Českem se šíří čínská propaganda. Sedm vět k Tibetu, než se přidáte

  19:52
Před příchodem Číňanů bylo v Tibetu otroctví, vysoká negramotnost a zemi vládla brutální teokracie, neštítící se mučení, zdůrazňují mnozí čeští kritici protibetských demonstrací. Šíří tak útržky minulosti, ale i čínskou propagandu vzniklou kvůli obhajobě invaze a anexe této himálajské země.
ZA DOBROU ÚRODU. Tibeťané se na koňských hřbetech v provincii Sečuán scházejí...

ZA DOBROU ÚRODU. Tibeťané se na koňských hřbetech v provincii Sečuán scházejí na tradiční modlitební festival. Tibeťané během něj pálí větve stromů a do kouře z ohně pak házejí papírky s přáním štěstí a dobré pastvy. | foto: China DailyReuters

K tibetským vlajkám, vyvěšovaným každoročně na radnicích 10. března, přibyly tento týden ty, s nimiž lidé v ulicích protestovali proti návštěvě čínského prezidenta v ČR. A také - v očích mnohých - proti servilní formě přijetí čínské návštěvy, během níž například česká policie omezovala i poklidné protesty, zatímco Číňany napadající české demonstranty nechala být.

Internetová veřejnost se v náhledu na protesty rozdělila podle v poslední době tradičního bodu zlomu - vztahu k prezidentu Miloši Zemanovi. Zejména jeho stoupenci pak sdíleli (a činila to i některá alternativní a bulvární média) teze stavící Tibet do role pekla na zemi, které Číňané osvobodili.

Stejné argumenty přitom desítky let používá čínská propaganda pro zpětné obhájení invaze do Tibetu v roce 1950 a jeho faktické anexe.

Portál iDNES.cz proto sestavil přehled výroků, které v souvislosti s Tibetem buď zaznívají nepřesně či zkratkovitě, nebo nezaznívají, ačkoliv do debaty o tibetské otázky patří. S využitím drobné slovní hříčky odvozené od názvu filmu „Sedm let v Tibetu“ - zastánci Tibetu někdy čelí výtkám, že „tu zem znají jen z filmu“ - náš přehled v základu tvoří „sedm vět k Tibetu“.

1 Tibet není Čína a Tibeťané nejsou Číňané

Peking dlouhodobě a veřejně razí politiku „jedné Číny“, zahrnující Tchaj-wan i Tibet. Tibeťany oficiálně uznává za menšinu (stejně jako např. Ujgury, Korejce či Kazachy). Menšin Čína oficiálně registruje 55 a tvoří 8,5 % obyvatelstva.

Tibeťané se pokládají za národ nejen kvůli etnické, ale i kvůli náboženské, kulturní a jazykové odlišnosti. Ve sporu o „svobodu Tibetu“ tak v zásadě jde o přiznání práva na sebeurčení. To uplatnili například Češi a Slováci na konci první světové války nebo v roce 1916 irští povstalci (více o povstání zde). Rusko užívá argument práva na sebeurčení v otázkách Krymu či Donbasu.

Právo na sebeurčení je zakotvené v Chartě OSN, jejímž je Čínská lidová republika členem. Peking nicméně tradičně debatu o sebeurčení pro Tibet odmítá jako vměšování do svých vnitřních záležitostí. Jenže je to celé tak trochu umělá debata.

2 "Svobodu Tibetu!"

Skandování, které znělo během návštěvy čínského prezidenta na protičínských demonstracích v Praze a často se jím zaštiťují protibetští aktivisté, je zavádějící. Pro protesty v ulicích se úderná hesla hodí, ale ani politici vstřícní k tibetské otázce (a ani dalajláma) nežádají úplnou nezávislost Tibetu. Ta otázka zkrátka není na stole a odvádí od podstaty problému.

„Česká republika vždy uznávala jednotu Číny. Bylo by ale žádoucí, aby Tibet i další oblasti Číny dostaly větší autonomii,“ řekl například v dubnu 2014 exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (více zde). „Nejde o státní samostatnost Tibetu, ale o právo na kulturní přežití. Taková autonomie může mít různé podoby,“ doplnil ho tehdejší šéf zelených Ondřej Liška.

3 "Byl to feudální otrokářský stát, ne prosperující demokracie"

„Nemám nic proti tomu, aby kdokoli vyvěšoval tibetskou vlajku, ale měl by mít alespoň základní informace o tom, jak Tibet vypadal předtím. Neměl by si namlouvat, že to byla rozvinutá a prosperující demokracie. Byl to feudálně otrokářský stát,“ říká prezident Miloš Zeman (více zde) a minimálně částečně má v tomto bodě pravdu. Tibet skutečně demokracií nebyl.

Jenže mezi zastánci práv Tibeťanů nikterak nerezonuje tvrzení, že by Tibet před čínskou invazí byl prosperující demokracií. Je to vlastně obviňování názorových oponentů z něčeho, co neříkají.

