Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Historický summit startuje v úterý

  17:21aktualizováno  17:21
- (Od spolupracovníka iDNES) Po jednodenním odkladu začíná v úterý v hlavním městě Korejské lidově demokratické republiky Pchjongjangu historická schůzka mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem a prezidentem Jižní Koreje Kim Te-džungem. Jedná se o průlomové setkání hlav obou korejských států, které je vůbec prvním v dějinách rozděleného korejského poloostrova. Summit potrvá do 15. června.

Summit nepřímo navazuje na jednání v roce 1994, kdy pouze náhlá smrt severokorejského prezidenta Kim Ir-sena zabránila uskutečnění rozhovorů mezi ním a jeho jihokorejským protějškem Kim Jong-samem. Narozdíl od předešlého neúspěšného pokusu, návrh na uspořádání summitu vzešel od jihokorejské hlavy státu těsně před konáním dubnových parlamentních voleb.

Pchjongjangské schůzce, iniciované Kim Te-džungem,  předcházela tajná rokování v Číně a následné pětikolové přípravné jednání v pohraničním Pchanmundžonu. Oba státy také rozehrály velkolepou partii v mezinárodní diplomacii. Za nejdůležitější výměny názorů Korejců na nadcházející summit se světovými hospodářskými velmocemi lze bezesporu označit Kim Čong-ilovu předem utajovnou návštěvu v Pekingu a setkání Kim Te-džunga s americkým prezidentem Billem Clintonem a japonským premiérem Joširóem Morim, které proběhlo minulý týden v Tokiu.

Na jednání se sejde 130 zástupců z obou stran
Jednání v severokorejském hlavním městě se účastní na sto třicet zástupců z obou stran, ve vyjednávacích týmech jsou kromě vládních úředníků i představitelé kultury, vědy a sportu, v jihokorejské delegaci též manažéři největších soukromých společností.

Událost je monitorována padesáti severokorejskými a stejným počtem jihokorejských novinářů.

Hlavními diskutovanými otázkami summitu jsou způsob hospodářské pomoci Soulu vyhladovělému sousedu, spojení rodin rozdělených během korejské války (1950-53) a cesty, které by v budoucnosti umožnily sjednocení poloostrova.

Kim Te-džung tři dny před plánovaným zahájením rozhovorů vyjádřil připravenost k projednávání otázek odsunu amerických jednotek z Koreje a revize jihokorejského zákona o národní bezpečnosti.

Profit ze schůzky se zdá pro obě strany jasný
Sever zachrání před úplným ekonomickým zhroucením jihokorejský kapitál. Zvýšení diplomatické prestiže může přinést případnou pomoc od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a přijetí do důležitých mezinárodních organizací.

Jih má jedinečnou šanci dostat se jako první na brzy zpřístupněný severokorejský trh. Nezávislé zdroje potvrzují, že by Kim Čong-il rád do pěti let zavedl ve své zemi současný čínský ekonomický model. Ani jedna ze stran nemá zájem na dohledném zrušení hranice.
Vyjednávači si dobře uvědomují, že nejdříve se musí v duchu Kim Te-džungovi „politiky slunečního svitu“ k sobě pomalu přibližovat ve všech sférách života, zahlazovat jizvy z minulosti jako v případě rozdělených rodin a především uzavřít mírovou smlouvu, která by po téměř půl století ukončila na poloostrově doposud de facto vládnoucí válečný stav.

iGLOBE: Informace o KLDR a Korejské republice.

Příprava na historický summit, který začíná v úterý v hlavním městě Korejské lidově demokratické republiky Pchjongjangu. (12. června 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz