Novinář Ferdinand Peroutka

Novinář Ferdinand Peroutka | foto: Repro Mafra - Dan Materna

Hitler je génius, ne gentleman. Akademici zveřejnili Peroutkův článek

  • 1664
Adolf Hitler byl podle českého novináře Ferdinanda Peroutky politický génius a ne gentleman, jak tvrdil prezident Miloš Zeman. Ústav pro českou literaturu ve středu zveřejnil plnou verzi zcenzurovaného článku, na nějž sám Zeman v naději na rozklíčování sporu v úterý upozornil. Peroutka v něm sice oceňuje vynikající schopnosti Hitlera, dělá to však kvůli tomu, aby před ním varoval.

První vydání Přítomnosti z 16. března 1938 má k dispozici knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Pro iDNES.cz to potvrdil pracovník ústavu Petr Píša.

Článek, který je dostupný na facebookové stránce V obecném zájmu, vyšel pod titulkem „Anschluss - ce n’est pas la guerre“ (Tohle není válka). Peroutka se v cenzurovaných pasážích opírá do tehdejšího ministra zahraničí Kamila Krofty. Upozorňuje, že politik vždy energicky tvrdil, že připojení Rakouska k Německu bude znamenat vyhlášení války. Po provedení takzvaného anšlusu však rázná slova přestala platit.

Hitler je génius

„Nepočínejme si jako onen šachista, který opovrhoval svým odpůrcem proto, že nehraje podle pravidel, a pak jím byl poražen. I když Hitlerovo nadání jest pro nás zlověstné, varujme se toho, abychom jej neuznali. Dívejme se na věci tak, jak jsou: máme odpůrce, v jehož charakteru je několik zřejmých rysů politické geniality. Ani toho se ovšem nelekejme: žádnému ani částečnému géniovi se nepodařilo vyvrátit svět z jeho přirozené základny, kterou je v našem případě touha národů po svobodě a po důstojnosti,“ napsal Peroutka.

Novinář v další zabavené pasáži varuje před podceňováním Hitlera: „Zdá se, že je na čase přestat opovrhovati Hitlerem za to, že neovládá některé intelektuální finesy.“

Cenzoři článek zabavili, protože usoudili, že Peroutka překročil paragraf ze zákona na ochranu republiky z roku 1923. Na jeho základě bylo možné trestat projevy, které „veřejně způsobem surovým nebo štvavým hanobí republiku, národ nebo národní menšinu tak, že to může snížiti vážnost republiky neb ohroziti obecný mír v republice nebo její mezinárodní vztahy“.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu uvedl, že prvorepubliková cenzura by neškrtala v článku, který by byl vůči německému kancléři Hitlerovi kritický. To akademici zpochybnili s odkazem na podobu textu před cenzurou a svou letos vydanou monografii V obecném zájmu. Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře, 1749-2014.

„Ve shodě s jinými tehdejšími cenzurními zásahy v novinách či politických týdenících byly na podnět cenzury ‚zabíleny‘ zmínky nepřímo kritizující československého ministra zahraničí a kriticky vyznívající pasáže o Adolfu Hitlerovi,“ uvedl Ústav pro českou literaturu.

„Hledání pokračuje,“ řekl Ovčáček v reakci na zveřejnění necenzurovaného textu. Zveřejněný článek nicméně podle prezidentova mluvčího obsahuje teze o Hitlerově genialitě a srovnává Hitlera s kancléřem Otto von Bismarckem, který v 19. století pracoval na sjednocení Německa. „Není divu, že prvorepubliková cenzura tento článek zcenzurovala, protože ty teze jasně odpovídají i tomu, co se neslo v duchu nacistické propagandy, která hovořila o tom, že Hitler vrátil Německu čest,“ dodal Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman v úterý prohlásil, že narazil na Peroutkův článek z 23. března 1938, ve kterém novinář tvrdí, že jeho dřívější text byl cenzurován. „Takže jestliže Ferdinand Peroutka byl cenzurován již za první republiky, která byla nepochybně demokratickým státem, pak patrně ten článek Hitler je gentleman byl v některém z exemplářů Národní knihovny, kde jsem se k němu dostal, zatímco jiné svazky Peroutkovy Přítomnosti už obsahovaly článek, který vlastně neexistoval, čili článek po cenzuře,“ uvedl Zeman (více čtěte zde).

Ještě jednou zvětšeně o tom, že Hitlerovi je třeba uznat politické nadání.

Posted by V obecném zájmu on Wednesday, 7 October 2015

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video