Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hinduističtí svatí budí pozornost

  13:05aktualizováno  13:05
Amar Bhártí tvrdí, že drží pravou ruku nad hlavou již 27 let. Rádhej Púrí pro změnu prohlašuje, že je bez odpočinku vzpřímený od roku 1992. Do tři metry hluboké jámy se v sobotu nechala pohřbít japonská jogínka, která chce pod zemí tři dny meditovat o světovém míru a harmonii. To jsou někteří z odhadovaných 70 milionů poutníků a svatých mužů, kteří u příležitosti hinduistického svátku Kumbh mélá míří do severoindického města Iláhábádu.
Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh), při němž se několik kapek nektaru vylilo na Zemi. Jedna z nich dopadla na Iláhábád u soutoku Gangy a Jamuny. Místa, kam dopadly další kapky nektaru, jsou Hardvár, Udždžain a Násik: Iláhábád je však považován ze čtyř svatých měst hinduismu za nejposvátnější.

U milionů hinduistických poutníků, mířících do města Iláhábád na severu Indie a rituálně se nořících do ledových vod Gangy ve dne v noci jak na běžícím pásu v naději, že u příležitosti svátku smyjí své hříchy, vzbuzují tito svatí mužové, ať již svými výkony, či v důsledku ochrnutí, velkou pozornost.

Bahártí se kaje držením ruky nad hlavou
"Někteří svatí pijí jenom mléko, jiní vodu. Někteří se živí jen ovocem nebo chlebem. Každý používá jiný druh pokání," vykládá 60letý Bhártí. Jeho způsob je držet ruku nad hlavou. Kvůli nedostatku prokrvení nemá již v paži žádný cit. Z černajících prstů mu vyčuhují ještě černější, neudržované nehty. Jak dorazil do Iláhábádu, ihned ho začali obklopovat zvědaví zahraniční turisté a místní věřící. Mnozí hinduisté k němu přicházejí pro požehnání ve víře, že jde o svatého muže na vyšším hodnostním žebříčku vzhledem k jeho náročnému způsobu pokání.

Bhártí věří, že pomůže sobě i lidstvu dosáhnout duchovních cílů. Držení ruky nad hlavou prý odkoukal od svého učitele, který se tak kál celý život.

Púrí hodlá dělat vše ve stoje 2 465 let
Sedmatřicetiletý Púrí dělá od roku 1992 všechno ve stoje. Tedy i spí a jí nebo vykonává svou potřebu, "reaguje na volání přírody", jak říká. Jeho cílem je stát téměř navěky - celkem 900 000 dnů a 900 000 nocí, tedy kolem 2465 let. Je prý proto připraven se i převtělovat, aby si sobě stanovený úkol splnil.

Věřící se také hemží kolem svatých mužů, kteří jsou úplně nazí a kteří se posypávají popelem. Ti se vzdali jakýchkoli pozemských statků, tudíž i oblečení. Požehnání věnují každému, kdo přijde s trochou jídla nebo pití.

Tradiční hinduistický svátek se technizuje. Očistnou koupel lze provést i pomocí internetu. V táborech poutníků se prodává Pepsi.
Japonka bude meditovat tři dny pod zemí
Japonská jogínka Keiko Aikawaová požehnala v sobotu asi čtyřem stovkám věřících a novinářů, než se spustila do jámy na břehu řeky Gangy, kterou její pomocníci zakryli kovovým poklopem a nánosem písku. Po tři dny bude v naprostém osamění provozovat samádhi, hluboké meditativní ponoření, při němž se jogín zcela izoluje od jakéhokoli kontaktu s okolím a jeho rušivými vlivy.

"Chceme prověřit srdce celého lidu," prohlásil její guru, Pilot Baba, než se Keiko spustila do jámy. Celou událost poněkud narušil dav kameramanů, kteří pošlapali okraj jámy a Pilot Baba jí musel znovu požehnat několika kapkami posvěcené vody.

Kritika fotografů
Zájem o koupající se věřící včetně těch nejvíce se kajících samozřejmě láká také fotografy a kameramany. Zveřejnění snímků nahých mužů a žen oblečených do kusů látky, které po namočení prozrazují křivky jejich těl, vyvolalo u několika hinduistických duchovních a sekt pobouření. Organizátoři letošní akce, jíž by se mělo zúčastnit kolem 70 miliónů lidí, proto povolili fotografování a filmování z bezpečnější vzdálenosti desítek metrů, aby záběry nebyly příliš detailní.

Hinduistický svatý muž hraje na tradiční hudební nástroj během festivalu Kumbh mélá v severoindickém městě Iláhábádu. Svátek se slaví každých 12 let a očekává se, že se ho zúčastní až 70 milionů lidí. (Reuters 22. ledna 2001)

Hinduistický svatý muž pořádá baptistický rituál pro nově příchozí poutníky na festival Kumbh mélá, který probíhá v Iláhábádu na severu Indie. (Reuters 22. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

V Rusku vyvrcholil proces roku, exministr dostal za korupci osm let

Ruský exministr Alexej Uljukajev u moskevského soudu (15.prosince 2017)

Osm let ve vězení si odsedí bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Soud ho v pátek uznal vinným z přijetí...

V Praze se demonstrovalo proti setkání Okamury s lídry protiimigračních stran

Šéf SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017).

Proti setkání představitelů evropských protiimigračních stran v Praze protestovaly asi tři stovky lidí, převážně...

Zástupce amerického prokurátora si utahoval z MeToo, musel rezignovat

(ilustrační snímek)

Zástupce generálního prokurátora Texasu Andrew D. Leonie rezignoval poté, co před dvěma dny na svůj facebookový profil...Najdete na iDNES.cz