Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Historické ulice v Plzni se mění. Krása domů mizí pod polystyrenem

  9:58aktualizováno  9:58
Duch plzeňských ulic by se mohl za několik let úplně vytratit. Ozdobné prvky starých domů totiž mizí pod polystyrenem, který se používá k zateplení. Ačkoliv v historickém jádru Plzně a jeho památkové rezervaci je jakákoliv úprava fasády možná jen po konzultaci s památkáři, jinde mohou investoři měnit pláště domů podle libosti. Výsledek? Mizí dekorace a přibývá hladkých domů.

Zateplování domů v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Například na Koterovské třídě. Některé místní stavby z počátku 20. století výrazně mění svou tvář právě kvůli polystyrenové přikrývce. Developer se ale brání. Nejedná se tu o skutečně historicky hodnotné fasády.

"Pokud se jedná o fasádu, která má opravdu historickou hodnotu, tak samozřejmě není možné zateplovat zvenku, ale pokud jde o fasádu bez této historické hodnoty, to je přesně případ domů na Koterovské třídě, pak je venkovní zateplování esteticky i ekonomicky zajímavější," míní Martin Svoboda, spolumajitel firmy Byty Koterovská, která v ulici přestavuje dva staré domy na moderní bytovky.

Odborníci radí, aby se investoři předem poradili

Plzeňští památkáři z těchto změn v centrálních čtvrtích města rozhodně nejsou nadšení, ale pravomoc rozmluvit investorům plány nemají. "Mně se to samozřejmě nelíbí. Tyto úpravy mají vliv na podobu celé ulice i na vnímání celkového prostředí - to je bez diskuse. Ale památková péče tomu mimo historické jádro a památkově chráněné budovy nezabrání. Musíme se s tím smířit," říká vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič.

Podle Maroviče je zejména developerům jedno, jestli dům ztratí po rekonstrukci něco ze své historické hodnoty. Všem investorům proto doporučuje, aby se s památkáři ještě před úpravou historické fasády poradili. "Můžeme je odkázat na jiné způsoby zateplení, na různé systémy, které tepelné a izolační vlastnosti řeší z interiérové strany," dodává.

Developer Martin Svoboda ale odmítá, že by investoři zateplovali historické objekty zvenku jen kvůli penězům. Vnitřní zateplování podle něj domům škodí. "U původního zdiva není zateplování zevnitř možné. Vznikly by tepelné mosty a zdivo by trpělo," říká Svoboda.

Líbí se vám ozdobné prvky na starých domech?

celkem hlasů: 1971

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. června 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 1818
Ne 79
Nezajímám se o to 74
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz