Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlad po energii stoupá

  17:03aktualizováno  17:03
Zásoby uhlí vydrží lidstvu asi 250 let. Ropu má svět možná na čtyřicet a zemní plyn na 60 roků. Odborníci odhadují, že do poloviny 21. století stoupne ve světě spotřeba energie na dvojnásobek. Jen USA by měly do roku 2030 spalovat o polovinu víc energie než dnes. Už teď spotřebovávají průmyslově vyspělé země OECD se svými 16 procenty obyvatelstva celých padesát procent světové energie.

Neznámá čísla o nákladech
Ekologové propagující alternativní a obnovitelné zdroje tvrdí, že by byly levnější. To popírají odpůrci, kteří říkají že všechny tyto zdroje jsou finančně náročné vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje mohou dodávat jen asi deset procent energie.

Navíc argumentují tím, že kdybychom chtěli postavit sluneční elektrárnu o kapacitě 2000 MW, potřebovali bychom k tomu plochu 40-100 kilometrů čtverečních, na pole větrných elektráren 100-300 km2 a na elektrárnu spalující biomasu 8000-12000 km2. Na stavbu takové sluneční elektrárny by se navíc spotřebovalo obrovské množství křemíku, listy větrných věží zase vyvolávají velký hluk a zpracování biomasy by mělo nepříznivý vliv na přírodu.

Příznivci jaderné energie naopak říkají, že zásoby přírodního uranu jsou ve světě na 50 let. Ostatní izotopy uranu by ale měly na Zemi vydržet 10 tisíc let.

Dvě třetiny lidstva neznají elektřinu a půldruhé miliardy lidí nemá přístup k moderním zdrojům energie.

V jádru je budoucnost, říkají vědci z Řeže
Podle ředitele Ústavu jaderné fyziky v Řeži Jana Dobeše je jaderná energie energií budoucnosti. Když se nyní projektuje nukleární elektrárna, započítává se do nákladů i cena za budoucí likvidaci vyhořelého paliva a další náklady vzdálené budoucnosti.

Kdyby se při stavbě tepelné elektrárny postupovalo stejně, přišla by na dvojnásobek, než uvádějí dnešní výpočty, tvrdí zastánci atomu. Dodávají, že bezprostřední zamoření ovzduší radioaktivními zplodinami je při spalování uhlí v elektrárnách pětkrát vyšší, než u elektráren atomových.

Výhledy jaderné energetiky do poloviny století
Šéf Ústavu jaderného výzkumu František Pazdera tvrdí, že USA už dnes nejsou schopny dodržet limity vypouštění skleníkových plynů podle dohody z Kjóta, Evropskou unii čeká tento osud v blízké budoucnosti.

Výroba elektřiny v EU v roce 2000

Jaderná energie 34%
Uhlí                          27%
Plyn 16%
H2O a obn. zdroje 15%
Ropa 8  %
Do budoucna se počítá s prodlužováním životnosti dnešních jaderných elektráren. USA chtějí jejich existenci zvýšit z nynějších 40 na 60 let. V příštích dvou desetiletích se začnou stavět modernější elektrárny - mluví se o třetí generaci. Právě nyní rozhodují Finové o tom, že postaví pátý blok své elektrárny.

Američtí a evropští odborníci včetně českých současně vyvíjejí generaci čtvrtou, která má být nasazena ve třetím desetiletí. Tyto elektrárny by měly sloužit nejméně do roku 2100 - tedy 70 až osmdesát let. Na nové úrovni vědci rovněž řeší problém uložení vyhořelého radioaktivního paliva.

Strategická nezávislost pro Českou republku
Česká vláda nyní chystá plán energetické politiky republiky. Měla by obsahovat výhled do roku 2030. Počítá se strategickou nezávislostí, tedy s menším dovozem energií a i Dukovan a Temelína musíme počítat s prodloužením jejich životnosti.

Specialista na jadernou bezpečnost Ivo Váňa z Řeže upozorňuje, že od roku 2015 by Česko mohlo začít trpět nedostatkem elektřiny. V roce 2040 by mu prý mohlo chybět až dvě třetiny.

Roční příspěvky k ozáření ve světě dle OECD

%

Radon 48,2 %
Kosmos 14,5 %
Půda a prostředí 25,6 %
Lékařství 11,1 %
Jaderná energetika 0,4 %
Ostatní umělé 0,2 %

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz