Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hitem čínské televize jsou rozhovory s odsouzenci před popravou

  16:32aktualizováno  16:32
Miliony Číňanů každý týden zapínají své televizory, aby zhlédly televizní pořad nazvaný Interview před popravou. Krásná moderátorka v něm nemilosrdně zpovídá odsouzence, kterým zbývá několik posledních hodin života.

V ostře sledovaném pořadu moderátorka Ting Jü zpovídá každou sobotu odsouzence na smrt. | foto: BBC

Televizní show pochybné "chuti i zápachu" existují všude ve světě a otrlého diváka už jen tak něco z míry nevyvede. Ovšem pořad, který každou sobotu večer doslova přiková k obrazovkám desítky milionů dychtivých Číňanů, posunul hranice možného zase o kus dál. Jmenuje se Interview před popravou.

Jeho přitažlivá moderátorka, paní Ting Jü, se stala superhvězdou. Jednou týdně jí do vysílání přivedou odsouzence na smrt. Nešťastníka, jemuž zbývá pár hodin, maximálně dnů do popravy. Často však také kriminálníka nejhoršího kalibru.

Kulka nebo injekce

Čína s největší pravděpodobností popravuje ročně daleko více lidí než zbytek světa dohromady. Přesný počet však není znám, organizace Amnesty International hovoří o nejméně tisíci exekucích v roce 2011. Odsouzenci jsou popravováni jedním výstřelem do týla nebo smrtící injekcí.

A paní Ting Jü, bezchybně nalíčená a s hedvábným šátkem kolem krku, odsouzence zpovídá s úsměvem na precizně namalovaných rtech. Čína bez dechu přihlíží, Čína se baví.

Není to nějaká bezduchá senzace, tvrdí "příslušné orgány". Pořad má v první řadě výchovný, propagační charakter, dodávají zainteresovaní úředníci. Má odradit lidi pokukující po šikmé ploše.

Kráska mezi bestiemi

Zločinci tváří v tvář atraktivní paní Ting líčí v trýznivých výpovědích své hrůzné skutky a naléhavě žadoní o odpuštění. Na nohou i na rukou je jistí pouta, v pohotovosti jsou dva vězeňští dozorci.

Moderátorka své řemeslo ovládá; zprvu kriminálníky, které často přímo z vysílání odvádějí na smrt, rozehřeje "nevinnými" otázkami na jejich oblíbené filmy či kapely, ale pak tvrdě udeří. Začne z nich páčit šťavnaté detaily jejich zločinů nebo z nich ždímá plačtivé omluvy.

Vše se odehrává na hranici vydírání, nejspíš však už za ní. Ting Jü lidem, kteří už jsou vlastně mrtví, na oplátku slibuje předání vzkazů rodinným příslušníkům a vůbec roztodivně s nimi manipuluje.

Svérázná show běží v provincii Che-nan na jednom ze státem vlastněných televizních kanálů už pět let. Prakticky bez povšimnutí světa. Až tento týden odvysílala dokument o Interview před popravou, sestříhaný ze scének před kamerou, stanice BBC 2.

"Každý by tě měl nenávidět"

Paní Ting Jü, jíž lidé z Che-nanu přezdívají Kráska mezi bestiemi, moderovala už více než 250 šokujících a mnohdy děsivých dílů. Rozmlouvala tak s více než 250 následně popravenými lidmi.

Moderátorka Ting Jü se stala superhvězdou.

Moderátorka Ting Jü se stala superhvězdou.

Servítky, to není její silná stránka. "Každý by tě měl nenávidět," řekla dětskému vrahovi. Ve vypjatých emočních scénách si přímo libuje. Sama však odmítá, že by její show byla vyděračská. "Někteří diváci si možná myslí, že je až příliš kruté žádat interview od lidí, kteří budou za pár okamžiků popraveni. Je to však naopak, to oni chtějí být slyšet," citoval Ting Jü server Mail online.

"Když před nimi stojím, je mi jich lidsky líto. To však neznamená, že s nimi sympatizuji. Vím, že musí zaplatit za své hrůzné činy," dodala.

V drsné Číně může člověk dostat trest smrti za 55 trestných činů, od loupeže až po činy proti státu. Politické vězně ovšem v pořadu nikdo nikdy nespatřil.

Lu Pej-ťin, šéf chenanského televizního kanálu, řekl BBC, že když za ním Ting Jü přišla s návrhem na tento pořad, okamžitě souhlasil. "Myslím si, že je to opravdu velká myšlenka, jež zabrání mnoha tragédiím," řekl.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz