Zeman bude při výročí okupace mlčet. Vše řekl před 50 lety, uvedl Ovčáček

  14:54aktualizováno  15:23
Prezident Miloš Zeman při padesátém výročí srpnové okupace nepronese žádný projev. Neuctí ani památku padlých u Českého rozhlasu. Jak oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, Zeman svůj názor vyjádřil již na začátku normalizace. Odborníci se shodují, že je to netradiční postup.

Prezident Miloš Zeman | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

O Zemanově úmyslu nevyjadřovat se k výročí okupace Ovčáček informoval ve středu. Na jeho tweet upozornily Lidovky.cz

„Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,“ oznámil Ovčáček. Zeman na VŠE skončil v roce 1970, kdy byl také vyloučen z KSČ.

Redakce iDNES.cz se mluvčího zeptala, jestli hlava státu uctí památku padlých hrdinů alespoň položením věnce před památník nebo před budovu Českého rozhlasu. Zatím to ale tak nevypadá.

„Tichá vzpomínka skutečného pamětníka je vždy to nejupřímnější. Nikoli okázalé obřadnictví těch, kteří se na výročí chtějí přiživit,“ odpověděl Ovčáček.

Jiní politici si srpnové události roku 1968 před budovou Českého rozhlasu připomenou. Uctění památky padlých se zúčastní většina nejvyšších ústavních činitelů. Projev přednese například předseda vlády Andrej Babiš i šéfové obou komor parlamentu Milan Štěch a Radek Vondráček. Vzpomínkové akce se zúčastní také primátorka Adriana Krnáčová.

Historik očekává, že se hlava státu bude chovat jinak

Podle odborníků to je od prezidenta neobvyklé. Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů připomněl, že před deseti lety uspořádal tehdejší prezident Václav Klaus velkou recepci na Hradě. Byli na ni pozvaní protestující proti okupaci z pěti zemí, odkud pocházela vojska Varšavské smlouvy. 

Rusové za invazi v roce 1968 nemůžou, Brežněv byl Ukrajinec, řekl Filip

O padesáté výročí se podle Blažka zajímají i zahraniční média. „Překvapuje mě tedy, že prezident republiky, který stojí v čele státu, zastupuje občany a  reprezentuje stát navenek, tak nevyužije této příležitosti, aby se vyjádřil a aby připomněl události, které patřily k nejvýznamnějším událostem 20. století pro Čechy a Slováky. Přijde mi to nepochopitelné,“ uvedl Blažek. 

Odborník na soudobé dějiny Zemanův projev, kvůli kterému byl vyloučen z komunistické strany, nezná. Domnívá se ale, že jde o vyjádření jeho postoje jako občana. Vzhledem k tomu, že Zeman zastává funkci prezidenta, tak by Blažek předpokládal, že se bude chovat jinak.

„Mlčení vždycky znamená souhlas, tentokrát je ale otázka s čím,“ zmínil Blažek. Může to podle něj znamenat vyjádření názoru, že tyto události nebyly pro Českou republiku nijak zásadní. „Ale podle mě je to jedna z klíčových věcí. Interpretace vymezující se proti okupaci byla jedním ze základních pilířů polistopadového vývoje,“ dodal historik.

Podobně překvapený Zemanovým rozhodnutím je i odborník na etiketu a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. „Je to krajně neobvyklé. Je to neuvěřitelné. Je to další z kroků, kterými prezident republiky zkouší, kam až může zajít a co všechno si může dovolit. Jak vidno, tak ani takové výročí mu nestojí za to, aby oslovil občany. Je to neuvěřitelné,“ uvedl Špaček.

Rozhodnutí hlavy státu překvapilo i předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila, který se rozhodl v dané věci na Zemana apelovat. „ Vyzývám Vás, abyste nezanedbal své ústavní povinnosti a důstojně připomenul událost, která měla za následek nejen stovky mrtvých v průběhu sovětské invaze, ale i více než sto tisíc emigrantů, kteří utekli z Československa do konce roku 1969, a dále i stovky tisíc lidí, kteří byli vyhozeni z práce nebo jim bylo zakázáno studium, protože odmítli podepsat souhlas se sovětskou okupací,“ shrnul Pospíšil.

„Prezident republiky si nepřipomene 50. výročí okupace Československa. Je to zvláštní rozhodnutí, které vypovídá nejvíce o něm samém,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Na sobotní návštěvě Andreje Babiše mladšího se s ním premiér o mediálním humbuku nebavil. Řekl to v nedělním televizním...

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Najdete na iDNES.cz