Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Historici chtějí poprvé od Hitlerovy smrti vydat Mein Kampf v Německu

  15:11aktualizováno  15:11
V Německu se rozhořela ostrá diskuse o vydání knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf, která se stala ideologickou biblí nacistického teroru. Mnichovský Institut pro soudobé dějiny oznámil, že chce do roku 2015 připravit komentovanou edici. Za pět let totiž vyprší práva na tuto knihu, která stráží bavorské ministerstvo financí.

Hitlerův Mein Kampf v sarajevském knihkupectví | foto: AP

Bavorsko získalo autorská práva na dílo německého diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší 70 let po smrti autora, který spáchal 30. dubna 1945 sebevraždu.

Jejich správou bylo pověřeno bavorské ministerstvo financí, které po celou dobu zatvrzele odmítá povolit - a to i pro vědecké účely - vydání tohoto spisu, v němž Hitler předestřel své zkázonosné a antisemitské názory. Propagandistický dokument "hnědých košil" se tak v Německu nesmí objevit v žádné podobě.

Tento týden oznámila historička Edith Raimová, že se spolu s kolegy z Institutu pro soudobé dějiny (IfZ) chystá do pěti let kritické vydání "Mého boje" opatřené poznámkami, které osvětlí okolnosti jeho vzniku a původ radikálních myšlenek, které v něm tehdy téměř neznámý bavorský politik prezentoval.

Mnichovští historici tak chtějí jednak vyslyšet dlouholeté volání odborníků po německé vědecké edici díla, které je stěžejní pro pochopení nacistické éry, a zároveň "předběhnout" neonacisty, kteří podle Raimové na vypršení autorských práv také čekají.

"Chceme přehradit cestu novým krajně pravicovým publikacím, které by po vypršení autorských práv mohly vyjít," vysvětlila historička Bavorskému rozhlasu.

Adolf Hitler na snímku ze 7. května 1933 při projevu k nacistům v německém Kielu

Adolf Hitler na snímku ze 7. května 1933 při projevu k nacistům v německém Kielu

Nečeká na ně žádný jednoduchý úkol. Do roku 1945 se prodaly miliony kusů této knihy, kterou Hitler sepsal v roce 1924 ve věznici, kde si odpykával trest po nezdařeném nacistickém puči v Mnichově o rok dříve. Její obsah se ale postupně měnil a upravoval.

Odborníci odhadují, že vzniklo na 2 500 textových variant Mein Kampfu. Jeho detailní rozbor tak zabere nejen dost času, ale vyžádá si i nemalé náklady. Ty se už teď odhadují na šestimístnou sumu v eurech.

Bavorské ministerstvo: "Bude to i nadále trestné"

Bavorské ministerstvo financí se nechce vzdát práva o knize rozhodovat. "Restriktivní postoj ministerstva zůstává nadále stejně jako v minulosti nezměněn. Nedošlo ani k žádnému příslibu Institutu pro soudobé dějiny, což platí i pro nové komentované vydání Mein Kampfu," nechalo se krátce po oznámení badatelů slyšet bavorské ministerstvo financí.

To nesouhlasí ani s tím, aby se Hitlerův spis v Německu šířil po skočení jeho kurately. "I po vypršení autorských práv 31. prosince 2015 zůstane šíření nacistických myšlenek v Německu zakázané a podle zákona trestné," zdůraznila bavorská státní kasa. Jak chce zabránit zveřejnění této knihy po tomto datu, ale neuvedla.

Ředitel IfZ Horst Möller přesto věří, že se s bavorskými ministerskými úředníky dohodne. Začít pracovat na vědeckém vydání Mein Kampfu až v roce 2015 by totiž podle něj bylo příliš pozdě.

Ačkoli v německých knihkupectvích se Hitlerova kniha objevit nesmí a v antikvariátech je pouze podpultovým zbožím, její text je pro Němce volně přístupný na internetu. Bavorské ministerstvo financí navíc nemá žádné páky, jak zabránit jejímu publikování v zahraničí, kde její překlady už opakovaně vyšly.

V Česku byl naposledy v roce 2000 publikován nekomentovaný překlad, za nějž jeho vydavatel Michal Zítko skončil u soudu kvůli obvinění z podpory rasistického hnutí. Nejvyšší soud ho však v roce 2005 zprostil viny a zrušil předchozí rozhodnutí nižšího soudu, jenž Zítka potrestal třemi roky vězení podmíněně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...Najdete na iDNES.cz