Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hitler prosil z vězení o slevu na mercedes, odhalil dokument z blešáku

  15:48aktualizováno  15:48
Adolf Hitler v roce 1924 seděl ve vězení za nezdařený pokus o puč v Mnichově a toužil po luxusním mercedesu. Protože mu stále nepřišly honoráře za Mein Kampf, požádal dopisem prodejce automobilů o slevu na vysněný model 11/40. Dopis, který v roce 1970 náhodou koupil jeden Němec na bleším trhu, nyní míří do aukce.

Dokumenty o uvěznění Adolfa Hitlera v Landsbergu v roce 1924 | foto: AP

Budoucí nacistický diktátor si odpykával trest za tzv. pivní puč, kterým se nacisté v Mnichově chtěli chopit moci. Devítiměsíční pobyt v pevnosti Landsberg ale byl fešáckým vězením - Hitler přijal stovky návštěvníků, těšil se speciálnímu zacházení a ve své cele sepsal nacistický pamflet Mein Kampf.

Díky svému ideologickému vyznání Hitler později zbohatl, v roce 1924 ale měl hluboko do kapsy. Jeho srdce planulo touhou po vozidle značky Mercedes, konkrétně modelu 11/40. Šedivá limuzína s vyplétanými koly a pneumatikami z bílé gumy stála nedosažitelných 18 tisíc marek.

Dokumenty o uvěznění Adolfa Hitlera v Landsbergu v roce 1924Dokumenty o uvěznění Adolfa Hitlera v Landsbergu v roce 1924

Hitler neváhal a napsal dopis místnímu distributorovi mercedesů Jakobovi Werlinovi a požádal ho o slevu na vytouženou limuzínu. "Několik tisíc marek samozřejmě hraje velkou roli, neboť kromě jiného musím okamžitě také zaplatit soudní a procesní náklady, z čehož mi už teď rostou vlasy na hlavě," napsal podle deníku Spiegel Hitler Werlinovi.

Budoucí vůdce Třetí říše měl starost také o funkčnost motoru vysněného automobilu. "Za dva nebo tři roky totiž nebudu mít možnost koupit vůz nový a také nebudu moci každý druhý rok věnovat čas nějaké větší, dobře placené práci," napsal Werlinovi Hitler.

Hitlerův Mercedes 770K

Hitlerův Mercedes 770K

Dopis Hitlera prodejci automobilů je jedním z více než 500 dokumentů týkajících se Hitlerova věznění v Landsbergu. Listiny objevil v pozůstalosti svého otce jeden Němec. Jeho otec listiny koupil náhodou na bleším trhu v Norimberku v roce 1970 spolu s historickými knihami a zřejmě si nikdy neuvědomil, co si přinesl domů. Dokumenty nyní putují do dražby, německá aukční síň stanovila vyvolávací cenu na 25 tisíc eur.

Hitlerův dopis

Dopis Adolfa Hitlera prodejci vozů Mercedes z landsbergského vězení

Dopis uvězněného Adolfa Hitlera panu Jakobu Werlinovi, prodejci značky vozů Benz v Mnichově, Schellingstrasse 39/0. Jako odesílatel je uvedena paní Dr. Weber, Mnichov, Giselastr. 7.

Landsberg/L. 13.9.24
Vážený pane Werline!

Zatímco si ještě promyslím dnešní rozhovor, žádám Vás, vážený pane Werline, abyste se v této záležitosti orientoval dvěma směry. Ve své podstatě jsem přesvědčen, že by současným požadavkům vyhovoval i vůz 11/40. Jediné, co mne snad trochu ovlivňuje, je skutečnost, že už zase běží o 300 otáček výše než typ 16/50. Byl bych Vám vděčen, pokud byste mi mohl příležitostně v písemné formě sdělit, zda podle Vašeho názoru počet otáček 2 250 není tak vysoký, aby to vůz dříve poškodilo.

To je, jak říkám, to jediné, co mne u 11/40 nabádá k opatrnosti. Za dva nebo tři roky totiž nebudu mít možnost koupit vůz nový a také nebudu moci každý druhý rok věnovat čas nějaké větší, dobře placené práci. Přesto Vás chci požádat, zda byste nemohl napsat do Mannheimu, a zeptat se snad na to, jakou slevu bych mohl dostat jak na typ 16/50, tak na typ 11/40. A stejně tak, zda je 11/40 v šedé barvě vůbec k dispozici a může být dodán, a sice rovněž s koly s drátovým výpletem.

To, co je pro mne složité, spočívá v tom, že před polovinou prosince nemohu očekávat větší příjmy z mého díla, i pokud mne 1. října propustí, takže jsem nucen k tomu, nějakým způsobem si obstarat zálohu nebo půjčku. Několik tisíc marek samozřejmě hraje velkou roli, neboť kromě jiného musím okamžitě také zaplatit soudní a procesní náklady, z čehož mi už teď rostou vlasy na hlavě. Žádám Vás proto srdečně, abyste se za mne přimluvil v tom směru, který jsme dnes prodiskutovali. Za jistých okolností na tom totiž může být celý nákup závislý.

Žádám Vás, abyste mi poté, co obdržíte zprávu z Mannheimu, laskavě sdělil, za jakou cenu bych mohl vůz 11/40, resp. 16/50 mít, a zda by bylo možné 11/40 okamžitě dodat. Ten šedý vůz, který máte v současné době v Mnichově, Vás ale na každý pád žádám rezervovat tak dlouho, než budu mít o svém osudu (podmínečné odsouzení) potřebnou jistotu.

Pak Vás obratem budu informovat, zda budu v říjnu propuštěn a zda budu vůz moci koupit.
Srdečně zdravím Vás i pana Müllera a zůstávám
Váš oddaný

podepsán Adolf Hitler

Tento dopis neprošel censurou, proto Vás žádám totéž nezmiňovat.

Text dokumentu přeložila pro iDNES.cz agentura České překlady.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...Najdete na iDNES.cz