Tibet a otázka nevolnictví

Norská výzkumnice Heidi Fjeldová v roce 2005 s odkazy na předešlé výzkumy uvedla, že tibetští farmáři před čínskou invazí spadali do několika kategorií. Záleželo na tom, zda půda, na níž pracovali, patřila administrativně pod stát či pod velkostatkáře a zda oni sami byli dědičnými majiteli pozemku, měli půdu v pronájmu (na obě skupiny se vztahovaly daně) či pracovali na cizích polnostech za jídlo.

Těch posledních, zřejmě nejvíce podobným nevolníkům v evropském kontextu, bylo i podle čínských čísel málo (a případ nedalekého Bhútánu ukazuje, že i tradiční komunity v odlehlých koutech světa uměly zrušit nevolnictví a otroctví i bez cizí invaze).

Podle Fjeldové na většině půdy v Tibetu pracovali lidé, kteří k ní nebyli nedobrovolně vázáni, ale pro něž představovala výhodný zdroj obživy. Proto jí starší výklady o nevolnictví přijdou nepřesné.

Lidé, kteří „střechu světa“ před rokem 1950 navštívili - například britský správce Charles Bell začátkem 20. století - tamější otrokářství hodnotili jako spíše formální a poměrně vzácný jev. S definitivní platností jej mimo zákon postavili čínští správci v roce 1959. Nikdo, ani lidé hovořící o nezávislosti Tibetu, ovšem nevyzývají k návratu k jakékoliv formě otrokářsví.

Na tom, jak fungovala tibetská společnost před invazí, se odborníci neshodují. Tibetolog Melyn Goldstein začátkem 70. let poměry v zemi označil jako „institucionalizovanou nerovnost“ a hovořil o „rozšířeném nevolnictví“. V tomto pohledu nebyl osamocen. Existuje námitka, že strohé užívání výrazů feudalismus a nevolnictví pro popis tibetské společnosti je zavádějící, protože evokuje společenský řád středověké Evropy, přičemž tibetská kastovní společnost fungovala velmi odlišně (viz rámeček).

Tak či tak ale v regionu existují země kulturně a společensky relativně blízké Tibetu - například Bhútán - které svým přirozeným vývojem otroctví zrušily i bez „pomoci“ v podobě čínské invaze. Například zmíněný Bhútán v roce 1958.

4 "Fotografie dokazují, že Tibet byl peklem na zemi"

Příběhů o vyloupávání očí či mrzačení ve „starém“ Tibetu je na internetu k dohledání hodně. Není důvod soudit, že by všechny byly smyšlené. Neexistují ale záznamy, jak rozšířené tyto tresty byly (některé soudobější výpovědi z Tibetu naznačují, že nijak zvlášť). V buddhistickém Tibetu také - na rozdíl od Číny - je značný problém s aplikací trestu smrti.

Úsudek o vzdálené civilizaci - pokud je tvořen na základě fotografií - vždy ovlivní to, jaké snímky člověk vidí. Například zadáním hesla o hladomoru či mučení v Číně do vyhledávače také lze objevit snímky, které rozhodně nezobrazují „říši středu“ jako kulturu, která do Tibetu přinesla pokrok.

Posuzovat podle nich celou čínskou civilizaci je pak stejně zavádějící, jako posuzovat podle několika snímků celý Tibet.

5 Srovnávat tehdejší Tibet a soudobou Čínu je faul

Tibet byl před čínskou invazí v roce 1950 chudou zaostalou zemí. Roli hrála jak geografická odlehlost, tak nedůvěra v cizince a tibetský izolacionismus.

Těžko ale srovnávat Tibet první poloviny dvacátého století s nynější Čínou v tom smyslu, že bez čínské okupace a anexe by se poměry v Tibetu nikterak nepohnuly. Už za 13. dalajlámy (tedy toho předposledního), který se stýkal s zahraničními osobnostmi (například tehdejším carským důstojníkem a budoucím prezidentem Finska Mannerheimem), se země začínala měnit a objevily se výdobytky civilizace. Dalajláma také bojoval proti koncentraci moci v rukou mnichů.

Lze jen odhadovat, jak by se Tibet vyvíjel, nebýt čínské invaze. Je například pravda, že jen minimum Tibeťanů umělo před příchodem Číňanů číst, ale Čína na tom s úrovní gramotnosti - podle čínské vlády 20 % v roce 1950 - nebyla o moc lépe. Vzdělávací systém, který zavedl současný dalajláma v exilové Dharamsale, naznačuje, že by se podle všeho měnil i Tibet.

