Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hit kampaní: změníme jméno kraje

  11:42aktualizováno  11:42
Vedle slibů o nových silnicích, autobusových linkách či dotacích školám se ve čtyřech krajích stává předvolebním hitem přejmenování regionu. Parlament před třemi lety pojmenoval ústavním zákonem nové regiony podle měst, kde budou sídlit krajské úřady.

V Budějovickém, Ostravském, Brněnském a Jihlavském se však lidem nový název příliš nezamlouval, protože jej cítili jako určitý "krajský centralismus". Politici proto nyní zareagovali slibem, že to změní a hned po nástupu do funkcí kraje přejmenují.

Je to však reálné, když by přejmenování muselo projít parlamentem jako ústavní zákon, to znamená, že by pro ně musela hlasovat třípětinová většina poslanců?

Předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Miroslav Beneš tvrdí: "Jsem přesvědčen, že Poslanecká sněmovna bez ohledu na politickou příslušnost vyjde regionům vstříc, pokud to bude požadavek výrazné většiny krajského zastupitelstva. Větší diskusi bych čekal v případě, že změnu názvu bude iniciovat jen nějaká těsná většina zastupitelů, když to nebude jasný požadavek," dodal.

Nová regionální mapa země tak pravděpodobně brzy nahradí značení: Budějovický kraj se promění v Jihočeský, Ostravský v Moravskoslezský, Brněnský v Jihomoravský a z Jihlavského bude Vysočina.

Někteří kandidáti považují přejmenování kraje za podstatnou věc. Například ODS v jižních Čechách a na severu Moravy si dokonce tento záměr zařadila přímo mezi nejdůležitější priority do volebních programů. Brněnská ODS o změně mluví, na Jihlavsku ji propagují sociální demokraté.

"Názvem Ostravský by se mohly zbytečně vytvářet bariéry mezi lidmi. Změna je důležitá především z psychologických důvodů, aby se s krajem začali spojovat i lidé z Bruntálska," vysvětluje lídr severomoravské kandidátky ODS a primátor Ostravy Evžen Tošenovský. Jeho straničtí kolegové z jižních Čech ve volebním programu básní: "Jihočeši, jihočeský folklor, jihočeská kuchyně, ale také třeba pivo jako tradiční jihočeský výrobek - to jsou pojmy, které přiléhavě charakterizují náš kraj. Bereme to skutečně vážně. Obyvatelé se tradičně považují za Jihočechy a s krajem se ztotožňují," říká jihočeský kandidát ODS na hejtmana Jan Zahradník.

Může být název kraje skutečně tak důležitý? Lidé v regionech většinou tvrdí, že ano. "Pokud není něco správně pojmenováno, není to ani správně definováno," odmítá název Ostravský kraj učitel Martin Krátký z Krnova.

Odborníci se v názorech region od regionu liší. Třeba historik Jihočeské univerzity Robert Sak soudí, že právě jméno kraje coby nové úřednické instituce může sehrát významnou roli v tom, jak lidé budou nové rozdělení země vnímat. "Například Jihočeši by jen stěží přijali název Budějovický kraj za svůj. Zřejmě by se s ním nedokázali ztotožnit, což by brzdilo rozjezd nového úřadu," míní Sak. Rovněž sociolog brněnské Masarykovy univerzity Libor Musil připouští, že pro lidi ori entované na tradici může být název kraje důležitý. Naopak jeho kolega z filozofické fakulty Ostravské univerzity Pavel Pácl míní, že jednota obyvatel se severomoravským regionem je zpřetrhána. "Proto si nemyslím, že jméno může zvýšit nebo snížit identitu s krajem."

A co říkají návrhům političtí konkurenti? V jižních Čechách změnu podporují všichni kandidáti, mluví o její nutnosti na předvolebních mítincích, ovšem zároveň kritizují ODS, že si přejmenování líbivě dala přímo do programu. "To tam totiž nepatří, to nemá s programem nic společného," říká jihočeský volební lídr ČSSD Karel Vachta.

Naproti tomu jedničce sociálnědemokratické kandidátky v Ostravském kraji Petru Víchovi připadá název kraje zcela nepodstatný. "Vnímám sice obavy z takzvaného ostravocentrismu, ale centrismus se nevytváří jménem," argumentuje Vícha.
 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz