hydroložka Martina Kymlová z Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny těchto řek by měly během dne mírně klesnout. Naopak mírně stoupnou hladiny středního a dolního toku Vlatvy a Labe. Lidé se však podle Kymlové povodní bát nemusí. "Pro tyto jarní vody je to normální situace," dodala. Třetí povodňový stupeň byl vyhlášen jen na přehradě Žlutice na Karlovarsku.
Podle meteorologů by mělo během úterý a středy srážek ubývat. Od pátku by však mělo opět pršet víc.

Povodňuvé stupně

První

Bdělost

Druhý

Pohotovost

Třetí

Ohrožení

Přehrada Žlutice: třetí povodňový stupeň
Třetí stupěň povodňové aktivity vyhlásili vodohospodáři na Střele u Žlutic, kde se zvýšila hladina vody nejvíce v celém kraji. Voda stoupla v posledních dnech na všech tocích, nikde ale v takové míře, aby škodila. Odborníci předpokládají, že v příštích dnech vody ubyde.

Informace o situaci v Praze ZDE

"Přestože byl na Střele vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, kdy už obvykle zasedá okresní protipovodňová komise, nebylo to v tomto případě nutné. Majetek ani lidé nejsou ohroženi," sdělil mluvčí okresního úřadu v Karlových Varech Milan Mikulecký.

"Střela sice přetéká přes hráz přehrady u Žlutic, v městě samotném však hladina vody dosahuje 25 centimetrů, což je pod úrovní stavu první povodňové aktivity," upřesnil starosta Žlutic Jaroslav Vojta.

"Před Nechranickou přehradou lze čekat zvýšení hladiny, jinde v severozápadních Čechách průtoky stagnují či klesají a bude tomu tak i v příštích dnech," řekla Jaroslava Boudová z chomutovského dispečinku společnosti Povodí Ohře.

Střední Moravě velká voda nehrozí
Hladina řek na střední Moravě během pondělí mírně stoupala, nikde však nedosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Nejvíce se v posledních dnech naplnilo koryto Moravské Sázavy a Vsetínské Bečvy. Například v Olomouci se první stupeň vyhlašuje při výšce hladiny 360 centimetrů dopoledne zde však Morava dosahovala 225 centimetrů.

Zaplavená a neprůjezdná je silnice na úseku Čertova voda - Dolní Žleb a jako obvykle při záplavách v Děčíně pod Tyršovým mostem.
Jiří Mach z děčínského Povodí Labe.

Na Děčínsku voda zpalvila silnice
Řeka Labe už zaplavila silnice na Děčínsku. Zatím však trvá první, nejnižší, stupeň povodňové aktivity. Ten se správcům toků daří ještě regulovat nádržemi. Ovšem pokud bude dále pršet a tát sníh na horách, rozlijí se řeky mimo svá koryta.

V pondělí dopoledne dosahovala hladina Labe v Ústí nad Labem čtyř set devadesáti centimetrů, ovšem na úterý už odborníci předpokládají, že překročí o deset centimetrů pětimetrovou hranici. Aby se i tady řeka vylila, bude chybět dalších asi čtyřicet centimetrů.

První stupeň vyhlásili i na povodí Ohře, nejvyšší stav vody zaznamenali v noci na dnešek, ovšem od té doby hladina klesá. "Na horách znovu začalo sněžit, takže netaje a voda nepřibývá. Z Nechranické nádrže stále upouštíme," řekla dispečerka Povodí Ohře v Chomutově Jaroslava Boudová.

Řeky Kamenice a Ploučnice jsou zatím klidné, nerozbouřené. Současné počasí záplavám nepřispívá. "Na horách, ale i v nižších polohách je teplota pod nulou, stejné to bude i v noci na zítřek, takže ani ty nepatrné zbytky sněhu, které na horách jsou by neměly tát. Navíc nečekáme žádné další srážky," předpověděl prognostik Hydrometeorologického ústavu na Kočkově v Ústí nad Labem.

Na Plzeňsku záplavy nehrozí
Na většině řek v Plzeňském kraji od víkendu přetrvává druhý stupeň povodňové aktivity, ale žádné dramatické zvýšení hladin meteorologové neočekávají. "Budou spíše kolísat podle množství srážek," řekla Lenka Boříková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Druhého stupně dosáhla Mže ve Stříbře a na odtoku z vodní nádrže Hracholusky, Radbuza ve Lhotě a u vodní nádrže České Údolí na okraji Plzně, Berounka na Bílé Hoře v Plzni a Střela u Plas. Na ostatních tocích na Plzeňsku trvá první stupeň povodňové aktivity.

Ve Strážnici je vyhlášena bdělost
Vodohospodáři vyhlásili na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku první povodňový stupeň -  bdělost. "Protože meteorologové hlásí další přeháňky, nelze vyloučit, že se hladina na největším moravském toku ještě zvýší," řekla pracovnice dispečinku společnosti Povodí Moravy Libuše Foretová.

Hladina řeky Moravy ráno dosáhla téměř ke 450 centimetrům a jejím korytem ve Strážnici protéká 227 metrů krychlových za sekundu, běžný průtok je 80 metrů krychlových vody za sekundu.

"Hladina se zvýšila protože do Moravy ještě dotéká voda z hor. Situace však zatím není dramatická a řeka se nikde nevylila z břehů a nezpůsobila ani žádné ztráty," uvedla Foretová a nevyloučila vyhlášení druhého stupně - pohotovosti. Kvůli tajícímu sněhu a dešti se zvýšily hladiny řek na všech tocích. Kromě řeky Moravy však jinde nemusel být vyhlášen první povodňový stupeň.

Situace se už zklidnila na Moravské Dyji v Janově na Břeclavsku, kde musela být v sobotu vyhlášena bdělost.

Víkendové deště a tající sníh zvedly hladiny řek. (26. března 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz