Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se „líhnou“ z napadené imunitní buňky. | foto: C. Goldsmith

HIV má původ v srdci Afriky, tvrdí vědci. Šířil se kvůli sexu a železnici

  • 172
Vir HIV se rozšířil do světa ve 20. letech minulého století z konžské Kinshasy. Zjistil to mezinárodní tým vědců. Podle expertů vir expandoval kvůli růstu populace, obchodu se sexem, nesterilizovaným jehlám na klinikách či železnici v tehdejší belgické kolonii.

Vědci zkoumali archivní vzorky genetického kódu HIV a došli k tomu, že se objevil ve 20. letech 20. století v hlavním městě Demokratické republiky Kongo Kinshase, do roku 1966 jmenujícím se Leopoldville. Belgická železnice tehdy každý rok přepravila milion lidí, a tak se virus dostal do sousedních regionů. Studii publikoval odborný časopis Science.

Vysoký počet dělníků přijel tehdy do Kinshasy a narušila se tím gendrová rovnost. Mužů bylo dvakrát více než žen, což vedlo k rozvoji obchodu se sexem. Virus se velmi rychle rozšířil do sousední Brazzaville a důlní provincie Katangy. Tyto podmínky pro rozšíření viru v Kinshase trvaly jen pár dekád, ale když skončily, virus už byl rozšířen po celém světě.

„Kinshasa byla velká a rychle rostoucí oblast a koloniální lékařské záznamy ukazují, že tam bylo hodně záznamů o variaci sexuálně přenosných chorob,“ řekl BBC profesor Oliver Pybus z Univerzity Oxford.

Experti tvrdí, že výzkum byl fascinujícím pohledem na začátek pandemie, která si globální pozornost získala až v 80. letech. Nejvíce postižených je v Africe, nicméně vědci stále nevěděli, odkud přesně se pandemie rozšířila.

Tým odborníků z Oxfordské univerzity a belgické Univerzity Leuven se snažil zrekonstruovat „rodinný strom“ HIV a zjistili, odkud nejstarší předek pocházel.
Analyzovali mutaci HIV genetického kódu.

Na světě žije přes 35 milionů lidí nakažených virem HIV

HIV zmutoval z šimpanzího viru, známého jako simian immunodeficiency virus, který pravděpodobně přeskočil na lidi skrze kontakt s infikovanou krví při manipulaci s masem z buše. Virus zmutoval vícekrát. Jedna událost vedla ke vzniku kmene HIV-1 O, která zasáhla tisíce lidí v Kamerunu.

„Vědělo se, že se HIV přeneslo na lidi skrze šimpanze v oblasti Afriky, nicméně teprve tato studie mapuje detaily rozšíření viru z Kinshasy,“ řekl doktor Andrew Freedman zabývající se infekčními chorobami na univerzitě v Cardiffu.

Mapka předpokládaného průběhu šíření viru HIV v oblasti Konga. Kroužky představují místa odběru vzorků, barevná škála zvýrazňuje časovou posloupnost šíření viru. Z genetických údajů se zdá, že virus se šířil po vodních cestách a železniční síti.

Na světě žije podle odhadů 35,3 milionu lidí nakažených virem HIV, který ničí imunitní systém. Od počátku 80. let minulého století na AIDS zemřelo asi 25 milionů lidí, uvádí Světová zdravotnická organizace.

Existující léčba pomáhá nakaženým lidem žít delší a zdravější život tím, že potlačuje a odsouvá příznaky nemoci. Samotnou nemoc ale neléčí. Mnoho lidí v chudých oblastech světa nemá k léčbě přístup.

Máme kandidáta na vakcínu proti HIV, říkala na začátku roku neziskovka. Nabídne ji zdarma:

25. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue