Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


20:38
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line přenos ze situace na řekách končí. Vše pro vás budeme sledovat v rámci běžného zpravodajství.
20:21
V Holasovicích na Opavsku hasiči dopoledne zasahovali u sesuvu podmáčeného svahu, kvůli němuž se zřítila hospodářská část jedné budovy. Nikdo v ní nebyl. Mluvčí hasičů Petr Holub uvedl, že na vrcholu svahu se nachází rovněž opravená stodola muzea Slezský venkov, jež slouží jako výstavní prostory. Zástupci muzea, obce a hasiči proto z budovy, kterou sesuv rovněž ohrožoval, přenesli exponáty do náhradních prostor.
19:20
V Moravskoslezském kraji evidují k šesté hodině 436 výjezdů profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů. "Většina těchto událostí souvisí s odstraňováním překážek z komunikací a chodníků a odstraňováním nebezpečných stavů. Dále zasahujeme nebo jsme zasahovali u monitoringu vodních toků a čerpání vody ze zatopených sklepů a jiných prostor," uvedl mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Holub.
19:00
K sedmé hodině večerní eviduje web Českého hydrometeorologického ústavu celkem osm měrných profilů s prvním stupněm povodňové aktivity. Platí na Rožnovské Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí, Odře v Bohumínu, Ostravici ve Frýdku-Místku a Ostravě a Lubině v Petřvaldu. Ze druhého stupně na první klesla Olše v Českém Těšíně a Veřňovicích.
18:49
"Během odpoledne srážky postupně ustávaly v oblasti Beskyd a následně i v oblasti Jeseníků. Za posledních 6 hodin spadlo v Beskydech do 5 mm srážek a v Jeseníkách do 10 mm. V souvislosti s ustávaním srážek postupně klesaly hladiny toků v horním povodí Bečvy. Na jejím dolním toku hladiny kulminují. Řeky v povodí horní Moravy zaznamenávají většinou setrvalý stav nebo mírný pokles. V případě dalších srážek zde však může být dosažen první stupeň povodňové aktivity nelze vyloučit i dosažení druhého. Na středním toku zaznamenává Morava vlivem dotoku vzestup," uvedla po šesté hodině večerní mluvčí Povodí Morava Gabriela Tomíčková.
18:37
Vlaky na trati mezi Jablonným nad Orlicí a Těchonínem na Orlickoústecku se opět rozjely po šesté hodině večerní. Trať v odpoledních hodinách blokovaly popadané stromy.
18:00
Po půl šesté večerní hasiči odtranili poslední zbytky stromu, který v 15:21 zastavil dopravu na trati Potštejn - Litice nad Orlicí.
17:21
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek schválil poskytnutí humanitární pomoci Bosně a Hercegovině a Srbsku v souvislosti s aktuálními ničivými záplavami. Na žádost Srbska bude do zaplavených oblastí na západě země vysláno velkokapacitní čerpadlo s obsluhou. Následně bude Česká republika oběma zemím nápomocna při obnově poškozené infrastruktury a prevenci dalších katastrof. Na pomoc je podle ministerstva vyčleněno celkem 5 milionů korun.
16:58
V Teplicích nad Bečvou místní pozorují pomalý pokles hladiny. "V Teplicích první povodňový stupeň stále trvá, ale už je patrný mírný pokles hladiny. Jednička platí také v Dluhonicích, kde je setrvalý stav," řekla po 16:00 dispečerka Povodí Moravy, podle které na ostatních vodních tocích v Olomouckém kraji zatím nehrozí vyhlášení prvního stupně.
16:56
Velká voda si na Slovensku podle tamního internetového deníku sme.sk vybrala první oběť. Vážná situace nadále panuje v Srbsku a v Bosně (více o situaci v zahraničí se dočtete zde).
16:46
Hasičům se podařilo po půl páté opdpoledne obnovit provoz na trati mezi Smržovkou a Jiřetínem pod Bukovou, kde dopravu komplikoval strom spadlý do kolejiště.
16:09
Situace v Olomouckém kraji se podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové začíná uklidňovat. Mezi 13. - 16. hodinou podle ní hasiči vyjížděli pouze ke třem případům (2x spadlý strom na Šumpersku a 1x spadlé dráty elektrického vedení na Přerovsku).
15:44
K 15:30 odpoledne eviduje web Českého hydrometeorologického ústavu celkem dvanáct měrných profilů s prvním stupněm povodňové aktivity.
15:37
Největší potíže mají Lesy ČR v Moravskoslezském kraji, v regionu podnik momentálně eviduje více než 80 tisíc metrů krychlových poškozeného dříví. "Nyní jsou všichni naši lidé v terénu a řídí práce v lesích tak, aby se eventuální škody co nejvíce eliminovaly. V případech nutnosti je nasazována potřebná těžká technika, spolupracujeme s policií, hasiči i obecními úřady," uvedl šéf krajského ředitelství LČR ve Frýdku-Místku Jiří Silvestr.
15:28
Současné silné deště a silný vítr zatím poničily v lesích státního podniku Lesy České republiky asi 150 tisíc metrů krychlových dřevní hmoty. Představuje to přibližně dvě procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích. Deště s větrem poškodily vesměs jednotlivé stromy nebo skupiny stromů. "Škody se ještě navýší, neboť do některých míst se naši zaměstnanci z důvodu nepřístupného terénu ještě nedostali," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
15:24
Hasiči v Libereckém kraji v pátek zasahují zejména v podhorských oblastech Semilska. "Zatím to není nic masivního, bylo hůř. Od rána jsme měli deset zásahů," uvedla před 15:00 krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.
15:14
V pátek zasedly v Moravskoslezském kraji povodňová komise a krizový štáb. "Na jednání jsme dnes vyslechli zprávy ČHMÚ i povodí Odry a já osobně věřím, čemuž ostatně prognózy napovídají, že situace nebude tak vážná jako v letech 2010 a 2011. Nicméně technika i lidé se mohou mýlit, takže budeme v pohotovosti i o víkendu, abychom se mohli v případě potřeby operativně sejít," říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.
14:52
  • Podmáčená půda a silný noční déšť a vítr způsobily pád či naklonění přibližně...

    Podmáčená půda a silný noční déšť a vítr způsobily pád či naklonění přibližně dvou desítek stromů v areálu Dřevěného městečka a Valašské dědiny (16.5.2014) / Autor: Valašské muzeum v přírodě

14:46
Silný vítr způsobil škody také v lesích v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji. "Aktuálně se škody v lesích pohybují kolem cca 150 tisíc m³ poškozené dřevní hmoty. Škody se ještě navýší, neboť do některých míst se naši zaměstnanci z důvodu nepřístupného terénu ještě nedostali," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. A doporučil, aby lidé v oblastech s dešťovými srážkami a větrem do lesů raději nevstupovali.
14:36
Pokud se bude počasí uklidňovat, předpokládáme zprovoznění všech železničních tratí do 18. hodiny, řekl v České televizi mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.
mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.