Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Himmler zosnoval bizarní plán na chov obřích králíků v koncentrácích

  11:46aktualizováno  11:46
Projekt Angora. To byl tajný a desítky let neznámý nacistický program, o němž nyní vydaly svědectví dobové fotografie. Vůdce gestapa a říšský vedoucí SS Heinrich Himmler chtěl pomocí bizarního plánu chovat ušlechtilé králíky na půdě továren na smrt.

Šéf SS Heinrich Himmler se v Mauthausenu přijel pozdravit s velitelem tábora George Bachmayerem. Himmler se na snímku zdraví s jedním z místních zabijáků. „Je nepřípustné, aby strážný pociťoval s nepřítelem jakýkoliv soucit. Pro slabochy není v řadách strážců místo a má-li někdo s vězni slitování, měl by co nejrychleji odejít do kláštera,“ říkal pohlavár SS. | foto: Archiv badatele Jaroslava Čvančary

Archivy fotografií, nedocenitelný zdroj všech historiků, leckdy skrývají opravdové rarity, o jejichž existenci má ponětí jen malá hrstka vyvolených. S postupující digitalizací spatřují světlo světa snímky, které desítky let ležely ukryté pod stohy dalších materiálů. Mezi nimi také svědectví o nacistickém projektu Angora, režírovaném samotným vůdcem SS Heinrichem Himmlerem.

Na pozadí ambiciózního plánu na otevření východní fronty a dobytí Sovětského svazu v roce 1941 se pod taktovkou Himmlera rozjel projekt s cílem usnadnit přežití elitním armádním jednotkám v krutých podmínkách ruské zimy.

Zatímco za ostnatými dráty koncentračních táborů po celé říši umíraly tisíce lidí, paralelně v nich rostly supermoderní chovné stanice pro ušlechtilé plemeno angorských králíků, ceněné pro svou srst. Pod krycím názvem "Angora" zosnoval vůdce SS plán na vyšlechtění obřích králíků, z jejichž huňaté srsti by posléze vznikly tisíce hřejivých svršků pro letectvo, teplých ponožek pro námořnictvo či podvlíkaček pro pěchotu.

Inspiraci k tomuto projektu Himmler zřejmě nasbíral ještě dávno před tím, než vstoupil do NSDAP. Na sklonku první světové války opustil řady armády a nějakou dobu pracoval na statku u Ingolstadtu. O pár let později také vystudoval zemědělskou fakultu v Mnichově.

Dokonalé zacházení pod dohledem odborníků

O dvě desetiletí později, na pozadí rozjezdu operace Barbarosa, začaly v 31 koncentračních táborech po celé říši, Osvětim či Dachau nevyjímaje, na Himmlerův příkaz růst laboratoře na šlechtění dokonalých zdrojů hřejivé vlny pro armádu.

Fotografie z projektu Angora

Unikátní snímky z Himmlerova alba, jež na sklonku války získali spojenci, si můžete prohlédnout na webových stránkách Wisconsinského historického centra.

Zatímco stovky vězňů v táborech zažívaly kruté zacházení a smrt, zvířatům se dostávalo té nejlepší možné péče. Dobové fotografie z alba adresovaného samotnému Himmlerovi coby výkaz úspěchů projektu, zachycují pečlivou snahu odborníků krůček po krůčku vyšlechtit co největší králíky skýtající co nejvíc materiálu na výrobu teplého oblečení.

Zvířata byla chovaná v úhledně vyrovnaných králíkárnách pod dozorem odborníků a zatímco lidé opodál umírali hlady, jim se dostávalo vždy čerstvé a plnohodnotné stravy. Fotografie dokonce zachycují existenci speciálních místností pro přípravu krmiva a ošetřoven pro tato zvířata. Se stejnou péči byli posléze králíci odborníky zbaveni srsti.

Díky nadstandardnímu zacházení se tak zakrátko nacistickému režimu opravdu podařilo slavit první úspěchy. Jak ukazují dobové výpočty, zatímco na startu projektu bylo možné vyprodukovat v těchto chovných stanicích napříč zemí 460 kilo angorské vlny, o dva roky později se již toto číslo vyšplhalo téměř na tři tuny.

Album s fotografiemi skončilo po letech v americkém archivu

Dobové snímky dokumentující projekt "Angora" by nejspíš nikdy nespatřily světlo světa, nebýt někdejší korespondentky listu Chicago Tribune Sigrid Schultzové. Novinářka, která americkému deníku referovala o dění ve válkou zmítaném Berlíně, se v zimě na přelomu let 1944 a 1945 připojila ke skupině amerických jednotek pátrajících po dokumentech zmizelých z Himmlerovy bavorské vily poté, co ji spěšně ve strachu z postupujících spojeneckých vojsk opustil.

Ve stodole nedaleko vily u jezera Tegernsee našla skupina kromě řady dokumentů usvědčujících šéfa SS z napáchaných zvěrstev také právě toto album s deskami z angorské vlny a vyšitým nápisem "SS".

Asi sto padesát fotografií zůstalo Schultzové až do roku 1965, kdy se rozhodla předat album Wisconsinské historické společnosti. V jejích archivech zůstalo toto memento na obskurní nacistický program ukryté před zraky veřejnosti až do roku 2007, kdy jej organizace naskenované umístila na své webové stránky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Zpití Rusové stříleli po vysokém vedení, pět okresů připravili o proud

Ilustrační foto.

Dva roky se nesmějí dotknout alkoholu dva lovci z Jakutska, kteří na počátku října připravili o elektrický proud 69...

Rusy naštvalo zneuctění Koněva v Praze. Pomník doplní vysvětlující cedule

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda, k případu...

Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili přes 200 lidí

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé při útoku v...

Dvě stě lidí zabili a dalších osm desítek v pátek zranili teroristé v Egyptě. Oznámila to agentura MENA. Útočníci...Najdete na iDNES.cz