6 "Číně Tibet patřil, jen se obnovuje původní stav"

Ano, a i české země kdysi patřily k Rakousku, Finsko k ruské říši a Irsko ke Spojenému království. Přesto by jen málokdo hájil útok někdejších vládců proti zmíněným zemím jako „pouhé obnovení původního stavu“. Když se impéria rozpadají, jejich někdejší části zkrátka získávají samostatnost.

V případě Tibetu byla faktická nezávislost v roce 1912 výsledkem eroze síly dynastie Čching, za které skutečně Tibet k Číně patřil - historie vztahů jednotlivých částí Tibetu k centrální moci v Pekingu je ale dlouhá a komplikovaná. Za vlády zmíněné dynastie - zjednodušeně řečeno - Tibet neměl vlastní zahraniční politiku a vztahy.

Nebránící se Tibeťané? Mýtus

„Pročínský“ výklad dějin říká, že se opevněný Tibet v roce 1950 invazi slabé a hladovějící čínské armády nebránil, protože lidé chtěli skoncovat s vládou lámů.

Tibet ale opevněný nebyl a Tibeťané odpor kladli, ale marně. A čínská armáda byla všechno, jen ne slabá - předtím v občanské válce porazila nacionalistický Kuomintang, soupeře nepředstavitelně silnějšího než tibetská armáda.

O síle čínské armády vypovídá i to, že krátce po kampani v Tibetu obrátila na ústup mezinárodní síly v čele s USA v Koreji.

Čína obsazením a inkorporací Tibetu v roce 1951 zhruba obnovila původní jihozápadní hranice říše dynastie Čching z doby před rokem 1912. V tomto smyslu to obnova původního stavu je.

V míře čínského vlivu na Tibet ale nikoliv, protože zatímco za dynastie Čching měl Tibet relativně vysokou míru autonomie, komunisté se pustili do intenzivního počínšťování země. Založené bylo především na ničení tisíců klášterů, tlaku, aby se Tibeťané učili čínsky a na osidlování Tibetu etnickými Číňany. Probleskují i zprávy o nucené sterilizaci Tibeťanek.

Čína také investuje do infrastruktury - v roce 2006 Lhasu se světem spojila železnice (což vzbudilo další obavy z překonání odlehlosti Tibetu a hrozby jeho postupné asimilace). Podobné projekty Čína zdůrazňuje jako doklad, že Tibet modernizuje a že životní úroveň roste.

7 Spojování nespojitelného

Jenže ten argument nefunguje. Rozvoj infrastruktury není nijak podmíněn represí vůči obyvatelstvu, rozvinout se dokázaly i demokratické země.

Očima tibetologa

Podle tibetologa Roberta Barnetta je ostře protičínský étos doménou exilových Tibeťanů, zatímco původní obyvatelé Tibetu přistupují k problematice výrazně pragmatičtěji. Číňané investicí do vzniku tibetské střední třídy zesílili sociální nerovnost. To, že se do protestů v roce 2008 zapojili i venkovští Tibeťané, ochotní vyrazit s tibetskými vlajkami - za což v Tibetu hrozí zastřelení na místě - bylo podle něj nejpozoruhodnější. Tváří v tvář čínskému silovému aparátu bylo podle Barnetta vítězstvím už to, že Tibeťané protestovali, protože snahou Číny je nastolit klima, ve kterém každý zapomene, že země kdysi byla nezávislá. "Úplně to změnilo politickou rovnici," tvrdí. V Tibetu podle něj globálně jde o to, že celková strategie Pekingu v regionu naráží na své limity - a Číňané zkoumají, proč a co se s tím dá dělat.

Peking nehodlá trpět protesty, což se ukázalo v roce 2008 při největších nepokojích ve Lhase i na venkově od povstání v roce 1959. Podle svědků je zapříčinila frustrace Tibeťanů ze sociální a platové diskriminace a zatýkání mnichů. Číňané při potlačení nepokojů postříleli desítky Tibeťanů a dalajláma hovořil o „vládě teroru“ a „kulturní genocidě“. Nicméně tibetolog Robert Barnett upozorňuje, že o plošné „vymazání“ Tibetu Číně nejde.

Na druhou stranu se ale Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zabývá i v dnešní době zprávami o rozsáhlém mučení a zbytečném užívání síly čínskými represivními složkami v Tibetu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Pokud chceme mír, musíme se připravit na válku, říká šéf Evropské rady Michel

19. března 2024  6:52

Evropa musí v reakci na hrozbu ze strany Ruska posílit své obranné schopnosti a přejít do režimu...

Izraelci zaútočili na Rafáh a tábor Nusajrát, zemřelo nejméně 20 Palestinců

19. března 2024  6:20

Při izraelském útoku v Pásmu Gazy v úterý brzy ráno zemřelo nejméně 20 Palestinců. Čtrnáct jich...

Poslanci budou po sporu Babiše a Lipavského jednat o bezpečnostních hrozbách

19. března 2024  6:05

Na schůzi nazvané Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku se scházejí poslanci. Předcházela jí...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...