Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hinduističtí svatí budí pozornost

  13:05aktualizováno  13:05
Amar Bhártí tvrdí, že drží pravou ruku nad hlavou již 27 let. Rádhej Púrí pro změnu prohlašuje, že je bez odpočinku vzpřímený od roku 1992. Do tři metry hluboké jámy se v sobotu nechala pohřbít japonská jogínka, která chce pod zemí tři dny meditovat o světovém míru a harmonii. To jsou někteří z odhadovaných 70 milionů poutníků a svatých mužů, kteří u příležitosti hinduistického svátku Kumbh mélá míří do severoindického města Iláhábádu.
Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh), při němž se několik kapek nektaru vylilo na Zemi. Jedna z nich dopadla na Iláhábád u soutoku Gangy a Jamuny. Místa, kam dopadly další kapky nektaru, jsou Hardvár, Udždžain a Násik: Iláhábád je však považován ze čtyř svatých měst hinduismu za nejposvátnější.

U milionů hinduistických poutníků, mířících do města Iláhábád na severu Indie a rituálně se nořících do ledových vod Gangy ve dne v noci jak na běžícím pásu v naději, že u příležitosti svátku smyjí své hříchy, vzbuzují tito svatí mužové, ať již svými výkony, či v důsledku ochrnutí, velkou pozornost.

Bahártí se kaje držením ruky nad hlavou
"Někteří svatí pijí jenom mléko, jiní vodu. Někteří se živí jen ovocem nebo chlebem. Každý používá jiný druh pokání," vykládá 60letý Bhártí. Jeho způsob je držet ruku nad hlavou. Kvůli nedostatku prokrvení nemá již v paži žádný cit. Z černajících prstů mu vyčuhují ještě černější, neudržované nehty. Jak dorazil do Iláhábádu, ihned ho začali obklopovat zvědaví zahraniční turisté a místní věřící. Mnozí hinduisté k němu přicházejí pro požehnání ve víře, že jde o svatého muže na vyšším hodnostním žebříčku vzhledem k jeho náročnému způsobu pokání.

Bhártí věří, že pomůže sobě i lidstvu dosáhnout duchovních cílů. Držení ruky nad hlavou prý odkoukal od svého učitele, který se tak kál celý život.

Púrí hodlá dělat vše ve stoje 2 465 let
Sedmatřicetiletý Púrí dělá od roku 1992 všechno ve stoje. Tedy i spí a jí nebo vykonává svou potřebu, "reaguje na volání přírody", jak říká. Jeho cílem je stát téměř navěky - celkem 900 000 dnů a 900 000 nocí, tedy kolem 2465 let. Je prý proto připraven se i převtělovat, aby si sobě stanovený úkol splnil.

Věřící se také hemží kolem svatých mužů, kteří jsou úplně nazí a kteří se posypávají popelem. Ti se vzdali jakýchkoli pozemských statků, tudíž i oblečení. Požehnání věnují každému, kdo přijde s trochou jídla nebo pití.

Tradiční hinduistický svátek se technizuje. Očistnou koupel lze provést i pomocí internetu. V táborech poutníků se prodává Pepsi.
Japonka bude meditovat tři dny pod zemí
Japonská jogínka Keiko Aikawaová požehnala v sobotu asi čtyřem stovkám věřících a novinářů, než se spustila do jámy na břehu řeky Gangy, kterou její pomocníci zakryli kovovým poklopem a nánosem písku. Po tři dny bude v naprostém osamění provozovat samádhi, hluboké meditativní ponoření, při němž se jogín zcela izoluje od jakéhokoli kontaktu s okolím a jeho rušivými vlivy.

"Chceme prověřit srdce celého lidu," prohlásil její guru, Pilot Baba, než se Keiko spustila do jámy. Celou událost poněkud narušil dav kameramanů, kteří pošlapali okraj jámy a Pilot Baba jí musel znovu požehnat několika kapkami posvěcené vody.

Kritika fotografů
Zájem o koupající se věřící včetně těch nejvíce se kajících samozřejmě láká také fotografy a kameramany. Zveřejnění snímků nahých mužů a žen oblečených do kusů látky, které po namočení prozrazují křivky jejich těl, vyvolalo u několika hinduistických duchovních a sekt pobouření. Organizátoři letošní akce, jíž by se mělo zúčastnit kolem 70 miliónů lidí, proto povolili fotografování a filmování z bezpečnější vzdálenosti desítek metrů, aby záběry nebyly příliš detailní.

Hinduistický svatý muž hraje na tradiční hudební nástroj během festivalu Kumbh mélá v severoindickém městě Iláhábádu. Svátek se slaví každých 12 let a očekává se, že se ho zúčastní až 70 milionů lidí. (Reuters 22. ledna 2001)

Hinduistický svatý muž pořádá baptistický rituál pro nově příchozí poutníky na festival Kumbh mélá, který probíhá v Iláhábádu na severu Indie. (Reuters 22. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Španělského herce vyšetřují kvůli „urážce Boha a Panny Marie“

Španělský herec Willy Toledo (vpravo) na tiskové konferenci v Madridu...

Španělská justice vyšetřuje herce Willyho Toleda kvůli „urážce Boha a Panny Marie“, jíž se údajně dopustil na Facebooku...

Německem otřásá azylový skandál, ministr vnitra Seehofer je pod palbou

Uprchlíci čekají v Berlíně před ministerstvem sociální péče, aby podali žádost...

Horst Seehofer má co vysvětlovat. Německý konzervativní ministr vnitra čelí ostré kritice kvůli skandálu kolem...

Japonské novinářky čelí sexuálnímu obtěžování, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Japonci ve vysokých pozicích velmi často sexuálně obtěžují novinářky, ukázal nedávný průzkum. Pětatřicet japonských...

Najdete na iDNES.cz