Pohled na Velkou mešitu, v pozadí ji zastiňuje Hodinová věž, druhá nejvyšší stavba na světě.

Pohled na Velkou mešitu, v pozadí ji zastiňuje Hodinová věž, druhá nejvyšší stavba na světě. | foto: AP

Neničte Mekku, prosí historikové. Dědictví muslimů ohrožují renovace

  • 23
Mekka, významné muslimské poutní místo, začíná měnit svou podobu. Saúdskoarabské úřady ničí i tisíc let staré architektonické památky, aby uvolnily prostor pro modernizaci města. Historik Irfan Al Alawi tvrdí, že přestavby jdou provést šetrněji a postup úřadů nazývá kulturním vandalismem.

Pokud to tak půjde dál, hrozí, že nádherné stavby, které v Mekce vyrostly za doby Osmanské říše, zastíní mrakodrapy a historické dědictví bude muset ustoupit plánům na modernizaci města. Informuje o tom CNN.

Středem pozornosti se stala už i jedna z nejslavnější památek v Mekce, Velká mešita. Zastánci zachování architektonického dědictví ji brání proti saúdskoarabským vládcům, kteří chtějí jednu z jejích nejposvátnějších částí přesunout, aby uvolnili místo projektu, který má zajistit více místa pro poutníky.

Dvě nejdůležitější místa pro život každého muslima, Mekku a Medinu, navštíví miliony lidí ročně. Jen dva miliony během poutního období a počítá se s tím, že v příštích letech číslo ještě poroste.

Irfan Al Alawi, výkonný ředitel nadace výzkumu islámského dědictví, považuje jednání zodpovědných orgánů za "kulturní vandalismus". Apeluje na muslimský svět, aby vyjádřil nesouhlas s demolicemi, které přirovnal k ničení islámských památek v maliském Timbuktu (více o tom zde).

Chceme zabránit ušlápávání poutníků, hájí se vedoucí projektu

Faktem zůstává, že kvůli obrovské přelidněnosti každoroční pouť do Mekky mnoho lidí nepřežije. V roce 1990 zemřelo při cestě 1 726 poutníků, v roce 2006 jich bylo více než 350.  

Vedoucí projektu na rozšíření prostor kolem Velké mešity Mohammed Jomaa řekl CNN, že přestavby ztrojnásobí prostor před mešitou. "Chceme poutníkům poskytnout více prostoru, abychom předešli davům a ušlapávání lidí," vysvětluje.

Historik Al Alawi však oponuje tím, že jsou jiné cesty, jak toho dosáhnout. "Nejsem proti rozšiřování mešit, ale můžeme to udělat tak, abychom u toho nezničili historické části míst," tvrdí. Problém vidí v samotných Saúdech, kteří se podle něj o historické dědictví nezajímají. Místní politici prý nedokáží docenit hodnotu dědictví v Mekce, které se datuje do doby, než nad ní převzala Saúdská arábie kontrolu.

Protestují také Turci, saúdští politici nereagují

Ničení muslimských památek si všimli i Turci. Tamní ministr zahraničních věcí si dopisoval se svým saúdským protějškem. "Je velmi důležité zachovat svatyni Kaaba přesně tak, jak byla postavena," domnívají se. Žádné přesouvání vchodu, o kterém se mluví, nepřipouštějí.

CNN kontaktovala saúdské ministerstvo pro muslimské záležitosti, starosty města Mekky i saúdskou ambasádu v Londýně, odpovědi se však nedočkala.

Není to poprvé, kdy se saúdští politici dostali do křížku s Tureckem kvůli ničení staveb z doby Osmanské říše v Mekce. Turkové je považují za důležitou část společného muslimského dědictví.

Panorama Mekky se za posledních deset let hodně změnilo. Velkou mešitu obklopují luxusní mrakodrapy, které ji úplně zastiňují. Impozantní královská Hodinová věž, 120 poschoďový hotel připomínající londýnský Big Ben, je se svými 601 metry druhou nejvyšší budovou na světě. Bohužel, stojí v těsné blízkosti Velké mešity a významné místo tak úplně zakrývá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video